ویلیام شاکلی

ویلیام برادفورد شاکلی – William Bradford Shockley Jr. (زاده ۱۳ فوریه ۱۹۱۰ – درگذشته ۱۲ اوت ۱۹۸۹) فیزیک‌دان و مخترع آمریکایی بریتانیایی الاصل بود. شاکلی مدیر یک گروه تحقیقاتی در آزمایشگاه‌های بل بود که شامل جان باردین و والتر برتن بود. این سه دانشمند به طور مشترک جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۵۶ برای تحقیقات خود در زمینه نیمه‌هادی‌ها و کشف اثر ترانزیستور دریافت کردند. تلاش‌های شاکلی برای […]

ویلیام برادفورد شاکلی – William Bradford Shockley Jr. (زاده ۱۳ فوریه ۱۹۱۰ – درگذشته ۱۲ اوت ۱۹۸۹) فیزیک‌دان و مخترع آمریکایی بریتانیایی الاصل بود. شاکلی مدیر یک گروه تحقیقاتی در آزمایشگاه‌های بل بود که شامل جان باردین و والتر برتن بود. این سه دانشمند به طور مشترک جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۵۶ برای تحقیقات خود در زمینه نیمه‌هادی‌ها و کشف اثر ترانزیستور دریافت کردند.

تلاش‌های شاکلی برای اقتصادی کردن ترانزیستور در سال‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ منجر به این شد که سیلیکون ولی در کالیفرنیا به عنوان مهد اختراعات الکترونیکی مطرح شود. در سالهای بعد او استاد دانشگاه استنفورد بود.

دلیل شهرت وی ترانزیستور بود. او توانست جایزه نوبل فیزیک، جایزه کامستاک در فیزیک، مدال افتخار انجمن مهندسان برق و الکترونیک را نیز از آن خود کند.