کشف دستگاه ماینر غیر مجاز در سنندج

مدیر دفتر حراست و امور محرمانه شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از کشف ۱۳۶ دستگاه تولید ارز دیجیتال غیرمجاز (ماینر) در سال جاری خبر داد.

به گزارش برقاب،مدیر دفتر حراست و امور محرمانه شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از کشف  ۱۳۶ دستگاه تولید ارز دیجیتال غیرمجاز (ماینر) در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان؛ مدیر دفتر حراست و امور محرمانه این شرکت با اشاره به اهمیت مدیریت و کنترل بار شبکه، گفت:  به صورت مداوم و در کلیه مناطق میزان مصرف و بار شهرستان ها رصد و کنترل می گردد و در همین خصوص با همکاری و هماهنگی مراجع قضایی و انتظامی تا نیمه اول اسفند ماه سال جاری تعداد ۱۳۶ دستگاه ماینر غیر مجاز در شهرستان سنندج کشف و ضبط شده است.

منتظری در ادامه با بیان اینکه ارزش ریالی این ۱۳۶ دستگاه قریب به ۷۰ میلیارد ریال برآورد شده است، افزود: این تعداد ماینر کشف شده فقط در حوزه ی شهرستان سنندج و در ۷ مرکز شناسایی شده  که در ۲۴ ساعت گذشته در روستای«دوشان» ۲ دستگاه ماینر کشف و ضبط شد.

وی با بیان اینکه این دستگاه ها به صورت غیرقانونی به شبکه سراسری وصل بودند، خاطرنشان کرد: این اقدامات سودجویانه در نصب ماینرهای غیرمجاز، ضمن ایجاد ضعف ولتاژ و نوسان در شبکه، موجب وارد شدن خسارت به تاسیسات الکتریکی و وسایل برقی مشترکین نیز می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نصب ماینر در بخش خانگی ممنوع است، گفت: تولید کنندگان رمز ارز در صورت داشتن شرایط خاص و ویژه برای نصب ماینر و با ارائه مجوز و پروانه صادره از سازمان صمت استان می توانند نسبت به دریافت انشعاب قانونی در شهرک های صنعتی اقدام نمایند.

لازم به ذکر است فعالیت ماینرها و دستگاه‌های استخراج رمز ارز نیازمند کسب مجوز است و هیچ فرد حقیقی یا حقوقی حق ندارد بدون مجوز اقدام به خرید و نصب دستگاه ماینر و استخراج رمز ارز دیجیتال در محیط‌های خانگی یا بخش های تولیدی نماید اما در صورت ارائه مجوز از مرجع ذیصلاح، همکاری و اقدام فوری از سوی این شرکت معمول خواهد شد.