یکپارچه سازی اطلاعات منابع انسانی، اولویت اول وزارت نیرو

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو با بیان این که یکپارچه سازی اطلاعات منابع انسانی، اولویت اول وزارت نیرو است، گفت: مهمترین وظیفه حاکمیتی ستاد، در اختیار داشتن اطلاعات جامع و دقیق است. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد، “محمدصالح اولیا ” معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو در جلسه […]

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو با بیان این که یکپارچه سازی اطلاعات منابع انسانی، اولویت اول وزارت نیرو است، گفت: مهمترین وظیفه حاکمیتی ستاد، در اختیار داشتن اطلاعات جامع و دقیق است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد، “محمدصالح اولیا ” معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو در جلسه ای که با حضور مدیران عامل صنعت آب و برق استان یزد برگزار شد، با تاکید بر اهمیت ارتقای فرآیندها ،  اظهار کرد: ارتقای فرآیندها یکی از پروژه های مهم وزارت نیرو است تا با تحقق آن مستند سازی فرآیندها صورت گیرد و شاخص های عملکرد شرکت ها نیز ارتقا یابد.

وی با بیان این که وزارت نیرو و شرکت های تابعه در زمینه توسعه دولت الکترونیک نیز برنامه های خوبی را در دستور کار خود دارند، گفت: یکی از این برنامه ها طرح قرائت یکپارچه کنتورهای آب و برق است که شهر قم به عنوان پایلوت برای اجرای آن درنظر گرفته شده است.

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو بیان کرد: امیدواریم با بهره برداری از این طرح ها، شاهد افزایش رضایتمندی و تقویت حمایت های اجتماعی باشیم.

اولیا یکپارچه سازی اطلاعات منابع انسانی را اولویت اول وزارت نیرو برشمرد و افزود: مهمترین وظیفه حاکمیتی ستاد، در اختیار داشتن اطلاعات جامع و دقیق است،  بنابراین لازم است تا پایان تابستان جاری،  اقداماتی در این خصوص انجام تا بتوانیم با رصد اطلاعات،  اقدامات موثری را در دستور کار قرار دهیم.

وی همچنین در پایان سخنان خود تقویت شوراهای انسجام بخشی صنعت آب و برق استان ها را از دیگر برنامه های معاونت تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو برشمرد.

درادامه “محمدمهدی جوادیان زاده” مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، به بیان شاخص های عملکرد شرکت پرداخت و گفت: علی رغم وجود خشکسالی ها طی چند سال اخیر،  تلاش کردیم با بهره برداری مناسب از خط اول انتقال آب، آب مورد نیاز مردم را تامین کنیم.

وی افزود: با توجه به این که تا کنون اعتباری جهت بازسازی خط انتقال آب درنظر گرفته نشده، ضروری است اعتبارات لازم تخصیص یابد تا خط مستهلک بازسازی شود.

جوادیان زاده به نصب کنتورهای هوشمند اشاره و بیان کرد: با تلاش های صورت گرفته، تا کنون ۷۵ درصد چاه های استان مجهز به کنتور هوشمند شدند و پیگیری ها برای نصب صد درصدی آن ادامه دارد.

وی همچنین به اقدامات شرکت آب منطقه ای یزد در زمینه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی اشاره کرد و گفت: این شرکت در این زمینه اقدامات بسیار خوبی را انجام داده که برگزاری نشست با بهره برداران، اجرای طرح سپاس آب ،  اجرای طرح داناب و رویداد آبی نمونه هایی از آن است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، پر و مسلوب المنفعه نمودن بیش از ۲۶۰ حلقه چاه غیرمجاز، پهنه بندی کیفیت منابع آب استان، اجرای برنامه ایمنی آب در سطح استان و فعال نمودن شورای حفاظت منابع آب استان را از دیگر شاخص های عملکرد آب منطقه ای یزد برشمرد و اظهار کرد: سند سازگاری با کم آبی استان تدوین شده و طی هفته های آتی تصویب خواهد شد.

