۸۷ میلیون تومان پاداش به گزارش کنندگان مزارع غیر مجاز رمز ارز

معاونت فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان در راستای آغاز مدیریت مصرف تابستان در خصوص استخراج رمز ارزها به صورت مجاز سخن گفت. به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، مهندس نثار معاونت فروش و خدمات مشترکین این شرکت با اشاره به افزایش دما و اجرای زودهنگام برنامه […]

معاونت فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان در راستای آغاز مدیریت مصرف تابستان در خصوص استخراج رمز ارزها به صورت مجاز سخن گفت.
به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، مهندس نثار معاونت فروش و خدمات مشترکین این شرکت با اشاره به افزایش دما و اجرای زودهنگام برنامه مدیریت مصرف از استخراج رمزارز و تاثیرشان بر میزان مصرف برق خبرداد.
مهندس نثار با اشاره به آثار مخرب استخراج غیرمجاز رمزارز ها عنوان کرد: تاکنون ۲۱۲۷ دستگاه ماینر در سطح استان شناسایی شده‌اند. این مراکز در مجموع حدود ۷۰۸۵۰۱۸ کیلووات برق را به صورت غیرمجاز مصرف می‌کردند.
وی استخراج غیرمجاز رمز ارز را  پایمال کردن حقوق آحاد ملت دانست و تصریح کرد: با آن دسته از افراد که به صورت غیرقانونی اقدام به استخراج رمزارزها می‌نمایند به شدت برخورد خواهد شد. در این راستا، در صورت کشف فعالیت غیرقانونی استخراج رمز ارزها، جریان برق مشترک مربوطه قطع و علاوه بر معرفی افراد خاطی به مراجع قضایی، هزینه برق مصرفی با تعرفه رمز ارز و خسارات وارده به شبکه برق نیز از متخلفان دریافت می‌شود.
معاونت فروش و خدمات مشترکین توزیع برق زنجان جریمه ها و تبعات استخراج غیرمجاز رمزارزها را به شرح ذیل عنوان کرد: افزایش احتمال نوسان ولتاژ و خاموشی به ویژه در ساعات پیک مصرف برق، واردکردن خسارت به تجهیزات صنعت برق و افزایش احتمال خاموشی‌های فراگیر،استفاده از یارانه متعلق به آحاد مردم برای کسب سود توسط عده ای اندک و سودجو، وارد کردن خسارت به دستگاههای الکتریکی و برقی همسایگان به دلیل افت شاخص های فنی برق، آسیب رساندن به اموال عمومی، نادیده گرفتن بیت‌المال و تضییع حقوق سایر مشترکان، ریسک کشف توسط شرکت های برق و نیروهای انتظامی و ضبط اموال و اخذ جریمه هایی معادل چند برابر تعرفه قانونی و سودهای کوتاه مدت استخراج غیرمجاز رمزارز و معرفی به مراجع قضایی و تشکیل پرونده تخلف از جمله تبعات این اقدام است.
وی افزود: برخورد با مرکزهای غیر مجاز از ابتدا با جدیت دنبال شده و از مردم هم درخواست شده در صورت اطلاع، این نوع مراکز را معرفی کنند و برای کسانی که شناسایی و معرفی کنند پاداش در نظرگرفته شده است.
مهندس نثار در خصوص ارائه بسته‌های تشویقی شرکت توزیع نیروی برق برای شناسایی مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز‌ها افزود: تاکنون مبلغ ۸۷۲۰۰۰۰۰ تومان پاداش به گزارش های مردمی با محوریت مراکز رمز ارز غیرمجاز تخصیص داده شده است و  در همین راستا، افرادی که این مراکز غیرمجاز را شناسایی و معرفی کنند از پاداش مشخص شده تا سقف ۲۰ میلیون تومان برحسب تعداد دستگاه های ماینر، بهره مند خواهند شد.
مهندس نثار خاطرنشان کرد: به فعالان رمز ارزها توصیه می شود برای استفاده مجاز از برق و متضرر نشدن خود و مردم، پس از اخذ جواز تاسیس از وزارت صمت، نسبت به دریافت انشعاب استخراج رمز ارز به شرکت توزیع برق زنجان مراجعه نمایند.
وی ادامه داد: تأمین برق مراکز استخراج رمزارزها با تعرفه برق صادراتی (بدون یارانه) انجام می‌شود و این امر به یکی از دو طریق دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید توسط متقاضی میسر است.
مهندس نثار ضمن اشاره به استخراج مجاز رمز ارز ، تاکید کرد: تاکنون ۳۲۰ کیلووات ساعت انرژی انشعاب برق از سوی وزارت نیرو برای استخراج رمز ارز به صورت قانونی به مراکز مجوزدار فروخته شده است که از این میزان حدود ۲۰۰ کیلووات ساعت انرژی مشغول به فعالیت هستند و از شبکه سراسری برای تامین برق استفاده می‌کنند.
وی در پایان افزود: مردم شریف استان در صورت اطلاع و یا مشاهده مراکز غیرقانونی دستگاه های ارز دیجیتال، می توانند از طریق تماس با شماره تلفن ۳۳۴۴۲۳۴۲-۰۲۴ و یا ارسال پیام به شماره ۳۰۰۰۲۹۰۱۴۳ ضمن رعایت محرمانگی اطلاعات ارایه شده نسبت به ثبت گزارش مراکز غیر مجاز استخراج رمز ارز به نام خود اقدام کنند.