مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان اعلام کرد:

کاهش هزینه آب‌بها با نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان گفت: کشاورزان می‌توانند با اقدام در جهت نصب کنتور هوشمند از تسهیلات بدون بهره استفاده کرده و هزینه‌های آب بهای خود را کاهش دهند.

کاهش هزینه آب‌بها با نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی

به گزارش برقاب، حمید علیدادی سلیمانی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این شرکت ضمن تشریح مزایای نصب کنتور هوشمند عنوان کرد: بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۳ هزینه آب مصرفی چاه‌های کشاورزی مجاز فاقد شمارشگر به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد.

علیدادی سلیمانی در ادامه تصریح کرد: بر اساس بند “ب” تبصره هفت قانون بودجه سال ۱۴۰۳ و برای حفظ و صیانت از آبخوان‌های کشور، شرکت‌های آب منطقه‌ای مکلف شده‌اند از چاه‌های مجاز دارای شمارشگر (کنتور) هوشمند بر اساس برداشت مجاز آن‌ها در صورت رعایت الگوی کشت ابلاغی یا کشت محصولات اساسی کشاورزی و راهبردی (استراتژیک) کشور به ازای هر مترمکعب برداشت آب از آبخوان‌ها معادل دویست (۲۰۰) ریال و در صورت عدم رعایت شراط مذکور معادل پانصد (۵۰۰) ریال هزینه دریافت کنند، این در حالی است که برای چاه‎های مجاز فاقد شمارشگر (کنتور) هوشمند در صورت رعایت الگوی کشت ابلاغی یا کشت محصولات اساسی و راهبردی تا سقف ظرفیت پروانه بهره‌برداری به ازای هر مترمکعب برداشت آب معادل سیصد (۳۰۰) ریال و در صورت عدم رعایت شرایط مذکور معادل هفتصد (۷۰۰) ریال هزینه دریافت می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان بیان کرد: تاکنون برای ۷ هزار و ۷۴۱ چاه کنتور نصب شده و در سال گذشته با تلاش همکاران این شرکت ۱۵۰۰ دستگاه کنتور نصب گردید که این تعداد در هشت سال گذشته بی سابقه بود.
وی در ادامه افزود: صاحبان اصلی و بهره‌برداران منابع آب مردم هستند و ضروری است کشاورزان با نصب کنتور و پیش قدم شدن در حفاظت از منابع آب زیرزمینی، پایداری اشتغال خود را تضمین نمایند.