در گفت و گو با مدیر عامل شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر مطرح شد :

برنامه ریزی برای عبور از تابستان پیش رو ، بهره برداری از دهها طرح عمرانی و تامین و انتقال برق

مهندس یداله حقیقی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر به تشریح رویکردهای این شرکت برای گذر از تابستان پر مصرف گذشته و برنامه ریزی برای عبور از تابستان پیش رو پرداخت.

به گزارش برقاب،در نشست مهندس حقیقی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر با خبرنگاران رسانه ها ، اصحاب جراید و رسانه با طرح سوالات و پرسش هایی ، موضوع توانمندی های شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر در تامین و انتقال برق و  عبور از تابستان گردید و مهندس حقیقی در فضایی شفاف به تبیین و روشنگری پیرامون توانمندی های صنعتی و اقتصادی این شرکت در تامین و انتقال برق پرداختند.

آنچه می خوانید خلاصه ای از این نشست رسانه ای است که با حضور خبرنگاران و ارباب جراید در شرکت برق منطقه ای فارس با مشارکت و همراهی روابط عمومی این شرکت صورت پذیرفت.

پرسش : جناب مهندس حقیقی لطفا مختصری پیرامون برنامه ریزی ها برای عبور از تابستان گذشته بیان بفرمایید

مهندس حقیقی :  دولت سیزدهم از ابتدای استقرار، عزم را برای تامین انرژی برق مورد نیاز مشترکان به ویژه در تابستان جزم کرد،  برای تحقق این هدف همه ارکان علمی و دانشگاهی تا قانونگذاری و اجرایی به کار گرفته شد و ۱۰۰ برنامه در ۴ محور اجرایی گردید ، محورهای مد نظر در این رابطه   تامین حداکثر تولید، آمادگی مطلوب شبکه انتقال و توزیع، مدیریت مصرف و تقاضای موثر و مدیریت هماهنگی و همکاری و ارتباط دوسویه با مشترکان و مدیران ارشد استان‌ها  بوده است . در استان‌های فارس و بوشهر اجرای همه این محورها به واسطه همکاری استانداران، فرمانداران، مدیران دستگاه‌های مختلف و تعامل مطلوب مشترکان صنعتی، کشاورزی و خانگی، به نتیجه رسید و بدون خاموشی برنامه‌ریزی شده تابستان را پشت سر گذاشتیم. وظیفه ذاتی شرکت برق منطقه‌ای و شرکت‌های تحت مدیریت، تامین برق مطمئن و پایدار برای همه مشترکان است،  که یکی از دغدغه‌های مهم در تابستان امسال، مواجهه با مشکلی به نام فروپاشی شبکه به دلیل ناترازی موجود بود که با لطف خدا و همت همکاران از آن عبور کردیم. تعامل مطلوب مشترکان دیماندی در بخش‌های صنعت و کشاورزی برای عبور موفق از بحران تامین انرژی برق ایام تابستان، بسیار تاثیر گذار بود امسال در کل کشور بسیاری از مشترکین صنعتی مشمول دریافت مشوق‌های تعریف شده مطابق دستورالعمل‌ها شدند.

پرسش : لطف درباره طرح هایی که امسال به بهره برداری رسید و جایگاه و عنوان هایی که شرکت به دست آورد توضیح بفرمایید

مهندس حقیقی :  کسب عنوان اول توسط این شرکت در جشنواره استانی شهید رجایی، از جمله عنوان های شاخص است که می توان به آن اشاره کرد ، امسال در دو مرحله  در ایام هفته دولت، و دهه فجر شاهد افتتاح طرح های تامین و انتقال برق بودیم ،  علیرغم وجود موانع اعتباری  در هفته دولت عملیات اجرایی ۲۴ پروژه تاثیرگذار در ۲ استان فارس و بوشهر با اعتباری بالغ بر ۵۳۰۰ میلیارد تومان در استان های فارس و بوشهر آغاز گردید .

افتتاح ۱۳ پروژه برق رسانی در استان های فارس و بوشهر و آغاز عملیات اجرایی ۱۱ طرح برق رسانی هم با اعتباری بالغ بر ۳۹۴ میلیارد تومان در این دو استان در دهه فجر امسال در برنامه قرار داشت ،  دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه تامین برق و انتقال در طول ۴۴ سال گذشته درخشان و تحول آفرین بوده  است .

در سال تولید ، دانش بنیان ، اشتغال آفرین در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو طرح پژوهشی ساخت رله اضافه جریان جهتی نیومریکال که توسط یک شرکت دانش بنیان و با حمایت و راهبری شرکت برق منطقه ای فارس انجام شده است به عنوان طرح برگزیده در بین شرکت های برق منطقه ای انتخاب شد و توسط وزیر محترم نیرو با ارائه لوح تقدیر ، قدردانی بعمل آمد .

طراحی و ساخت این نوع رله اقدامی بی نظیر است که برای نخستین بار در کشور با حمایت و راهبری برق فارس ساخته شده است که پس از گذراندن تست های مختلف و آزمایشات متعدد براساس نظرات کارشناسان فنی تکمیل شده است ومراحل تجاری سازی و تولید انبوه آن نیز در دست پیگیری است .

