سایز متن   /

با امضای تفاهم نامه ای میان شرکت توانیر و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، برای نخستین بار در کشور، برقی کردن چاه های کشاورزی از طریق انرژی های تجدید پذیر کلید خورد.

براساس این تفاهم نامه که میان مهندس محمدحسن متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر و دکتر علی مبینی دهکردی مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت منعقد شد، 60هزار چاه کشاورزی در طول سه سال برقدار خواهد شد.

در همین خصوص علی مبینی دهکردی مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: در فاز اول این طرح، 11هزار چاه کشاورزی از طریق انرژی های تجدیدپذیر برقی خواهد شد.

به گفته مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، براساس این تفاهم نامه، کشاورزان بابت خرید و نصب پنل خورشیدی و تجهیزات مورد نیاز شبکه، هزینه ای پرداخت نخواهند کرد و تنها برای خرید تجهیزات اختصاصی مانند ترانس هزینه خواهندکرد.

مبینی دهکردی با بیان این که این تفاهم نامه براساس مصوبه سال شورای اقتصاد و قانون بودجه 1400 کل کشور میان دو شرکت به امضا رسید، خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای اقتصاد 1.6 میلیارد دلار از محل صرفه جویی سوخت مایع چاه های کشاورزی برای برقی کردن چاه های کشاورزی با سوخت گازوئیل، اختصاص یافته است.

وی با اشاره به این که با اجرای این کار تنوع بخشی در منابع تولید برق بیش از گذشته پیگیری خواهد شد، افزود: با اجرای این طرح صنعت سلول های خورشیدی توسعه خواهد یافت و بسترهایی برای فعالیت این صنعت در مقیاس های بزرگتر فراهم خواهد شد.

مبینی دهکردی اظهارداشت: همچنین اجرای این طرح باعث پاکتر شدن محیط زیست می شود و زنجیره ارزش ایجاد می کند . درعین حال شرکت های اسکو و بهره برداری را بکار خواهد گرفت که در نهایت رونق بیشتر اشتغال را به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در عین حال خاطرنشان کرد: با برقی کردن چاه های کشاورزی در قالب این تفاهم نامه، درزمستان که چاه های کشاورزی خاموش است، برق خورشیدی به شبکه تزریق و در زمستان نیز برق بخشی از مصرف کنندگان عمده از این طریق تامین خواهد شد.

احداث 2 هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی با اجرای کامل این طرح

برپایه این گزارش، در مراسم امضای این تفاهم نامه همچنین مهندس محمدحسن متولی زاده مدیرعامل توانیر نیز گفت: با اجرای کامل این طرح 2000 مگاوات نیروگاه خورشیدی احداث خواهد شد و این طرح در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است چرا که با تحقق صرفه جویی در مصرف نفت گاز و آزاد کردن این ظرفیت برای صادرات به ویژه در شرایط کنونی، اهمیتی دوچندان می یابد.

مدیرعامل شرکت توانیر تصریح کرد: با برق دار شدن چاه های کشاورزی، هزینه های کشاورزان کاهش می یابد و 80 درصد هزینه های جاری آن ها نسبت به زمان استفاده از سیستم دیزلی کمتر می شود.

وی ادامه داد: همچنین با آمدن برق سر چاه، امکان آبیاری نوین فراهم می شود و بهره وری آبیاری افزایش می یابد.

به گفته این مقام مسئول، برای سوخت رسانی به چاه های کشاورزی دیزلی باید سالانه بیش از 40  تا 50 هزار نفتکش جاده پیما در جاده های کشور تردد کنند که حذف این حجم تردد نیز نقش مهمی در کاهش حوادث جاده ای ایفا خواهد کرد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد