کشور شمال آفریقا مالک بزرگترین نیروگاه خورشیدی دنیاست

مراکش یا مغرب، کشوری در شمال غربی آفریقا است که با اقیانوس اطلس ساحلی طولانی دارد و از شمال با تنگه جبل‌الطارق و دریای مدیترانه مجاور است، کشوری که از شرق با کشور الجزایر، از جنوب با کشور موریتانی، از غرب با اقیانوس اطلس و از شمال با دریای مدیترانه همسایه ‌است.

به گزارش برقاب : کشور شمال آفریقا مالک بزرگترین نیروگاه خورشیدی دنیاست /سرمایه‌گذاری ۶ میلیارد دلاری مراکش در انرژی تجدیدپذیر . مجموع ظرفیت برق در مراکش تا پایان سال ۲۰۲۲ به حدود ۱۱.۰۰۵ هزار مگاوات رسید که ۰.۷۹ درصد افزایش سالانه را نشان می‌دهد و تنها یکی از شرکت‌های تولید برق در این کشور حدود ۲۰۵۶ مگاوات، یعنی بالغ بر ۳۸ درصد تقاضای برق این کشور را تامین می‌کند.
از طرفی انرژی‌های تجدیدپذیر در مراکش (باد و خورشید) حدود ۲۲۸۰ مگاوات از کل تولید را تشکیل می‌دهد که نشان دهنده سهم ۱۸ درصدی کل انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد تولید انرژی این کشور است.
مستند به اطلاعاتی که «سایت وزارت انتقال انرژی و توسعه پایدار مراکش» منتشر کرده است، بیابان‌های وسیع و آب و هوای گرم و خشک به ویژه در مناطق جنوبی این امکان را در اختیار مراکش قرار می‌دهد تا بهترین بهره‌وری را با استفاده از انرژی تجدیدپذیر داشته باشد.
بر همین اساس هم اکنون مراکش مالک بزرگترین نیروگاه خورشیدی به مساحت ٣ هزار هکتار است که در دهه ۹۰ شمسی بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان لقب گرفته بود.
فاز اول نیروگاه خورشیدی مراکش به مساحت ۴۵۰ هکتار، «نور۱» نام دارد و توان تولید آن ۱۶۰ مگاوات برق خورشیدی است، نیروگاهی که قادر است تا سه ساعت پس از غروب خورشید برق تولید کند.
بر اساس این گزارش مراکش، در طول ۱۴ سال گذشته ۶ میلیارد دلار در پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر سرمایه گذاری کرده است که این پروژه‌ها از زمان ابلاغ استراتژی ملی انرژی در سال ۲۰۰۹ آغاز شده و بیش از ۵۰ درصد از پروژه‌های انرژی بادی توسط بخش خصوصی توسعه یافته است.
همچنین پروژه‌هایی در رابطه با هیدروژن سبز و پروژه‌هایی برای شیرین کردن آب دریا و حذف کربن از صنعت ملی در دستور کار دولتمردان این کشور قرار دارد که همه این پروژه‌ها برای تامین نیاز حدود ۳۸ میلیون نفر ساکن در کشور مغرب برنامه‌ریزی شده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد، در بازه زمانی ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ حدود ۲۳ میلیارد درهم به منظور «ادغام نمونه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر و اطمینان از تامین برق مناطق مختلف» در این کشور برنامه‌ریزی شده است و از سوی دیگر برنامه‌ریزی برای ایجاد یک اتصال مستقیم برق فشار قوی با ظرفیت ۳ گیگاوات در مسافت ۱۴۰۰ کیلومتر که برق را از جنوب به شمال منتقل می‌کند، انجام شده است.
این گزارش حاکی است مراکش در مجموع و در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و برقابی ۴۰۳۱ مگاوات ظرفیت دارد که ۸۵۲ مگاوات آن مربوط به انرژی خورشیدی با سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد درهمی، ۱۴۳۰ مگاوات آن مربوط به انرژی بادی و ۱۷۷۱ مگاوات مربوط به نیروگاه‌های برقابی است.