کاهش حوادث شبکه و دقت بالا با بازدید پهپادی از خطوط فوق توزیع و انتقال برق در استان یزد

رئیس گروه نظارت بر تعمیرات خط شرکت برق منطقه‌‌ای یزد، گزارش بازدید‌های پهپادی خطوط فوق‌توزیع و انتقال استان یزد را تشریح کرد. به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌‌ای یزد، حمید اسدی‌پور در تشریح هدف جایگزینی بازدید پهپادی و صعودی خاطر نشان کرد: بازدید‌های پهپادی خطوط فوق‌توزیع و انتقال استان یزد از سال ۹۷ به […]

رئیس گروه نظارت بر تعمیرات خط شرکت برق منطقه‌‌ای یزد، گزارش بازدید‌های پهپادی خطوط فوق‌توزیع و انتقال استان یزد را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌‌ای یزد، حمید اسدی‌پور در تشریح هدف جایگزینی بازدید پهپادی و صعودی خاطر نشان کرد: بازدید‌های پهپادی خطوط فوق‌توزیع و انتقال استان یزد از سال ۹۷ به عنوان راهکاری برای رفع مشکلات بازدید‌های صعودی از خطوط آغاز شد.

وی نوع پایه‌های چوبی و سیمانی استفاده شده در برخی خطوط را از علل ایجاد مشکل در بازدید‌های صعودی دانست و افزود: عدم امکان صعود تا ارتفاع مناسب به دلیل احتمال ورود به حوزه برق‌دار جهت بازدید و استخراج معایب مربوط به زنجیر مقره و یراق آلات، زمان‌بر بودن و افزایش هزینه عملیات بازدید صعودی به دلیل استفاده از بالابر در طول مسیر خطوط، برخی از مشکلات پیش‌روی گروه‌های تعمیرات و نگهداری در بازدید صعودی است.

اسدی‌پور ادامه داد: همچنین فرسودگی پایه‌های چوبی و زنگ زدگی آهن‌آلات و احتمال وقوع حادثه برای فرد بازدید کننده، عدم تشخیص معایب در زمان وقوع حوادث به دلیل عدم امکان بازدید صعودی آنکال خطوط مذکور و زمان‌بر بودن حضور بالابر جهت عیب‌یابی از دیگر مشکلات استفاده از روش بازدید صعودی است که پس از بررسی‌های لازم، اولین بازدید پهپادی در مجموع به طول ۶۳ کیلومتر در خرداد ماه سال ۹۷ انجام شد.

وی در تشریح مزایای انجام بازدید پهپادی نسبت به بازدید‌های صعودی خاطر نشان کرد: دقت بسیار بالا در عیب‌یابی خطوط در تمام زوایای دید ممکن، افزایش راندمان بازدید‌ها، رفع کلیه عیوب در زمان تعمیرات، کاهش تعداد حوادث بر روی خطوط و کاهش مدت‌ زمان بازدید پهپادی نسبت به بازدید صعودی نفرات بالاکار از برتری‌های این روش بازدید است.

همچنین حذف خطرات احتمالی ناشی از برق گرفتگی و سقوط از ارتفاع نفرات بالاکار در زمان بازدید، تهیه گزارش مصور برای هر یک از پایه‌ها و امکان تصمیم‌گیری بهتر در خصوص اولویت‌بندی رفع معایب و تعریف پروژه‌های بهینه‌سازی از دیگر مزایای بازدید‌های پهپادی است.

اسدی‌پور در ادامه با اشاره به نتایج مثبت به دست آمده از بازدید‌های پهپادی تصریح کرد: تاکنون دو مرحله بازدید پهپادی در سال ۹۸ و ۹۹ انجام شده است،

وی در تشریح برنامه‌های آینده این شرکت در زمینه بازدید‌های پهپادی بیان کرد: بازدید پهپادی جهت پایش حریم خطوط فوق‌توزیع و انتقال با استفاده از پهپاد فتوگرامتری از جمله اهداف گروه نظارت بر تعمیرات خط شرکت است که در این روش با تصویربرداری از خطوط فوق‌توزیع و انتقال در بازه‌های زمانی مشخص، پایش حریم توسط تصاویر ژئوفرنس شده انجام می‌شود.

رئیس گروه نظارت بر تعمیرات خط شرکت برق منطقه‌‌ای یزد ادامه داد: امکان اندازه‌گیری میزان تجاوز به حریم با دقت بسیار بالا، تعیین نوع متحدثات در محدوده حریم، حجم خاک‌برداری و خاک‌ریزی‌های صورت گرفته، برداشت اطلاعات بدون نیاز به مراجعه حضوری و کاهش هزینه‌های رفت و آمد از نتایج مثبت این روش خواهد بود.