۸۳ درصد مشترکین استان قزوین کم مصرف هستند

سرپرست شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین گفت: مشترکین کم مصرف در سال گذشته با مدیریت مصرف و رعایت الگوی مصرف بیش از ۳۸میلیارد تومان پاداش دریافت کردند.

  مشترکین کم مصرف در استان قزوین ۳۸ میلیارد تومان پاداش دریافت کردند/ ۸۳ درصد مشترکین استان قزوین کم مصرف هستند

 

به گزارش پایگاه خبری برقآب، به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین؛ یوسف اینانلو سرپرست شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین در گفتگوی ویژه خبری سیمای مرکز قزوین در خصوص مدیریت مصرف و استفاده از کنتورهای هوشمند، میزان پرداخت پاداش به مشترکان کم مصرف و ضرورت همکاری مشترکین در پیک تابستان سخن گفت.

یوسف اینانلو اظهارداشت: از آنجا که لازم است میزان مصرف مشترکان رصد شود و پایش هم صورت گیرد و اطلاعات لازم بدقت به مشترکین اعلام شود در استان قزوین نیز نصب کنتورهای هوشمند با روند مناسبی ادامه دارد.

وی افزود: در حال حاضر میزان پیک مصرف برق در استان ۸۰۰ مگاوات است که در این راستا با نصب بیش از ۲۸ هزار کنتور هوشمند حدود ۶۰ درصد مشترکین با مصرفی معادل ۵۰۰ مگاوات تحت پوشش کنتور هوشمند قرار دارند و این روند ادامه دارد.

اینانلو بیان کرد: با نصب حدود ۳۰ هزار دستگاه کنتور هوشمند در استان تلاش می کنیم تا شروع اوج مصرف بتوانیم حدود ۷۵ درصد مشترکین را تحت پوشش این کنتورها قرار دهیم.

سرپرست شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین یادآورشد: از سال گذشته کلیه مشترکین جدید با نصب کنتورهای هوشمند «فهام» تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند و مصرف آنها پایش شده و قابل کنترل است و تمامی نهادها و دستگاههای اجرایی و عمومی هم به کنتورهای هوشمند مجهز شده اند و مصارف آنها نیز پایش می شود.

وی اضافه کرد: هیئت دولت از مسئولان ادارات خواسته که مصرف خود را کنترل و مدیریت کنند و در این زمینه نیز مصوبه هیئت دولت در خصوص تغییر ساعات اداری در دستور کار است و به احتمال زیاد از ۱۵ خرداد ماه ساعات کار ادارات دولتی تغییر خواهد کرد تا از روشنایی طبیعی روز بیشتر استفاده شود که این کار در مدیریت مصرف و صرفه جویی برق تاثیر زیادی دارد.

اینانلو در خصوص نحوه کاهش مصرف و تاثیر کنتورهای هوشمند در مدیریت مصرف برق گفت: تعرفه های برق برای مشترکین به روش های مختلفی اعمال می شود که برخی دستگاههای دولتی که شامل فعالیت های عمومی هستند( مراکز درمانی استثناء هستند) در ساعات اداری باید مصرف خود را حداقل ۳۰ درصد و در خارج از ساعات اداری به ۶۰ درصد کاهش دهند که با بهره گیری از کنتورهای هوشمند این وضعیت مدیریت می شود.

وی یادآورشد: در بخش صنایع استان که تعداد آنها قابل توجه است با این رصد باید حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد مدیریت مصرف شود و هفته ای یک روز جابحایی بار انجام شود و به جای آن در روز تعطیل و جمعه کار کنند تا تولید هم انجام شود.

این مدیر بیان کرد: در بخش کشاورزی با توجه به پروانه هایی که از سوی شرکت آب منطقه ای صادر شده عملا باید روزانه ۵ ساعت همکاری صورت گیرد و در بخش تجاری و اصناف بایستی در ساعات میانه روز که این واحدها عملا کارکرد زیادی ندارند مدیریت مصرف اعمال شود.

