همه چیز درباره ی logo 8 زیمنس

اتوماسیون صنعتی به یکی از الزامات انکارنشدنی دنیای امروز تبدیل شده است. نقش پررنگ اتوماسیون در کاهش هزینه های تولید، ارتقا کیفیت و افزایش بهره وری محصول سبب گرایش بیش از پیش صنایع قدیمی برای مهاجرت به اتوماسیون صنعتی شده است. سیستم های اتوماسیون صنعتی از یک مغز متفکر برای تحلیل داده، تصمیم گیری و اجرای فرآیندها بهره می برند. این مغز متفکر plc یا کنترل کننده صنعتی نامیده می شود.

logo 8 زیمنس از جمله کنترل کننده های صنعتی است که برای اتوماسیون پروژه های کوچک یا به عبارت بهتر فرآیندهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. قابلیت های این مینی پی ال سی سبب شده است به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه جزئیات بیشتری در مورد این کنترل کننده صنعتی بیان خواهیم کرد.

logo 8 زیمنس

یک کنترل کننده جمع و جور با قابلیت های فراوان که در بین نمونه های مشابه آن بی نظیر است. این تعریف کوتاه می تواند تا حدودی شما را با این کنترل کننده جذاب آشنا کند. هدف زیمنس از معرفی لوگو ۸، اتوماسیون پروژه های کوچک و به ویژه استفاده در خانه هوشمند بوده است. طراحی ماژولار لوگو ۸ به شما امکان می دهد آن را متناسب با نیاز پروژه توسعه دهید.

قدرت پردازش بالای logo 8 زیمنس کمک می کند داده ها را با سرعت بالا پردازش کند. سرعت پردازش بالا می تواند منجر به تصمیم گیری دقیق و اجرای به موقع فعالیت های مورد نیاز شود. در نتیجه شاهد اجرای بهتر فرآیندها، افزایش بهره وری و بهبود نتایج خواهیم بود. زیمنس این کنترل کننده صنعتی را در خانواده مینی پی ال سی ها دسته بندی کرده است.

logo 8 زیمنس

جایگاه پی ال سی در سیستم اتوماسیون

سیستم اتوماسیون صنعتی بر پایه دریافت اطلاعات از سنسورها، تحلیل وضعیت کنونی و تصمیم گیری براساس برنامه یا منطق از پیش تعیین شده عمل میکند. همه این کارهای مهم توسط پی ال سی انجام می شود. سایر تجیهزات اتوماسیون صنعتی یا سنسورها هستند که وظیفه جمع آوری اطلاعات را بر عهده دارند و یا عمل کننده ها هستند که دستورات پی ال سی را اجرا می کنند.

با توجه به جایگاه ویژه پی ال سی در اتوماسیون فرآیندها، انتخاب کنترل کننده صنعتی مناسب از جمله مهمترین بخش های استقرار سیستم اتوماسیون است. برای اینکه انتخاب خوبی داشته باشید، باید دو کار را انجام دهید:

  • اول باید نیازهای حال و آینده پروژه را به دقت شناسایی کنید. در این بررسی لازم است تعداد ورودی / خروجی مورد نیاز و نوع آن ها، میزان فضای ذخیره سازی مورد نیاز برای داده و برنامه، سرعت پردازش مورد نیاز و پروتکل های ارتباطی مورد نیاز جهت تبادل داده بین بخش های مختلف سیستم را تغیین کنید.
  • بررسی مشخصات کنترل کننده های موجود در بازار و انتخاب بهترین گزینه برای اجرای اتوماسیون. در این بخش علاوه بر مشخصات پروژه که در بخش قبل مورد بررسی قرار داده اید، پارامترهای دیگری مانند ملاحظات هزینه ای، توسعه پروژه در آینده و … را نیز باید در نظر بگیرید.

