کاهش تلفات شبکه برق قم از 15 به 9.2 درصد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم از افزایش 117 هزار مشترک جدید به مشترکان برق استان در دولت های یازدهم و دوازدهم خبر داد و گفت: در این مدت بیش از 900 کیلومتر شبکه توزیع فشار ضعیف و متوسط نیز در استان احداث شده است. به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع برق استان، مهندس […]

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم از افزایش 117 هزار مشترک جدید به مشترکان برق استان در دولت های یازدهم و دوازدهم خبر داد و گفت: در این مدت بیش از 900 کیلومتر شبکه توزیع فشار ضعیف و متوسط نیز در استان احداث شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع برق استان، مهندس مهدی آهنین پنجه به مناسبت روز خبرنگار از دفاتر خبرگزاری های فارس و تسنیم در استان قم بازدید کرد و ضمن تبریک این روز به مدیران و خبرنگاران رسانه ها، از تلاش های فعالان عرصه رسانه قدردانی کرد.
وی نقد سازنده و منصفانه رسانه ها را کمک به بهبود شرایط و ارائه خدمات بهتر از سوی دستگاه های خدماتی به مردم دانست و بر ضرورت حمایت از رسانه ها تأکید کرد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم در این بازدیدها به ارائه گزارشی از عملکرد و فعالیت های این شرکت در دولت های یازدهم و دوازدهم پرداخت و گفت: در این مدت بیش از 374 کیلومتر شبکه فشار ضعیف هوایی و زمینی در استان احداث شده است.
وی همچنین با اشاره به احداث 464 کیلومتر شبکه فشار متوسط هوایی اظهار داشت: شبکه فشار متوسط زمینی نیز در هفت سال گذشته 78 کیلومتر افزایش یافته است.
آهنین پنجه از نصب 24 هزار چراغ روشنایی طی دولت های یازدهم و دوازدهم در معابر قم خبر داد و یادآور شد: در حال حاضر تعداد چراغ های روشنایی معابر استان قم به 105 هزار چراغ رسیده است.
وی با بیان اینکه یک هزار و 445 پست عمومی در این مدت در استان احداث شده است، خاطرنشان کرد: این تعداد پست، 332 مگاولت آمپر را به ظرفیت پست های استان افزوده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیرو برق استان یادآور شد: در این مدت 53 فیدر 20 کیلوولت نیز احداث شد و مجموع فیدرهای 20 کیلوولت استان به 211 فیدر ارتقاء یافت.
وی در ادامه از افزایش 117 هزار مشترک جدید به مشترکان برق استان خبر داد و گفت: این تعداد شامل، 84 هزار مشترک خانگی، 10 هزار مشترک در بخش عمومی و اداری، یک هزار و 100 مشترک در بخش کشاورزی، یک هزار 300 مشترک در بخش صنعتی و 19 هزار مشترک در بخش تجاری می شود.
آهنین پنجه یادآور شد: در مجموع تعداد مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان از 463 هزار مشترک در سال 92 به 580 هزار مشترک افزایش یافته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به الکترونیک کردن فعالیت های شرکت توزیع نیروی برق استان اشاره کرد و اظهار داشت: پس از اینکه در مرحله نخست به سرعت میز خدمت را برای ارائه خدمات آسان تر به شهروندان راه اندازی کردیم در مرحله بعدی به سراغ ارائه خدمات به صورت الکترونیکی به مردم رفتیم.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان حذف قبوض کاغذی و پرداخت صورت حساب برق به صورت الکترونیکی، راه اندازی نرم افزار “اسکادا” به منظور رصد اطلاعات پست های فوق توزیع و بار خط و پست ها، دسترسی به نرم افزار “مدام” به منظور رصد پیک مصرف استان به صورت آنلاین، راه اندازی نرم افزار “سام” به منظور اطلاع مشترکان از خاموشی ها و ثبت درخواست هایشان و ارائه 44 خدمت توسط پرتال شرکت را از جمله اقدامات این شرکت در راستای الکترونیکی کردن فعالیت ها و خدمات برشمرد.
وی همچنین از کنترل و قرائت از راه دور 650 چاه کشاورزی با کنتور فهام خبر داد و خاطرنشان کرد: با نصب این کنتورها به راحتی می توانیم چاه های کشاورزی را کنترل کنیم و در صورت ضرورت در ساعت پیک مصرف آن ها را قطع کنیم.
آهنین پنجه با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه کاهش تلفات تصریح کرد: با تلاش های صورت گرفته در دولت های یازدهم و دوازدهم، تلفات شبکه برق استان از 15 درصد به 9.2 کاهش پیدا کرد و برای نخستین بار امسال به زیر 10 درصد رسید.
وی در ادامه ظرفیت تولید پراکنده ای برق را در استان 71 مگاوات اعلام کرد و گفت: از این میزان 12 مگاوات توسط نیروگاه های خورشیدی و مابقی توسط دیزل ژنراتور تولید می شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم ظرفیت اسمی 714 مگاواتی نیروگاه سیکل ترکیبی استان ابراز داشت: این نیروگاه معمولاً 580 تا 600 مگاوات برق تحویل شبکه می دهد و ما برق را از شبکه سراسری دریافت می کنیم.
وی در پایان با اشاره به افزایش سرانه مصرف سالانه خانوارها از دو هزار و 269 کیلووات در سال 92 به دو هزار و 853 کیلووات در سال 98 اذعان داشت: حرکت خانواده ها به سمت رفاه بیشتر و استفاده از کولرهای گازی از جمله دلایل افزایش سرانه مصرف برق در استان است.