همزمان با آغاز فجر چهل و پنجم انقلاب اسلامی ۲۰ طرح وزارت نیرو در استان هرمزگان افتتاح شد

20 طرح وزارت نیرو در استان هرمزگان با اعتبار 10 هزار میلیارد تومان افتتاح شد

به ‌گزارش برقاب، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، امروز پنجشنبه (۱۲ بهمن) در دور دوم سفر استانی “سید ابراهیم رئیسی” رئیس جمهور به استان هرمزگان، با حضور “علی‌اکبر محرابیان” وزیر نیرو، ۲۰  طرح و پروژه صنعت آب و برق این استان با اعتبار ۱۰ هزار میلیارد تومان به صورت همزمان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
بر این اساس ۱۱ طرح و پروژه صنعت آب و آبفا با اعتبار ۷۳۰۰ میلیارد تومان و ۹ طرح و پروژه صنعت برق با اعتبار ۲۷۰۰ میلیارد تومان با حضور وزیر نیرو در محل پست برق حاجی‌آباد افتتاح شد.
طرح «آبرسانی و تامین آب پایدار ۱۵۶ روستا و ۶ شهر در قالب ۶۷ پروژه آبرسانی و احداث و ارتقای هفت سایت تاسیسات شیرین‌سازی» با سرمایه‌گذاری ۲۹۷۸ میلیارد تومان از جمله مهم‌ترین این طرح‌ها است.
با افتتاح پروژه‌های امروز، احداث و توسعه آب‌شیرین‌کن‌ها در سطح استان به میزان ۱۵ هزار و ۷۰۰ مترمکعب در شبانه روز برای جمعیت ۲۲۶ هزار نفر صورت گرفت و به منظور پیشبرد این طرح، ۳۷۹ کیلومتر خط انتقال احداث و ۴۶۱ کیلومتر شبکه توزیع ایجاد شد.
بهره‌برداری از فاز اول طرح جمع‌آوری و تصفیه‌خانه شهر میناب در روستای خمینی شهر بشاگرد با جمعیتی افزون بر ۶۵ هزار و ۸۰۰ نفر از دیگر طرح‌های افتتاحی امروز بوده است.
همچنین «آغاز عملیات اجرایی و افتتاح تصفیه تکمیلی فاضلاب بندرعباس جهت انتقال پساب به صنایع غرب بندرعباس با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی»، «دسترسی به تاج سدجگین به‌عنوان تامین کننده آب شرب و کشاورزی در منطقه مکران»، «ساماندهی رودخانه رویدر» در راستای حفاظت مراکز جمعیتی شهر رویدر در برابر سیلاب و «اجرای شبکه آبیاری و زهکشی دشت شمیل (فاز ۱ و ۲) به میزان ۱۰۰۰ هکتار» به منظور تامین آب ۱۰۰۰ هکتار اراضی کشاورزی از دیگر طرح‌هایی است که امروز افتتاح شد.
از دیگر طرح‌های افتتاحی این سفر  «لایروبی و بازگشایی مسیل رودخانه‌های هشتبتدی، راونگ، کریان، حسنلنگی، آبشورک و چهچکور، برتمب، مرادآباد، حاجی آباد و جناح با هدف ایمن‌سازی مراکز جمعیتی از خطر سیلاب»، «تغذیه مصنوعی دشت گزیر» به منظور کمک به تغذیه آبخوان دشت گزیر و تامین آب کشاورزی، «تغذیه مصنوعی دشت سیرمند» در راستای تامین آب کشاورزی در محدوده سد و «ساماندهی رودخانه چاه اسماعیل شهرستان میناب» با هدف حفاظت از مراکز جمعیتی روستای چاه اسماعیل در برابر سیلاب است.
همچنین، سد درکاه استان هرمزگان با هدف تامین آب شرب روستای درکاه و حدود ۱۰۰ هکتار اراضی کشاورزی آبگیری شد.
احداث پست ۴۰۰ کیلوولت حاجی آباد، احداث پست ۲۳۰ کیلوولت خمیر و خط ارتباطی آن، احداث خط ۶۳ به ۲۳۰ کیلوولت پردیس به محدوده سایت حسنلنگی، افزایش ظرفیت پست ۱۳۲ کیلوولت دشتی، توسعه فیدرخانه و افزایش ظرفیت فاز اول پست ۶۳ کیلوولت آنامیس، احداث پست ۶۳ کیلوولت باورد (فاز یک) و خط ارتباطی آن، توسعه فیدرخانه و افزایش ظرفیت پست ۱۳۲ کیلوولت سرچاهان، افزایش ظرفیت پست ