یک هزار نیروگاه خورشیدی در چاه‌های کشاورزی خراسان رضوی نصب می‌شود

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی از آمادگی این شرکت برای نصب یکهزار نیروگاه خورشیدی در چاه‌های کشاورزی استان به منظور مدیریت بار در تابستان سال ۱۴۰۳ خبر داد.

به گزارش برقاب، علیرضا خدابنده در حاشیه بیست و نهمین همایش استانی ایمنی در سبزوار در جمع خبرنگاران گفت: به دنبال جلب مشارکت مردم برای مدیریت بار و کاهش خسارات ناشی از ناترازی‌های آب و برق در روزهای گرم سال هستیم.
وی افزود: در این راستا با مصوبه وزارت نیرو به عنوان نخستین استان کشور اجرای نهضت “تولید محصول سبز با برق سبز” با محوریت نصب نیروگاه‌های خورشیدی برای چاه‌های کشاورزی خراسان رضوی آغاز شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی بیان کرد: در این طرح مالکان چاه‌های کشاورزی با نصب نیروگاه خورشیدی می‌توانند از ظرفیت پنل خورشیدی بدون اینکه دچار قطعی برق شوند، استفاده کنند و از این طریق هم از اجرای برنامه مدیریت بار در روزهای گرم سال معاف می‌شوند و هم می توانند بدون مشکل محصولات کشاورزی را تولید کنند.
خدابنده گفت: امسال نصب هزار نیروگاه خورشیدی در چاه‌های کشاورزی پیش بینی شده است و ۳۵ شرکت پیمانکاری در این موضوع آماده ارایه خدمات به مشترکین کشاورزی هستند.
به گفته این مقام مسئول در صورت تقاضای بیشتر برای نصب نیروگاه از سوی مشترکین کشاورزی، این شرکت آمادگی نصب نیروگاه‌های بیشتر را دارد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان رضوی اضافه کرد: هماهنگی های لازم با استانداری خراسان رضوی و دستگاههای دیگر انجام گرفته است و کشاورزان می‌توانند با دریافت تسهیلات بانکی هر چه سریعتر برای نصب نیروگاه خورشیدی در چاه های کشاورزی اقدام کنند
وی در خصوص برگزاری همایش استانی ایمنی HSE با موضوع “تامل پس از تفکر ایمن” گفت: هر ساله همزمان با روز صنعت برق و روز جهانی کار و کارگر همایش ایمنی را در شهرستان‌های خراسان رضوی در ۶ منطقه با حضور نیروهای عملیاتی، سرپرستان و مدیران این گروه برگزار می‌شود و در این همایش مسائل و موضوعات مرتبط با حوادث ناشی از کار و راهکارهای کاهش آن بررسی می شود.
خدابنده افزود: محور اصلی این همایش ارایه آموزش‌های لازم برای ارتقای فرهنگ ایمنی در بین نیروهای عملیاتی و اجرایی است و در نهایت از نیروهای عملیاتی و مدیرانی که در سال گذشته از نظر رعایت مسائل ایمنی برتر بودند، تقدیر به عمل می‌آید.
۲۱ هزار و ۸۱ مشترک از کل مشترکان شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی را بخش کشاورزی تشکیل می دهد که بیشترین مصرف برق این استان را در سال گذشته به میزان سه میلیارد و ۶۲۸ میلیون کیلووات ساعت معادل ۴۴.۱ درصد از کل مصرف برق مشترکین استان را داشتند.