پیشرفت ۴۰ درصدی روند ساخت سد مخزنی خرمرود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: روند ساخت سد مخزنی خرمرود در شهرستان تویسرکان با اعتبار ۱۷۵ میلیارد تومان و با ۴۰ درصد پیشرفت در دست اجرا است.  مهندس منصور ستوده گفت: این سد برای نخستین بار با سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی ساخته می‌شود و عملیات ساخت آن با اعتبار اولیه یک هزار […]

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: روند ساخت سد مخزنی خرمرود در شهرستان تویسرکان با اعتبار ۱۷۵ میلیارد تومان و با ۴۰ درصد پیشرفت در دست اجرا است.

 مهندس منصور ستوده گفت: این سد برای نخستین بار با سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی ساخته می‌شود و عملیات ساخت آن با اعتبار اولیه یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال و سود مشارکت یک هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است.

ستوده اظهار داشت: با توجه به تورم ایجاد شده پیش بینی می‌شود چهار هزار میلیارد ریال برای این سد اعتبار هزینه شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت:حجم مخزن این سد هشت میلیون و ۲۷۰ هزار متر مکعب است که هشت میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب آن مفید است و علاوه بر تامین آب شرب ۴۰ روستا، در بخش کشاورزی و صنعت بسیار کارآمد محسوب می‌شود.

ستوده افزود: این سد ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار متر مکعب آب قابل تنظیم در سال تامین می‌کند که ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب آن در بخش شرب و صنعت، پنج میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی و یک میلیون و ۴۰ هزار متر مکعب در بخش محیط زیست اختصاص می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه این سد ۷۰۰ متر طول تاج دارد وارتفاع از پی این سد ۵۴ متر و ارتفاع از کف آن ۴۶ متر است.   گفت: نوع سر ریز سد آزاد با دهانه اوجی شکل و ۱۹۶ متر مکعب بر ثانیه ظرفیت سرریز دارد، و عرض از کف سد ۲۵۷ متر و عرض تاج آن ۹ متر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان افزود: سد مخزنی خرم رود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد که سطح دریاچه آن ۶۳.۵ هکتار است.

وی با اشاره به اینکه سد خرمرود از بزرگترین پروژه‌های ملی عمرانی کشور و استان همدان است، اظهارکرد: در حال حاضر افزون بر ۱۷۰ نفر در این پروژه مشغول به کار بوده و ‌ماشین‌آلات سنگین متعددی در ساخت این سد در حال فعالیت هستند و می‌توان گفت این پروژه در ایجاد اشتغال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.