اینانلو گفت: در استان قزوین معمولا کسبه و اصناف از ساعات ۱۳ تا ۱۶ تعطیل هستند و فعالیت نمی کنند در این بخش هم با استفاده از این کنتورهای هوشمند که پایش می شود باید صرفه جویی شود تا در بخش های دیگر بتوانیم نیازها را تامین کنیم.

وی در خصوص مشترکان خانگی هم اظهارداشت: مشترکین خانگی از نظر زمانی به دو دوره تقسیم شده اند و در ماههای گرم سال و غیر گرم سال برنامه ریزی کرده ایم و برای ماههای گرم سال شامل« خرداد، تیر، مرداد و شهریور» از مشترکین درخواست می کنیم که الگوی مصرف را رعایت کنند و در این چهار ماه میزان مصرف ماهیانه هر مشترک بر اساس الگوی مصرف ماهیانه ۳۰۰ کیلو وات ساعت و در ایام غیر گرم سال که هشت ماه می شود الگوی مصرف مشترکین خانگی ۲۰۰ کیلو وات ساعت می باشد.

اینانلو اضافه کرد: عملا برای مشترکین خانگی در ایام گرم سال با توجه به این که از وسایل سرمایشی استفاده می کنند الگوی مصرف ۵۰ درصد افزایش پیدا می کند و از ۲۰۰ کیلو وات به ۳۰۰ کیلو وات ساعت در ماه می رسد.

وی یادآورشد: خوشبختانه مردم استان قزوین در سال گذشته ۸۳ درصد از مشترکین خانگی الگوی مصرف را رعایت کردند که عددی قابل توجه است و امیدواریم این میزان امسال بیشتر شود.

وی در ادامه گفت: برای مشترکین پرمصرف محاسبه نرخ قیمتی به صورت تصاعدی خواهد بود و در پله‌های بالای ۷۵۰ کیلووات ساعت که در استان ما هم به ندرت از این نوع مشترکان داریم قرار است افزایش قیمت قابل توجهی صورت بگیرد. مشترکینی که به هر صورت کاهش مصرف داشتند مشمول طرح‌های بخشودگی و پاداش شدندو برای مشترکان مختلف برنامه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است.

اینانلو ادامه داد: مشترکان اداری حتما رصد خواهند شد که کاهش مصرف را داشته باشند، با مشترکان صنعتی هم برای تعطیل در یک روز وسط هفته هماهنگ خواهد شد که بجای آن روز جمعه کار کنند و برای مشترکان تجاری هم در ساعات میانه روز برای مدیریت مصرف هماهنگ خواهد شد.

 

▫️پاداش ۳۸ میلیارد تومانی به کم مصرف ها

اینانلو در ادامه این گفتگوی خبری اظهارداشت: در سال گذشته کسانی که صرفه جویی کردند و کاهش مصرف داشتند و مشمول پاداش نقدی و بخشودگی شدند که مبالغ قابل توجهی پاداش همکاری دریافت کردند.

سرپرست شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین یادآورشد: در سالهای قبل پاداش به افرادی که مصرف متعادلی داشتند پرداخت می شد و به همه گروهها تعلق گرفت و هر گروهی که صرفه جویی می کرد و نسبت به سال قبل مصرف کمتری داشت اعمال می شد به طوری که برای برخی مشترکین تا دو هزار تومان برای هر کیلو وات ساعت پاداش صرفه جویی پرداخت شد.

وی گفت: این پاداش ها در حالی اعمال شد که میانگین نرخ مصرف ۱۰۰ تومان برای هر کیلو وات بود و ما ۲۰ برابر تعرفه ها، به کم مصرف ها پاداش دادیم که در استان قزوین برخی مشترکین خوش مصرف بعنوان بستانکار در قبض ها اعمال شدند و از هزینه آنها کسر کردیم و بسیاری از پرداخت هزینه برق معاف شدند و پرداختشان صفر بود.

اینانلو تصریح کرد: در سال گذشته ۳۸ میلیارد تومان پاداش در بخش خانگی و در صورت حساب ها اعمال شد که قابل توجه بود و ما به وعده خود عمل کردیم و پاداش خوبی داده شد.