پرسش : از جمله دستاوردهای مهم امسال تامین برق و انرژی برای منطقه کورده و دژگاه در استان فارس بود ، دراین زمینه توضیح بفرمایید.

مهندس حقیقی : با نصب و راه اندازی پنج دستگاه دیزل ژنراتور مشکل افت ولتاژ در منطقه کورده شهرستان خنج و دژگاه فراشبند مرتفع گردید و روستاییان این مناطق از برق پایدار بهره مند شدند. با تقدیر از تلاش شبانه روزی مدیران ، متخصصان و دست اندرکاران راه اندازی این پنج مولد در شرایط حساس تابستانی نقطه امیدی در دل ساکنان این مناطق ایجاد کرد ،  تلاش شبانه روزی برای تامین برق همه مناطق استان  فارس و جنوب کشور برای ما یک اولویت است و در این راستا از همه ظرفیت های قانونی استفاده می شود تا شهروندان و روستاییان در بهترین شرایط تامین برق دایم و تثبیت شده باشند. امسال علاوه بر تامین برق مشترکان خانگی که به عنوان یک ضرورت سعی شد از خاموشی در این مناطق جلوگیری شود ، برق واحد های صنعتی و واحدهای تولیدی نیز مورد توجه قرارگرفت وبه عنوان یک اولویت به آن پرداخته شد.آن طور که آمارهای مستند از سوی توانیر اعلام شده است ،در بعضی ازساعات محدودیت هایی بر صنایع اعمال شدولی هیچ گونه قطعی برق برای این مشترکین انجام نشد.

پرسش : از جمله دستاوردهای مهم در شرکت ، ترغیب و تشویق مشترکان به ایجاد سامانه های خورشیدی تولید برق بوده که نمونه شاخص آن امسال در پشت بام حرم مطهر شاهچراغ (ع) به بهره برداری رسید لطفا دراین زمینه توضیح بفرمایید .

مهندس حقیقی : نصب و راه اندازی سامانه های خورشیدی بر روی پشت بام ساختمان های موجود در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) و برنامه ریزی برای افتتاح فاز اول پروژه ۲۰۰ کیلو واتی موضوع مهمی بود که امسال تحقق یافت ، در طرح  آستان قدسی حرم مطهر شاهچراغ با نصب سلول های خورشیدی فرهنگ سازی خوبی انجام گرفت و هم در این مکان مقدس انرژی پاک تولید گردید ، استان فارس تاکنون ۷۲ مگاوات ظرفیت انرژی خورشیدی نصب شده دارد که این ظرفیت تا ۲ هزار مگاوات قابل افزایش و توسعه است. به عبارتی تا دو برابر ظرفیت تولید انرژی اتمی بوشهر می توانیم در فارس انرژی خورشیدی داشته باشیم و این موضوع با جدیت دنبال می‌شود. طرح تولید انرژی خورشیدی بر بام آستان شاهچراغ و ساختمان های اطراف در راستای فرهنگ سازی و مشارکت همگانی برای تولید انرژی پاک است. ضرورت تولید انرژی پاک بر کسی پوشیده نیست و برای حفظ محیط زیست و برای تداوم تولید باید تولید انرژی خورشیدی با جدیت دنبال شود، در حوزه انرژی پاک منابع متعددی دراستان فارس و جنوب کشور وجود دارد که باید از آن بهره گیری کرد. استان فارس شاهراه تبادل انرژی بین جنوب و شمال کشور است و ظرفیت تولید انرژی در این حوزه حدود ۹ هزار مگاوات است.

پرسش : تامین برق صنعتی و توسعه صنعت نیز یکی از دغدغه های موجود در استان فارس و جنوب کشور است ، در زمینه تامین برق واحد های صنعتی هم توضیح بفرمایید

مهندس حقیقی : تامین برق کارخانجات صنعتی و تداوم تولید، اولویت اصلی پیش روی مدیران برق فارس است و در این راه از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنیم. در سالی که به پیشنهاد مقام معظم رهبری به نام تولید دانش بنیان و اشتغال زا نام گذاری شده است باید همه تلاش کنند که در این عرصه رویکردهای استفاده از ظرفیت های دانش بنیان در صنعت افزایش یابد و مورد استقبال قرار گیرد. تولید دانش بنیان در برق فارس دارای زمینه و ریشه و پیشینه غنی  است متخصصان و مهندسان این شرکت همواره بر مبنای فعالیت های دانش بنیان کار تامین و انتقال برق و انرژی را دنبال کرده اند و امروز نیز یکی از دغدغه های اصلی متخصصان و مهندسان این شرکت آن است که جان مایه دانش بنیان بودن فعالیت های تخصصی را حفظ کنند.  در عین حال تامین سوخت نیروگاه‌ها در دوره سرد سال هم مسئله مهم وزارت نیرو است ، از سویی تولید گاز به گونه ای نیست که روند افزایش مصرف برق و گاز را پاسخگو باشد و لازم است صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری در بخش‌های مختلف از جمله صنعت در دستور کار قرار گیرد.

 

 

شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر

شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر

شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر