پایان عملیات لایروبی و ساماندهی رودخانه میاندره

رئیس اداره منابع آب کردکوی، بندرگز، ترکمن و گمیشان از پایان پروژه لایروبی و ساماندهی رودخانه میاندره در شهرستان کردکوی بطول ۸ کیلومتر خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، مهندس حسن درویشی افزود: این لایروبی با هدف بهبود آبگذری و مدیریت سیلاب از محل بزرگراه سراسری تا محل اتصال آن […]

رئیس اداره منابع آب کردکوی، بندرگز، ترکمن و گمیشان از پایان پروژه لایروبی و ساماندهی رودخانه میاندره در شهرستان کردکوی بطول ۸ کیلومتر خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، مهندس حسن درویشی افزود: این لایروبی با هدف بهبود آبگذری و مدیریت سیلاب از محل بزرگراه سراسری تا محل اتصال آن به رودخانه قره سو انجام پذیرفت.
رئیس اداره منابع آب کردکوی، بندرگز، ترکمن و گمیشان تصریح با بیان اینکه این عملیات لایروبی از ابتدای فروردین ماه آغاز و حدود ۴ ماه به طول انجامید، اظهار کرد: از کشاورزان محترم که در مجاورت رودخانه دارای اراضی هستند تقاضا داریم، از هرگونه تخریب دیواره های حفاظتی رودخانه خودداری کنند و در صورت نیاز به هرگونه ساخت و ساز در مجاورت مجاری آبی نسبت به اخذ مجوز لازم از شرکت آب منطقه ای اقدام نمایند.
وی در پایان گفت : یکی از مشکلات پیش رو در امر لایروبی رودخانه ها تجاوز مالکین اراضی مجاور به بستر و حریم رودخانه هاست که این امر موجب تشدید خسارت‌های ناشی از سیل می‌گردد.
۴۵ میلیون متر مکعب ظرفیت مخازن سدهای اصلی حوضه گرگانرود خالی است
سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان اعلام کرد: قبل از بارش های اخیر تابستانه تیر ماه، حدود ۴۵ میلیون متر مکعب از ظرفیت مخازن سدهای اصلی حوضه گرگانرود خالی شده است.
به گزارش روابط عمومی شرکت ، مهندس سید محسن حسینی اظهار کرد: حجم خالی مخزن سد بوستان در روز ۲۶ تیر ماه سال جاری، ۱۱ میلیون متر مکعب ، دبی ورودی ۳۳ متر مکعب بر ثانیه و دبی خروجی و پمپاژ ۵.۲ متر مکعب بر ثانیه است.
وی افزود: حجم خالی مخزن سدگلستان، ۲۶ میلیون متر مکعب ، دبی ورودی ۲ متر مکعب بر ثانیه و دبی خروجی و پمپاژ : ۴ متر مکعب بر ثانیه است.
مهندس حسینی افزود: در آخرین سد حوضه رودخانه گرگانرود یعنی سد وشمگیر حجم خالی مخزن اصلی، ۸ میلیون متر مکعب، دبی ورودی صفر متر مکعب بر ثانیه و دبی خروجی و پمپاژ ۵  متر مکعب بر ثانیه است.
وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت سازی انجام شده ، انتظار می رود بارش های اخیر برای شهرها ، روستاها ، اراضی و تاسیسات واقع در پایین دست سدها مشکلی به وجود نیاورد.
مهندس حسینی افزود: با توجه به ماهیت بارش های شدید نقطه ای و بالا آمدن ناگهانی آب مسیل ها و افزایش سطح آب رودخانه ها و وقوع سیلاب های ناگهانی ، در شهر ها و روستاها و اراضی بالادست سدها ،  از هم استانی های عزیز و گردشگران محترم خواهشمند است در حاشیه رودخانه های دایمی و فصلی استان توقف نکنند و از نزدیک شدن به رودخانه ها ، مسیل ها ، مخازن سدها و مناطق مستعد وقوع سیل ، خودداری نمایند..