وی با بیان این که برای تدوین این سند ۲۶ راهبرد به منظور مدیریت مصرف آب درنظر گرفته شده است، گفت: این راهبردها در بخش های کشاورزی، صنعت و شرب می باشد که در نهایت منجر به صرفه جویی ۳۰ درصدی آب در بخش صنعت، ۲۰ درصدی در بخش شرب و ۵۰ درصدی در بخش کشاورزی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد در پایان به بیان مشکلات و چالش های حوزه آب پرداخت و تصریح کرد: کاهش قابل توجه اعتبارات سال جاری، عدم استقبال بخش خصوصی در سرمایه گذاری طرح های آبی و محدودیت اختیارات شرکت در تخصیص منابع آب از جمله مهمترین مشکلات شرکت آب منطقه ای در راستای خدمت رسانی به مردم است.

گفتنی است در این جلسه مدیران عامل صنعت آب و برق به بیان برنامه ها و مشکلات حوزه های فعالیت خود پرداختند و در پایان نیز راهکارهایی جهت رفع این مشکلات مطرح شد.

پیوست فرهنگی لازمه حفظ آبخوان های یزد

مدیرعامل شرکت اب منطقه ای یزد، با بیان این که شاید در گذشته آنچنان که باید و شاید به پیوست فرهنگی توجه نکرده ایم، گفت: پیوست فرهنگی لازمه حفظ آبخوان ها در یزد است.

«محمدمهدی جوادیان زاده» در حاشیه بازدید از خبرگزاری ایرنا یزد، ضمن تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: اطلاع رسانی صحیح، آموزش و الگوسازی در حوزه آب کشور، ارکان مهم مدیریت مصرف و راهکار صحیح حفظ منابع آبی موجود است که متاسفانه علی رغم اهمیت آن تا کنون الگوسازی صحیحی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی با بیان این که در گذشته متاسفانه به پیوست های فرهنگی اهمیت چندانی داده نشده است، گفت: در سال های اخیر که مشکلات آبی به شکل جدی تری خود را نمایان  کرده است، فرهنگ سازی به عنوان یک اصل مهم مورد غفلت واقع شده درحالی که پیوست فرهنگی پروژه ها و فعالیت ها امری لازم و ضروری است.

مدیرعامل شرکت اب منطقه ای یزد، قرار دادن اطلاعات صحیح حوزه آب در اختیار عموم مردم به منظور افزایش آگاهی را بسیار مهم دانست و افزود: طرح احیا و تعادل بخشی که به منظور حفظ آبخوان های یزد در دست اقدام است، نیازمند پیوست فرهنگی است تا با جلوگیری از درج اطلاعات نادرست از سوی شبکه های غیر رسمی اطلاع رسانی، هدف خود را فراموش نکنیم.

وی در ادامه به وضعیت منابع آبی و بارش های اخیر استان اشاره کرد و گفت: با توجه به بارش های خوبی که طی دو سال اخیر در یزد داشتیم، میزان کسری مخزن به ۲۶۰ میلیون مترمکعب در سال رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان مصرف منابع آبی بیشتر از منابع موجود است براساس برنامه ریزی انجام شده میزان مصرف نباید بیشتر از ۷۵ درصد ورودی سالیانه به آبخوان ها باشد در حالیکه میزان مصرف آب در استان یزد ۱۳۰ درصد ورودی سالیانه آبخوان می باشد ، بنابراین باید میان این دو تعادل برقرار شود تا بتوانیم کسری مخزن را جبران کنیم.

این مسئول با بیان این که سند سازگاری با کم آبی در یزد با هدف صرفه جویی و کاهش مصرف منابع آبی تدوین شده است، تصریح کرد: این سند در بخش صنعت از طریق طرح تسهیل، تنفس و جریمه به مدیریت مصرف آب در این بخش اقدام می کند و در بخش شرب نیز افرادی که مصرفی پایین تر از الگوی مصرف دارند لوازم کاهنده با یارانه به انها داده می شود.

وی در پایان گفت: برای افرادی که بالای الگوی مصرف هستند جریمه درنظر گرفته شده است.