سایز متن   /

برخی از گونه های مارماهی های الکتریکی می توانند شوک الکتریکی قوی تا حدود ۸۶۰ ولت برای دفاع از خود و یا شکار تولید کنند.

-مار ماهی الکتریکی ضربانهای الکتریکی منحصربه‌فرد خود را به گونه‌ای شبیه باتری بوجود می‌آورد که در آن توده‌ای از بشقابک‌ها جریان برق تولید می‌کنند. این ماهی‌ها به‌وسیله توده صفحات الکتریکی (حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ صفحه) قادر است شوک‌های الکتریکی با ولتاژ ۵۰۰ و جریان یک آمپر تولید کند. اگر چه گزارشها نشان می‌دهد که جانورانی هم وجود دارند که قادرند ولتاژهای بالا تری تولید کنند. ولی این موضوع اصلاً مهم نیست. چرا که همین مقدار جریان می‌تواند هر جانوری را بی حس و یا از حمله منصرف کند.

-آیا می دانید که برق نقشی را در تپش قلب شما بازی می کند؟ به وسیله برق می تونیم نوار قلب (ECG) را بگیریم. در بسیاری از مورد از شوک الکتریکی استفاده می کنیم. در یک فرد سالم، ضربان قلب باید به صورت یک خط در حال حرکت در سراسر صفحه نمایش طور منظم نشان داده شود.

– آیا تا کنون فکر کرده اید که چرا پرندگان نشسته بر روی یک خط قدرت را برق نمیگیرد؟ اگر یک پرنده بر روی تنها یک خط قدرت نشسته باشد. آن را برق نمیگیرد. اما اگر پرنده خط دیگر را همزمان با یک نقطه دیگر از بدنش لمس کند، باعث بسته شدن مدار می شود و برق باعث کشته شدن پرنده می شود.
پ ن: در خطوط بیش از ۱۳۲ و ۲۳۰ ، پرنده ها از میدان های مغناطیسی ناشی از خطوط فراری هستند! این میدان های مغناطیسی ختی بدون لمس پرنده با هادی ها، می توانند پرنده را بکشند!

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد