در نشست خبری آبفای استان اصفهان مطرح شد؛

۱۵ روستای نایین از آب شرب پایدار بهره‌مند می شوند

مدیر عامل آبفای استان اصفهان گفت: به دنبال طرح ملی جهاد آبرسانی، در هفته جاری 15 روستای مجتمع لای سیاه نایین از آب شرب پایدار بهره مند می شوند.

مدیر عامل آبفای استان اصفهان گفت: به دنبال طرح ملی جهاد آبرسانی، در هفته جاری ۱۵ روستای مجتمع لای سیاه نایین از آب شرب پایدار بهره مند می شوند.

به گزارش برقآب حسین اکبریان با اشاره به اینکه تغییر اقلیم در تمامی دنیا اتفاق افتاده و تنها مختص به کشور ما نیست گفت: این امر منجر به خشکسالی در کشور و به خصوص استان اصفهان شده و در نتیجه منابع آب محلی در برخی روستاها کاهش یافته است.

وی همچنین اظهار داشت: این شرکت وظیفه آبرسانی به حدود ۵ میلیون نفر را در شهر و روستاهای تحت پوشش خود دارد و اصفهان دارای ۲۷۱ حلقه چاه فعال در بخش شهری و ۴۸۷ حلقه چاه فعال در بخش روستایی است.

مدیر عامل آبفای استان اصفهان با تاکید براینکه سلامت آب شرب خط قرمز این شرکت است، گفت: آب شرب از سد زاینده‌ رود تا لحظه‌ای که به دست مصرف کننده می‌رسد، کاملا پایش می شود و مرکز بهداشت استان بر تمامی مباحث بهداشتی آب نظارت دارد و آبفای استان اصفهان دارای گواهینامه ایمنی آب است .

اکبریان در خصوص شبکه فاضلاب اصفهان نیز گفت: طول شبکه فاضلاب این کلانشهر بالغ بر سه هزار و ۹۰۰ کیلومتر است و از این رقم، ۳۰ کیلومتر آن نیاز به اقدام خیلی فوری برای اصلاح و بازسازی دارد، همچنین ۳۰۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب اصفهان به دلیل قدمت بیش از ۶۰ سال و فرسودگی‌های متعدد و گسترده، نیاز به اصلاح اساسی دارد.

اکبریان همچنین با ارایه گزارش هایی از تصویب تخصیص اعتبارات مصوب سفر ریاست جمهوری اظهار داشت: برای بازسازی شبکه فاضلاب اصفهان وام جذب شده از محل فاینانس در فاز اول و در بخش تاسیسات اصلی ۵۰ میلیون یورو بوده است.

وی گفت: ۵۰ میلیون یورو در فاز دوم نیز در شورای اقتصاد مطرح شده و در حال پیگیری می باشد و از محل مصوبات سفر استانی ریاست جمهوری عددی پیش بینی و تفاهم نامه ای با بانک ملت نهایی شده و در حال دریافت تضمین برای فرایند عقد قرارداد با بانک عامل هستیم.

وی اظهار داشت: عدد مصوبات سفر استانی ریاست جمهوری ۲۰۰ میلیارد تومان است که قرار است در طول دو سال از محل ماده ۵۶ از طریق بانک به صورت تسهیلات پرداخت شود و امیدواریم با اولویت بندی و برنامه ریزی های انجام شده، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان همکاری لازم را انجام دهند. همچنین ده میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک دارایی مصوب شد که تا کنون ۱۰ درصد آن تخصیص یافته است.

اکبریان با تاکید بر ضرورت پایش تصویری شبکه فاضلاب برای رفع عیب و جلوگیری از بروز سوانح تصریح کرد: ویدئومتری (پایش و اندازه‌گیری تصویری) در سال‌های اخیر در شبکه های آب و فاضلاب استان گسترش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه بحث ریزش و فرسودگی فاضلاب با فرونشست متفاوت است ، بیان کرد: منکر پدیده فرونشست نیستیم اما هر پدیده ای را نباید به فرونشست ارتباط داد، چرا که برخی از حوادثی که اتفاق افتاده مربوط به خُردگی و فرسودگی شبکه فاضلاب بوده است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تصریح کرد: محور غرب به شرق از سه راه نظر تا خیابان آبشار بازسازی شده و در بلوار میرزا کوچک خان و ملک شهر و خانه اصفهان نیز با تامین اعتبارات قرار است بازسازی ها تسریع شود.

اکبریان با اشاره به حساسیت حفظ بافت تاریخی و میراث فرهنگی اصفهان ادامه داد: هرگونه صدمه احتمالی از طریق سازه‌های آب و فاضلاب به ابنیه تاریخی اصفهان رصد می‌شود و تمهیدات رفع خطر نیز به دنبال آن در نظر گرفته میشود.

اکبریان آسیب های وارد شده به شبکه در طی سال های اخیر را عمدتا ناشی از عمر بالای شبکه لوله های بتنی دانست و گفت: این موضوع شامل بیش از ۷۰ درصد از شبکه می شود که در سطح شهر گسترده هستند و عوامل شیمیایی بیولوژیکی و فیزیکی در تخریب لوله های بتنی شبکه فاضلاب موثر است.

مدیر عامل آبفای استان اصفهان کل اعتبارات آبفای استان را ۷۷۵ میلیارد تومان برشمرد و اظهار داشت: تا کنون ۴۰۵ میلیارد تومان از کل اعتبارات تخصیص یافته و از این طریق ۵۲ درصد از پروژه های آبفا به سرانجام رسیده است.