مشخصات logo 8 زیمنس

در بخش قبل به بیان ضرورت آشنایی با مشخصات کنترل کننده های صنعتی پرداختیم. مشخصات لوگو ۸ زیمنس، این کنترل کننده را برای استفاده در بسیاری از کاربردها مناسب می کند. این کنترل کننده صنعتی به صورت ماژولار طراحی شده است. به صورت کلی ساختار logo 8 زیمنس را می توان به بخش های زیر تقسیم کرد:

  • ماژول پردازنده مرکزی یا CPU
  • ماژول پاور یا منبع تغذیه
  • ماژول های توسعه ورودی و خرویج
  • ماژول های ارتباطی

ماژول تغذیه به منظور تامین تغذیه مورد نیاز PLC و سایر ماژول ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ماژول توسط زیمنس عرضه می شود اما می توان از محصولات سایر برندها که مشخصات تغذیه لوگو ۸ را تامین می کنند نیز استفاده کرد.

مشخصات logo 8 زیمنس

ماژول پردازنده لوگو ۸

ماژول پردازنده اصلی لوگو ۸ به تنهایی قادر است نیازهای برخی پروژه های کوچک را تامین کند. این ماژول دارای ۸ ورودی دیجیتال است. در صورت نیاز می توان ۴ عدد از این ترمینال ها را به صورت نرم افزاری به ورودی آنالوگ تبدیل کرد. همچنین ۴ خروجی دیجیتال بر روی ماژول اصلی logo 8 زیمنس در نظر گرفته شده است.

این ماژول دارای یک پورت ارتباط اترنت است که اتصال لوگو ۸ به شبکه، کامپیوتر و سایر کنترل کننده های صنعتی را امکانپذیر می کند. این ماژول در دو نوع پایه و PURE عرضه می شود. تفاوت این دو در امکان انجام تنظیمات به صورت محلی است. نوع پایه بر روی خود یک صفحه نمایش و چند کلید سلکتور دارد که به کمک آن ها می توان تغییراتی را در پارامترها و برنامه ایجاد کرد.

ماژول های توسعه ورودی / خروجی

تعداد ورودی های ماژول اصلی لوگو ۸ محدود به ۸ ترمینال و تعداد خروجی ها تنها ۴ ترمینال دیجیتال است. اگر در پروژه ای به تعداد بیشتری از ورودی و خروجی های آنالوگ یا دیجیتال نیاز دارید، ماژول های توسعه به کمک شما می آیند. به کمک ماژول های توسعه می توانید تعداد ورودی لوگو را تا ۲۴ و تعداد خروجی را تا ۲۰ مورد افزایش دهید. لازم به ذکر است که ماژول های توسعه در دو نوع دیجیتال و آنالوگ عرضه می شوند و هر کدام انواع مختلفی دارند.

ماژول های ارتباطی logo 8 زیمنس

برقراری ارتباط و تبادل داده بین بخش های مختلف سیستم اتوماسیون ضروری و اجتناب ناپذیر است. به منظور اطمینان از صحت و امنیت اطلاعات تبادل شده، داده ها را با استانداردهایی خاص مبادله می کنند. این استانداردها را پروتکل می نامند. به کمک ماژول های توسعه می توان قابلیت پشتیبانی از پروتکل های مختلف را به logo 8 زیمنس اضافه کرد. از جمله مهمترین ماژول های ارتباطی لوگو ۸ می توان موارد زیر را نام برد:

  • ماژول اترنت (افزایش تعداد پورت شبکه تا ۴ عدد)
  • ماژول ارتباط KNX
  • ماژول رادیویی (قابلیت دریافت و ارسال پیامک، اتصال به اینترنت موبایل و اطلاعات موقعیت جغرافیایی)

بسته به نیاز پروژه می توانید هر کدام از ماژول های توسعه را به لوگو ۸ اضافه و سیستم خود را ارتقا دهید.

نکته مهمی که در انتخاب لوگو ۸ زیمنس باید مورد توجه قرار دهید، اطمینان از اصالت کالای تامین شده است. فروشگاه زیمنس کالا تجهیزات اتوماسیون صنعتی زیمنس و تجهیزات فشار ضعیف را با ضمانت اصالت کالا، یکسال گارانتی و ۵ سال خدمات پس از فروش عرضه می کند.