۱۰ نکته که باید پیش از خرید پنل سقفی بدانید.

درگذشته از لامپ‌ها به‌عنوان منبع تأمین روشنایی اصلی محیط‌های مختلف استفاده می‎شد؛ اما امروزه انواع پنل سقفی ال‌ای‌دی، جایگزین مناسبی برای لامپ‌ها شده‌ و بخش بزرگی از خریدوفروش بازار لوازم روشنایی را به خود اختصاص داده‌ است.

به گزارش برقاب، طراحی زیبا، ارائه نور یکنواخت، مصرف بهینه و طول عمر بالا از جمله ویژگی‌های مهمی است که باعث محبوبیت «پنل سقفی» یا «پنل ال‌ای‌دی» شده است. افزایش تقاضای مشتریان برای خرید این محصول، موجب افزایش تنوع در تولید انواع مختلف پنل سقفی شده است. در ادامه این مطلب با معرفی انواع مختلف پنل سقفی ال‌ای‌دی، مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام خرید این محصول به آن توجه کنید را برشماریم.

 

  • توجه به نوع ال‌ای‌دی به‌کاررفته در پنل

پنل سقفی ال‌ای‌دی شامل سه تنوع مختلف است. این سه تنوع را می‌توان با نام‌های LED،SMD  و COB معرفی کرد. دیودهای نوری در پنل سقفی LED به شکل منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. در پنل‌های SMD این لامپ‌ها تااندازه‌ای کوچک شده‌اند و یک برد الکترونیکی قابل‌برنامه‌ریزی به آن اضافه شده است؛ اما در پنل‌های COB اندازهٔ لامپ‌ها بزرگ‌تر شده که باعث می‌شود میزان روشنایی بیشتری را در بربگیرد. در این میان پنل‌های SMD با میزان مصرف کمتر و طول عمر طولانی‌تر، وجه تمایز بیشتری را در مقایسه با دیگر پنل‌های ال‌ای‌دی دارد. از طرفی پخش نور در پنل‌های ال‌ای‌دی ساده به نسبت پنل‌های COB و SMD متمرکزتر است. در واقع پنل‌های COB و SMD از پخش نور گسترده‌تری برخوردارند و برای محیط‌هایی که متراژ بیشتر و یا سقف بلندتری دارند، مورداستفاده قرار می‌گیرند. لذا توصیه می‎شود در هنگام خرید پنل سقفی، به نوع LED استفاده شده در پنل توجه کنید.

  • توجه به معیار لومان یا شار نوری

پارامتر «لومان» یا «شار نوری» نمایانگر میزان روشنایی پنل سقفی است. تمامی پنل‌های سقفی ال‌ای‌دی به‌واسطه صفحه محافظی که روی آن قرار گرفته است، نور را به‌صورت یکنواخت و یکدست ساطع می‌کنند؛ اما هرچه لومان یا میزان روشنایی پنل سقفی بیشتر باشد، نور شفاف‌تری را از خود ساطع می‌کند. میزان روشنایی یک پنل سقفی به ابعاد، اندازه و یا توان مصرفی آن ارتباطی ندارد. امکان دارد یک پنل مربعی‌شکل با ابعاد ۱۰*۱۰ روشنایی بیشتری نسبت به یک پنل با ابعاد ۲۰*۲۰ داشته باشد. میزان روشنایی با میزان توان مصرفی (وات) رابطه مستقیم دارد. هرچه توان مصرفی پنل بیشتر باشد، از شار نوری بیشتری برخوردار است؛ اما این یک قاعده کلی نیست.

  • روش نصب پنل سقفی

انواع پنل سقفی به دو دسته‌بندی «توکار» و «روکار» تقسیم می‎شود. پنل‌های ال‌ای‌دی توکار، به شکلی طراحی شده‌اند که در داخل سقف قرار می‌گیرند و نصب آن‌ها نیازمند ایجاد زیرساخت است. به‌عنوان‌مثال برای خرید پنل سقفی ۶۰*۶۰ توکار، باید در نظر داشته باشید که این پنل معمولاً در داخل سقف‌های کاذب نصب می‎شوند یا برای نصب پنل سقفی هالوژنی باید برشی دایره‌ای‌شکل بر روی سقف ایجاد کرد. نصب پنل‌های سقفی روکار به‌مراتب آسان‌تر است. پنل‌های ال‌ای‌دی روکار دارای بدنه‌ای است که به یک‌پایه متصل می‌شود. این پایه‌ها در هر نقطه‌ای از سقف نصب شده و پنل روی آن قرار می‌گیرد.

 

  • توجه به معیار کلوین

از دیگر نکاتی که در هنگام خرید پنل سقفی باید به آن توجه کنید، عدد کلوین پنل است. پارامتر «کلوین» نمایانگر رنگ نوری است که از پنل سقفی ساطع می‌شود. سه‌رنگ اصلی پنل‌های موجود در بازار، رنگ‌های آفتابی، مهتابی و استاندارد است. اگر درجه کلوین پنل سقفی شما کمتر از ۳۵۰۰ کلوین باشد، نوری آفتابی (زرد) را از خود ساطع می‌کند. اگر این معیار بیشتر از ۵۰۰۰ کلوین باشد، نوری مهتابی (سفید) از خود ساطع می‌کند. اگر درجه کلوین پنل سقفی شما مابین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کلوین باشد، نوری که ساطع می‌کند ترکیبی از رنگ آفتابی و مهتابی است که با نام نور استاندارد، نور طبیعی و نور نچرال شناخته می‎شود.

