پویش حامیان آب ویژه مادران و دختران در آستانه سنت خانه تکانی در استان اصفهان

آغاز پویش حامیان آب ویژه مادران و دختران در آستانه سنت خانه تکانی در استان اصفهان

به گزارش برقاب، به نقل قول از مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان اصفهان با اشاره به پویش حامیان آب ویژه مادران و دختران با محوریت زنان و مدیریت مصرف آب که با حضور قائم مقام مدیرعامل آبفای استان اصفهان، فرماندار، شهردار، رئیس شورای شهر و رئیس آموزش و پرورش منطقه هرند برگزار شد گفت: آبفای استان اصفهان با همکاری اداره آموزش و پرورش و سازمان ورزش و جوانان با هدف فرهنگ سازی مصرف آب میان مادران و دختران در ایام خانه تکانی اقدام به برگزاری این پویش در سطح استان اصفهان نموده است.
مجید مختاری افزود: درصدد هستیم با اجرای این پویش مادران و دختران را بیشتر با واقعیت محدودیت منابع آبی آشنا کنیم تا این قشر با آموزش بیشتر با راهکارهای مصرف بهینه آب نقش موثری در فرهنگ سازی آب در میان اعضای خانواده ایفا نمایند.
وی به کاهش بارش ها اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: امسال در فصل بارش شاهد کاهش ۵۵ درصدی بارندگی ها در استان بودیم این درحالیست که در چند سال گذشته با شیوع ویروس کرونا سرانه مصرف آب خانگی میان مردم افزایش یافته است، پس می طلبد با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی مردم را نسبت به مصرف صحیح آب ترغیب نمائیم.
مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان اصفهان به تاثیر آموزش دانش آموزان در مصرف درست آب پرداخت وخاطر نشان ساخت: یکی از راههای موثر فرهنگ سازی مصرف درست آب در جامعه آموزش مقاطع مختلف تحصیلی است که آبفای استان اصفهان برای تمام مقاطع تحصیلی برنامه های فرهنگی در راستای مصرف بهینه آب در دستور کار قرار داده است، مانند این برنامه که برای دانش آموزان در مقطع دبستان تا دبیرستان در نظر گرفته شده است.
در ادامه مدیر آبفای هرند به برنامه های فرهنگی که در زمینه فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در منطقه هرند اجراء شد پرداخت و اعلام کرد: منطقه هرند در شرق اصفهان قرار داردکه کویری محسوب می شود به طوریکه میزان بارندگی ها در این منطقه کمتراز ۱۰۰ میلی متر است و باید با مدیریت مصرف، این منابع محدود آبی را درست مصرف کنیم.
مهدی شمس بیگی افزود: در سال های اخیر با اقدامات فنی و مهندسی، فرهنگی و تعرفه ای زمینه های مدیریت مصرف درست آب را در این منطقه مهیا کردیم و در حال حاضر مصرف سرانه آب شرب در منطقه شهری هرند ۱۷۵ لیتر درثانیه است.
وی به برخی اقدامات فرهنگی که در راستای مصرف بهینه آب در منطقه هرند انجام شد اشاره کرد و اظهار داشت: برنامه نخستین واژه به همراه برگزاری مراسم زنگ آب در مدارس، در مناطق شهری و روستایی منطقه هرند با هدف آشنایی بیشتر دانش آموزان با راهکارهای مصرف درست آب با استفاده از ظرفیت هنرمندان اجراء شد و نیز از طریق گروههای مروجین راههای درست مصرف آب به دیگر اقشار جامعه در سطح شهرها و روستاها آموزش داده شده است.
فرماندار هرند در این مراسم ضمن قدردانی از آبفای استان اصفهان و منطقه هرند که اقدام به برگزاری این پویش در زمینه مدیریت مصرف آب نمودند گفت: همه می دانیم که ایران در منطقه گرم و خشک قرار دارد و این اقلیم آب و هوایی باعث شده که میزان بارندگی ها در کشور از میانگین در دنیا کمتر باشد، این در حالیست که ما می توانیم با مدیریت صحیح، همین منابع محدود را به صورت پایدار در دسترس داشته باشیم.
خواجه سعیدی اظهارداشت: باید همه اقشار جامعه با مصرف درست، مسئولان را در مدیریت منابع آبی یاری کنند که در این میان قطعا مردم منطقه هرند با مصرف درست آب از هدر رفت بی رویه آن جلوگیری می کنند.
در ادامه این برنامه رئیس خانه فرهنگ آب با بیان اینکه پویش حامیان آب ویژه مادران و دختران در آستانه عید نوروز می تواند در مصرف بهینه آب هنگام خانه تکانی بسیار موثر باشد خاطرنشان ساخت: در دو سال اخیر روابط عمومی آبفای استان اصفهان با محوریت خانه فرهنگ آب، پویش حامیان آب ویژه مادران و دختران را در مناطق مختلف در سطح استان عملیاتی نموده است تا از طریق این برنامه راهکارهای درست مصرف بهینه آب به مادران و دختران ارائه شود.
زهره تشیعی افزود: ما قطعا باید به مسئله آب به صورت ویژه بپردازیم، واقعیتی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم این است که مساله آب بسیار حیاتی است و توجه ویژه به مدیریت صحیح مصرف آب می تواند چالش های موجود کم آبی را به حداقل برساند.
وی در این برنامه اعلام کرد: زنان می توانندآموزش دهندگان مجربی در زمینه های مختلف مصرف آب باشند، چرا که آنها بیشتر از دیگر اعضای خانواده در منزل با آب سر وکار دارند و به نوعی مجری تغییر فرهنگ آب در خانواده محسوب می شوند.
تشیعی در این برنامه خطاب به مادران و دختران گفت: در آستانه فصل خانه تکانی هستیم و انتظار می رود با نکاتی که در این برنامه به مدعوین آموزش داده شده توجه شود و آنها را در دستور کار قراردهند تا شاهد کاهش حدود ۳۰ درصدی مصرف آب در فصل خانه تکانی باشیم.
رئیس خانه فرهنگ آب به شناسایی عادت های غلط در مصرف آب پرداخت و اظهارداشت: در این برنامه سعی شده عادت های غلط مانند باز گذاشتن آب در هنگام شستشو و نظافت گوشزد شود تا مانع هدر رفت آب به عنوان یک ماده حیاتی غیر قابل جایگزین شود و درمقابل روش مصرف درست آب توسط هنرمندان مجرب درسطح استان و کشور آموزش داده شود.