۱۱۰ هزار نیروگاه خورشیدی حمایتی سالیانه ساخته می‌شود

سخنگوی سازمان ساتبا با اشاره به طرح احداث نیروگاه ‌های حمایتی، از برنامه‌ریزی برای احداث ۵۵۰ هزار سامانه یا نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی حمایتی در طول ۵ سال توسط نهادهای حمایتی و شرکت‌های مورد تایید وزارت نیرو خبر داد و گفت هر سال ۱۱۰ هزار سامانه از طریق نهادهای حمایتی وسازمان ساتبا به نمایندگی وزارت نیرو احداث می‌شود.
به گزارش برقاب : سالیانه ۱۱۰ هزار نیروگاه خورشیدی حمایتی ساخته می‌شود / ۳ استان با بیشترین آمار احداث نیروگاه‌های حمایتی  .  “جعفر محمدنژاد سیگارودی” گفت: طرح احداث سامانه‌های حمایتی خورشیدی ۵ کیلوواتی مصوب معاون اول رئیس‌جمهور است. بر اساس این مصوبه، در مردادماه سال گذشته با حضور نهادهای حمایتی (کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی)، بسیج سازندگی، معاونت سازندگی روستائی و ساتبا (نماینده وزارت نیرو) تفاهم‌نامه‌ای در حضور معاون اول رئیس‌جمهور مبادله شد.
وی افزود: این مصوبه تأکید دارد ۵۵۰ هزار سامانه یا نیروگاه خورشیدی حمایتی ۵ کیلوواتی حمایتی در طول ۵ سال توسط نهادهای حمایتی طرف تفاهم‌نامه ساخته شود. در واقع هر سال ۱۱۰ هزار نیروگاه خورشیدی با همکاری نهادهای حمایتی و البته مساعدت ساتبا به نمایندگی وزارت نیرو ساخته می‌شود.

 ۴۲ شرکت صلاحیت ساخت نیروگاه را دارند
سخنگوی سازمان ساتبا با اشاره به مدل احداث این نیروگاه‌ها بیان کرد: ابتدا خانواده‌ها از سوی نهادهای حمایتی به شرکت‌های توزیع و ساتبا (در بحث نظارت و کنترل) معرفی می‌شوند. همچنین نهادهای حمایتی وظیفه دارند که کل هزینه احداث پروژه را از طریق تخصیص تسهیلات با نرخ سود پایین تامین کنند. این تسهیلات به نام خانواده و یکی از ۴۲ شرکت مورد تایید وزارت نیرو اعطا می‌شود.
محمدنژاد افزود: در نتیجه این وام به نام خانواده تحت حمایت و به‌ حساب شرکت منتخب واریز خواهد شد تا عملیات احداث نیروگاه خورشیدی آغاز شود. از طرفی شرکت‌های توزیع هم در سراسر کشور مسئولیت نظارت بر روند عملیات احداث این نیروگاه‌ها را برعهده دارند.

خانواده‌ها مالک نیروگاه هستند
این کارشناس حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر با اشاره به نحوه عقد قرارداد خرید تضمینی برق میان ساتبا و خانواده تحت حمایت ادامه داد: قراردادها طوری است که قیمت تعدیل هم به آن اضافه می‌شود و هر سال این نرخ افزایش پیدا می‌کند. همچنین قرارداد خرید تضمینی برق میان ساتبا و خانواده تحت حمایت تا ۲۰سال ادامه خواهد داشت و از ابتدا اجرایی شدن طرح، این افراد مالک نیروگاه هستند، فقط مدت تسویه وام ۷ سال است که بعدازاین مدت، قرارداد همچنان با ساتبا ادامه دارد.
وی افزود: البته آمار سال قبل گواه این است که برخی استان‌ها مانند کرمان، اصفهان، یزد و حتی گلستان عملکرد خوبی در احداث نیروگاه خورشیدی حمایتی داشتند.  در سال جاری هم کمیته امداد امام (ره) نسبت به دیگر نهادهای حمایتی افراد بیشتری را معرفی کرده است و امیدواریم که با همکاری بانک‌ها این آمار افزایش پیدا کند. در این روزها حدود ۵ هزار سامانه احداث شده وجود دارد و نزدیک به ۴ هزار و ۳۰۰ سامانه دیگر هم در حال احداث است.

 در بخش اجرا هیچ چالشی وجود ندارد
سخنگوی سازمان ساتبا با اشاره به چالش‌های این طرح تبیین کرد: یکی از چالش‌های پروژه احداث نیروگاه خورشیدی حمایتی ناآشنایی افراد درگیر با این طرح در سال‌های اولیه بود که شاید مقاومتی را رقم می‌زد. البته ساتبا تمام اقدامات (برگزاری سمینار، همایش، اجلاس و بازدید میدانی) لازم را برای اطلاع‌رسانی انجام داده است و با این تلاش‌ها دیگر تمام افراد درگیر آشنایی کافی را با این طرح دارند.
وی در پایان ادامه داد: دیگر چالش آن که شاید گلوگاه طرح نیز باشد، آمادگی بانک‌ها برای اعطای تسهیلات است. بنا بر‌این درشرایط فعلی جز موارد مطرح شده هیچ چالشی در فرایند اجرایی آن وجود ندارد.