سایز متن   /

فاز دوم پروژه آبرسانی به روستاهای بخش غیزانیه شهرستان اهواز روز یکشنبه ۱۶ شهریورماه به صورت رسمی و فاز سوم آن به صورت آزمایشی با حضور استاندار خوزستان به بهره برداری رسیدند.

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آبفا اهواز، مدیرعامل شرکت آبفا خوزستان در این مراسم گفت: به بهره برداری از فاز دوم پروژه آبرسانی به روستاهای بخش غیزانیه انتظار می رود ۲۰ هزار نفر از ساکنان غیزانیه به آب پایدار دسترسی داشته باشند؛ مطابق استاندارد تعریف شده برای آب پایدار روستایی، هر مشترک آب و فاضلاب روستایی باید روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت آب شرب داشته باشند.
حقیقی پور بیان کرد: البته ما قادر به تامین آب مورد نیاز ۲۴ ساعته ساکنان بخش غیزانیه هستیم اما به دلیل نوع شبکه توزیع موجود در این بخش روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت امکان توزیع آب شرب وجود دارد که مطابق استاندارد است.
حقیقی پور افزود: در گام دوم ۶۵۰ میلیارد ریال هزینه شده افزود: گام دوم این پروژه شامل ۲۸ کیلومتر لوله خط انتقال به قطر ۶۰۰ و ۵۰۰ میلیمتر بود. البته بخش عمده‌ای از طلب پیمانکار باقیمانده و بابت این همکاری در تکمیل پروژه تشکر می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان  اظهار داشت: گام  سوم پروژه آبرسانی به روستاهای غیزانیه شامل لوله گذاری به طول ۳۰ کیلومتر و قطر ۴۰۰ میلیمتر پلی اتیلن است که  انتظار می‌رود با وارد مدار شدن آن، آب شرب ۸۰ روستا با جمعیت ۲۵ هزار و ۹۵۰ نفر پایدار شود.
وی ادامه داد: در گام سوم نیز ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده که لوله مورد نیاز آن بر عهده بنیاد مستضعفان، و تکمیل کننده آن قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء بود.
وی افزود: پس از اجرای این سه گام، تنها مشکل آب شرب چند روستای کوچک بخش غیزانیه باقی می‌ماند که باید شبکه توزیع و خطوط انتقال آب آنها اصلاح شود.
بخش عمده‌ای از مشکل آب شرب روستاهای بخش غیزانیه با تکمیل گام دوم طرح آبرسانی حل شد زیرا ایستگاه تقویت فشار نزهه نقطه ثقل بیشتر روستاها است؛ تکمیل گام سوم این طرح نیز در پایدارسازی آب شرب روستاهای شرق غیزانیه تاثیرگذار است.
در گام دوم این پروژه آب شرب روستاهای رامشیر که از چاه‌های کمتوله آب دریافت می‌کنند، از شرق اهواز جدا شد تا تاسیسات کمتوله به روستاهای شرق اهواز آبرسانی کنند.
آب شرب بخش غیزانیه شامل دهستان مشرحات و دهستان غیزانیه از سه منبع تامین آب شامل تاسیسات آب شیبان، تاسیسات یادگار امام خمینی (ره) منشعب شده از کانال کوت‌امیر و تاسیسات کمتوله‌ آب زیرزمینی شهرستان رامهرمز تامین می‌شود.

 

آبرسانی به غیزانیه با یک حرکت جهادی انجام شد

 غلامرضا شریعتی در آیین بهره برداری از فاز سوم طرح آزمایشی آبرسانی به غیزانیه اظهار داشت : تامین آب شرب مردم این منطقه از ابتدای سال ۹۶ با فاز نخست این پروژه  آغاز شد اما به دلیل مشکل منابع مالی و مسائل اجتماعی بخصوص بحث معارضان روند کار دشوار و پروژه به طول انجامید.

وی افزود: اگرچه اجرای فاز نخست این پروژه بسیار تأثیرگذار بود اما هنوز بسیاری از روستاها با مشکل بی‌آبی مواجه بودند که فاز دوم با جدیت آغاز و ۲۸ کیلومتر خط لوله کار شد و تست آزمایشی نیز جواب داد و امروز به صورت رسمی فاز دوم به بهره برداری رسید.

استاندار خوزستان ادامه داد: همچنین فاز سوم این پروژه به همت قرارگاه خاتم الانبیا و بنیاد مستضعفان آغاز شد و ۲۳ کیلومتر خط لوله دیگر کار شده تا تمامی منطقه از نعمت آب شرب بهره مند شوند.

وی تصریح کرد: تاکنون یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در فازهای مختلف برای آبرسانی به غیزانیه هزینه شده است و امید است که بخش عمده ای از مشکلات آب این منطقه برطرف شده باشد .

شریعتی بیان کرد: اگر چه همچنان  کمبودهایی در کار است اما به زودی مشکلات برطرف می‌شود و فاز سوم آبرسانی به غیزانیه به صورت رسمی به بهره برداری می رسد.

وی گفت: ممکن است برخی روستاهای منطقه هنوز مشکل بی آبی داشته باشند اما بهره برداری فاز سوم آزمایشی است و در طول ۱۰ روز این انشعابات به خط اصلی وصل و آبرسانی به روستاها به تدریج انجام می شود.

وی اظهار داشت:  در یک سال اخیر کمتر کسی باور می‌کرد که چنین پروژه‌ای را بتوانیم در این مدت زمان کوتاه اجرا کنیم اما به لطف قرارگاه خاتم و بنیاد مستضعفان و بخصوص همراهی مردم منطقه این امر محقق شد.

شریعتی گفت: بخش غیزانیه در دامپروری فعالیت خوبی دارد و  پراکندگی روستاها، جمعیت و احشام آن ها پتانسیل مناسبی است که نیازمند زیرساخت است .

وی افزود: در مدرسه سازی ، روشنایی ، تامین برق و گازرسانی در چهار سال اخیر کارهای مهمی در منطقه غیزانیه صورت گرفت اما راه روستایی مهمترین زیرساختی است که پیشرفت کمتری در آن  داشته ایم و هنوز در ۶۰ درصد راهها با مشکل مواجه هستیم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: دولت و نهادهای مختلف اهتمام ویژه ای برای خدمت رسانی به این منطقه  داشته اند و همه تلاش کردند تا آلام مردم را کاهش دهند.

فاز سوم طرح آبرسانی به غیزانیه به صورت آزمایشی و فاز دوم این طرح به صورت رسمی با حضور جمعی از مقامات قرارگاه خاتم الانبیا و مسئولان استان به بهره برداری رسید.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد