سایز متن   /

طرح «برق امید» با هدف اصلاح الگوی مصرف و حمایت از مشترکان خانگی کم مصرف به زودی در کشور اجرا می شود.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی در مصاحبه تلویزیونی با برنامه صبح تازه صدا و سیمای خراسان شمالی در بیان چگونگی طرح و اجرای آن در استان بیان کرد: در سال های گذشته تمرکز ما بیشتر در بخش مصرف صنعت، کشاورزی، دستگاه های اجرایی و بقیه تعرفه های برق بود اما از آن جایی که 37 تا 40 درصد کل مصرف برق کشور در بخش خانگی اتفاق می افتد که در خراسان شمالی نیز میزان مصرف حدود 37 تا 39 درصد کل مصرف برق در تعرفه خانگی است، بر این مبنا مقدماتی برای مشارکت جدی مشترکین در بخش خانگی فراهم شد تا بتوانند در فصل پیک مصرف همکاری خوبی با صنعت برق داشته باشند.

مهندس «علیرضا صبوری» میزان مشترکین بخش خانگی در استان را 87 درصد کل مشترکین ذکر می کند و می گوید: یکی از دغدغه های جدی در صنعت برق کشور پیک مصرف تابستان است که از ابتدای خرداد تا پایان شهریور ماه با مشکل رشد مصرف برق مواجه هستیم. وی ادامه می دهد: حدود 22 تا 24 هزار مگاوات از پیک مصرف کشور در تابستان در گروه مصارف سرمایشی است. وی علت رشد پیک را در تابستان ناشی از افزایش مصارف سرمایشی می داند و ذکر می کند: حدود 50 درصد کل این مصرف سرمایشی در گروه مصارف خانگی است که بر این اساس طرحی ارائه شد تا از دو بعد، هم برای مشترکین و هم صنعت برق منافع برد- برد داشته باشد.

وی اجرای برق امید را در بخش خانگی می داند و می افزاید: بر اساس این طرح مشترکین خانگی به 3 گروه مصرفی تقسیم بندی می شوند که شامل مشترکین خانگی کم مصرف، خوش مصرف و پر مصرف هستند. وی بیان می کند: گروه مشترکین کم مصرف به مشترکینی اطلاق می شود که میزان مصرف ماهیانه آن ها در 8 ماه غیر پیک، تا 80 کیلووات ساعت در ماه است.

به گفته وی تعداد این دسته از مشترکان در استان کم نیست به طوری که این گروه از مشترکین در استان ما 35 درصد کل مشترکین بخش خانگی را شامل می شوند و اگر در این 8 ماه مدیریت مصرف را به گونه ای اعمال کنند که میزان مصرف آن ها در همین محدوده باقی بماند و ادامه یابد، 100 درصد بهای قبض مصرفی آن ها بخشوده می شود. وی ادامه می دهد: مشترکین خانگی خوش مصرف نیز مشترکانی هستند که میزان مصرف آن ها بین 80 تا 200 کیلووات ساعت در ماه است.

وی بیان می کند: تعداد این گروه در 8 ماه غیر پیک در خراسان شمالی 55 درصد مشترکان خانگی است و اگر بتوانند مدیریت مصرف داشته باشند می توانند به کم مصرف ها افزوده شوند. مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان خاطرنشان می کند: حدود 10 تا 20 در صد از مشترکین خوش مصرف می توانند به جرگه کم مصرف ها بپیوندند و قبوض مصرفی آن ها بخشوده شود. وی اظهارمی کند: دسته سوم نیز مشترکین پرمصرف هستند که ماهانه بیش از 200 کیلووات ساعت در ماه مصرف دارند و حدود 10 درصد از مشترکین بخش خانگی را شامل می شوند. وی برای این دسته از مشترکین هم پیشنهادهایی دارد و از ارائه آموزش هایی توسط شرکت های مشاور در بخش مدیریت انرژِی، نصب پنل های خورشیدی کوچک 200 تا 300 واتی خبر می دهد. وی با اشاره به تغییر مصرف در زمان پیک مصرف در گروه های مختلف، بیان می کند: میزان مصرف گروه کم مصرف برای 4 ماه پیک بار که از ابتدای خرداد تا پایان شهریورماه است، تا 100 کیلووات ساعت در ماه، گروه مشترکین خوش مصرف تا 300 کیلووات ساعت در ماه و برای مشترکین پر مصرف نیز بیش از 300 کیلووات ساعت در ماه تعریف شده است. وی اجرای طرح برق امید را از یک سو برای مشترکین و از سوی دیگر برای خدمتگزاران صنعت برق سودمند می داند و می گوید: اجرای این طرح علاوه بر بهره مندی مشترکین کم مصرف خانگی از تخفیف بهای قبض مصرفی، برای ما نیز منفعت دارد زیرا با کاهش مصرف برق، دیگر به سرمایه گذاری، ظرفیت سازی در شبکه های بالا دستی، نیروگاهی، انتقال، فوق توزیع و توزیع نیازی نیست. وی ابراز امیدواری می کند: اجرای این طرح با همراهی خوب مشترکین در استان به خوبی رقم بخورد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد