• تاریخ : یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳
 • برابر با : Sunday - 14 - July - 2024
 • ساعت :

  هشدار وقوع خشکسالی شدید در خوزستان

  معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نسبت به وقوع خشکسالی شدید مشابه سال ۹۷ در این استان هشدار داد و گفت: کاهش ۳۳ درصدی آبدهی رودخانه‌ها باعث شده سدها آبگیری نشود و ۵۸ درصد از حجم مفید سدهای خوزستان در حال حاضر خالی است. فراز رابعی  اظهار داشت: بر اساس گزارش […]

  معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نسبت به وقوع خشکسالی شدید مشابه سال ۹۷ در این استان هشدار داد و گفت: کاهش ۳۳ درصدی آبدهی رودخانه‌ها باعث شده سدها آبگیری نشود و ۵۸ درصد از حجم مفید سدهای خوزستان در حال حاضر خالی است.

  فراز رابعی  اظهار داشت: بر اساس گزارش مرکز ملی خشکسالی و اقلیم شناسی هواشناسی، همه کشور با خشکسالی بی‌سابقه‌ای دست به گریبان است.

  وی افزود: بارندگی در خوزستان بسیار کم بوده و استان‌های همجوار که تامین کننده آب این استان هستند همچون لرستان، چهارمحال و بختیاری  وکهگیلویه و بویراحمد، نیز جزو کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌آیند.

  رابعی اضافه کرد: در زمستان گذشته بارندگی موثری اتفاق نیفتاد و آوردهای قابل توجهی به وقوع نپیوست، امید ما به فروردین بود که این ماه نیز جزو کم‌بارش‌ترین ماه‌های فروردین دوره‌های گذشته بوده است.

  وی با اشاره به آبگیری ۴۲ درصد از مخازن سدهای خوزستان به دلیل کاهش آوردها، گفت: آوردها به خوزستان از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۳ درصد نسبت به سال‌های نرمال کاهش داشته است.

  رابعی افزود: حجم آوردها در این مدت در حوضه دز ۴۳ درصد کاهش، حوضه کرخه ۴۰ درصد کاهش، حوضه کارون ۲۴ درصد کاهش، حوضه مارون ۳۱ درصد کاهش و حوضه جره ۴۶ درصد کاهش داشته است.

  وی تاکید کرد: معتقدیم خشکسالی تابستان امسال در خوزستان مشابه سال ۹۷ خواهد بود، اگر چه شرایط در حوضه‌های دز و کرخه از سال ۹۷ نیز بدتر است.

  رابعی با اشاره به دلایل کاهش شدید حجم ذخیره مخازن سدهای خوزستان، اظهار داشت: کم بارشی و به تبع آن کاهش آوردها باعث شد امکان آبگیری کامل مخازن سدها فراهم نشود، از سوی دیگر تامین کامل آب کشت زمستانه و تلاش برای جلوگیری از خسارت به کشاورزان، موجب تنش در مخازن سدها شده است.

  وی اضافه کرد: نخستین جلسه مدیریت تنش خشکسالی بهمن ماه پارسال در سازمان آب و برق خوزستان برگزار و محدودیت منابع آبی به استانداری اعلام شد، متعاقب آن جلسات متعددی در استانداری با حضور مدیران تشکیل شده است.

  رابعی خاطرنشان کرد: بر اساس تجارب سال‌های گذشته و نظرات کارشناسان و مدل‌های شبیه سازی، برنامه ریزی دقیقی صورت گرفته تا بتوانیم تابستان امسال را با کمترین تنش آبی سپری کنیم.

   

   

   

  شبکه خبری سدها و نیروگاه های ایران

   

  نوشته های مشابه

  دیدار رئیس اداره آب و فاضلاب گیلان دادستان این شهرستان
  تیر ۲۴, ۱۴۰۳

  دیدار رئیس اداره آب و فاضلاب گیلان دادستان این شهرستان

   مهرداد یوسف نیا رئیس اداره آب و فاضلاب کیلان با حضور در دفتر دادستانی شهرستان دماوند باطهماسبی دادستان این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

  اجرای عملیات اورهال، تخلیه و لایروبی یک فاز از پکیج تصفیه خانه فاضلاب روستای انباج
  تیر ۲۴, ۱۴۰۳

  اجرای عملیات اورهال، تخلیه و لایروبی یک فاز از پکیج تصفیه خانه فاضلاب روستای انباج

  اجرای عملیات اورهال، تخلیه و لایروبی یک فاز از پکیج تصفیه خانه فاضلاب روستای انباج توسط تیم بهره برداری و نگهداری از تصفیه خانه های فاضلاب لواسان با نظارت واحد بهره برداری فاضلاب لواسان.

  برگزاری مانور تجهیزات و امکانات شرکت آبفای کاشان
  تیر ۲۳, ۱۴۰۳
  همزمان با افزایش تصاعدی مصرف آب

  برگزاری مانور تجهیزات و امکانات شرکت آبفای کاشان

  همزمان با افزایش گرمای هوا و روند تصاعدی مصرف آب آشامیدنی، مانور آمادگی تجهیزات و امکانات شرکت آبفای کاشان برای تامین آب شرب پایدار مشترکان برگزار شد.

  درخواست ائمه جمعه شهرهای اسدآباد و بهار برای صرفه‌جویی در مصرف آب
  تیر ۲۳, ۱۴۰۳

  درخواست ائمه جمعه شهرهای اسدآباد و بهار برای صرفه‌جویی در مصرف آب

  امام جمعه شهر اسدآباد با تأکید بر تلاش شبانه‌روزی مسئولین برای تأمین آب در این شهرستان از مردم درخواست کرد که در مصرف آب شرب، صرفه‌جویی کنند.

  ارسال دیدگاه

  دیدگاه بسته شده است.

  برو بالا