  • اشکال مختلف پنل سقفی

می‌توانید مطابق با محیطی که قرار است پنل را در آن نصب کنید، از اشکال مختلف پنل سقفی استفاده کنید. انواع پنل سقفی در سه شکل «دایره»، «مربع» و «مستطیل» و در ابعاد مختلف در بازار موجود است. انتخاب شکل پنل سقفی می‌تواند مطابق با سلیقه شخصی شما صورت بگیرد. شاید انتخاب شما این باشد که با چهار پنل سقفی هالوژنی گرد و کوچک سقف آشپزخانه خود را روشن کنید و شاید انتخاب شما استفاده از یک پنل مربعی بزرگ ۶۰*۶۰ برای همان سقف باشد.

  • توجه به معیار درجه محافظت (IP)

اگر در هنگام خرید پنل سقفی، روی جعبه با عنوان IP مواجه شدید، حتماً به دو عدد قرار گرفته در کنار این پارامتر توجه کنید. پارامتر IP که با نام درجه محافظت شناخته می‌شود، میزان مقاومت پنل شما در برابر نفوذ گردوخاک و آب را نشان می‌دهد. بیشترین استاندارد درجه محافظت IP68 است که نشان می‌دهد این محصول به‌صورت کامل در برابر نفوذ آب و گردوخاک، ایمن است. شما باید متناسب با محلی که قرار است پنل را در آن نصب کنید، به میزان درجه محافظت آن توجه کنید. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواهید پنل را روی سقف پارکینگ نصب کنید، احتمال نفوذ گردوخاک بیشتر از سقف خانه است؛ به همین جهت باید پنل شما از درجه محافظت بالاتری برخوردار باشد.

  • برند پنل سقفی ال‌ای‌دی

اکثر پنل‌های ال‌ای‌دی موجود در بازار، ساخت کشور ایران است. برخی از برندهای ایرانی مثل افراتاب و زرین سیمای البرز (ZSA)، چیپ‌های ال‌ای‌دی را از کشورهای چین و آلمان وارد کرده و بدنه و صفحه محافظ پنل را تولید کرده و آن را مونتاژ می‌کنند. در حالی که برخی از برندهای دیگر مثل آلتون‌رای و فورام (۴M)، تحت لیسانس معتبرترین برندهای جهانی محصولات خود را تولید کرده و تمامی قطعات را وارد کرده و در کارخانه‌های ایرانی پنل را مونتاژ می‌کنند. لذا توصیه می‎شود حتما در هنگام خرید پنل سقفی، به برند تولید کننده پنل توجه کنید.

  • قیمت پنل

قیمت انواع پنل سقفی ال‌ای‌دی به عوامل متعددی بستگی دارد. پارامترهایی مثل ابعاد، لومان، درجه محافظت، کیفیت جنس بدنه، جنس صفحه محافظ، چیپ‌های ال‌ای‌دی به کار رفته در پنل، اعتبار برند و مدت‌زمان گارانتی، می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در قیمت پنل داشته باشد.

 

10 نکته که باید پیش از خرید پنل سقفی بدانید.

  • گارانتی پنل

اکثر پنل‌های سقفی موجود در بازار، دارای گارانتی است؛ اما برخی از برندهای موجود در بازار به تعهدات خود مبنی بر ارائه گارانتی پایبند نیستند. یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند شما را از اعتبار گارانتی محصول مطلع کند، مدت‌زمان آن است. به‌عنوان‌مثال شرکت آلتون‌رای برای تمامی پنل‌های تولیدی خود، بین ۵ تا ۷ سال گارانتی تعویض در نظر گرفته است. توجه داشته باشید که برای سهولت در استفاده از گارانتی محصولات، حتماً پنل خود را از فروشگاه‌های معتبر و نمایندگی‌های رسمی فروش خریداری کنید.

۱۰ – توصیه‌ آخر

یکی از آسان‌ترین روش‌های خرید پنل سقفی، ثبت سفارش به صورت اینترنتی است. کافی است به سایت کرمی شاپ مراجعه کنید و پس از برقراری ارتباط با کارشناسان فروش این مجموعه، محصول مورد نیاز خود را شناسایی کرده و سپس سفارش خود را به ثبت برسانید. در هر کجای ایران که باشید، در سریع‌ترین زمان ممکن، کالای خریداری شده برای شما ارسال خواهد شد. الکتریکی کرمی با بیش از نیم‌قرن سابقه حضور در بازار لاله‌زار و اخذ نمایندگی رسمی فروش از معتبرترین برندهای تولیدکننده لوازم روشنایی، انواع پنل سقفی را با ارزان‌ترین قیمت در اختیار مشتریان خود قرار داده است. با خرید از این مجموعه، می‌توانید مستقیماً و بدون واسطه از گارانتی تعویض محصولات خریداری شده استفاده کنید.