هوشمندسازی مصرف آب

هوشمندسازی مصرف آب در وزارت نیرو و مجلس پیگیری شود

به گزارش برقاب، کمال‌الدین میرجعفریان در آیین معارفه مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل اظهار کرد: صرف هزینه در حوزه مصرف آب نه تنها خرج و خسران نیست بلکه سرمایه‌گذاری است و باید حوزه مصرف و هوشمندسازی و در آن سرمایه‌گذاری شود.
وی با بیان اینکه بازچرخانی فاضلاب ظرفیت خوبی برای مدیریت آب است، گفت: رهاسازی آب و آلودگی محیط زیست خسران بزرگی است و امروز اغلب شهر‌های استان اردبیل با این مشکل مواجه هستند به طوری که با کوچک‌ترین بارشی در خروجی شهر اردبیل با فاجعه مواجه هستیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل با بیان این که در استان گردشگری و کشاورزی اردبیل آلودگی فاضلاب قابل قبول نیست، تصریح کرد: در برخی شهر‌های استان اردبیل به علت فرسودگی شبکه، میزان نشتی و هدررفت آب بیش از ۳۵ درصد است و این مشکل باید مدنظر وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و استان اردبیل باشد.
میرجعفریان از وزارت نیرو خواست راهبرد اجرایی را به جای راهبرد دستوری در برنامه کاری خود قرار دهد و افزود: صنعت آب در استان اردبیل باید بازنگری شده و حلقه‌های مفقوده آب مد نظر قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه متاسفانه ظرفیت آب‌های سطحی استان را از دست داده‌ایم، افزود: برای حوزه مصرف آب باید برنامه‌ریزی شود، طرح جامع آب استان هنوز به طور کامل طراحی نشده و امیدواریم با حمایت وزارت نیرو تکمیل شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل عمده مشکل حوزه آب استان اردبیل را نه در تامین بلکه در بخش زیرساخت‌ها و مصرف بهینه ذکر کرد که مورد غفلت واقع شده است.
میرجعفریان گفت: اقتصاد استان اردبیل بر پایه آب استوار است و اگر برنامه جامع برای پایداری منابع آب طراحی نشود دچار خسران خواهیم شد و به تبع آن، شرایط اقتصادی استان هم به تحلیل خواهد رفت.
در این آئین با قدردانی از علیرضا نعمت سلطانی، مسعود خیرجو به عنوان رئیس جدید هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل معرفی شد.
بیش از ۳۰ شهر و ۹۹۱ روستای استان اردبیل زیرپوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل قرار داشته و ۴۰۱ هزار نفر جمعیت در مناطق روستایی از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره‌مند هستند.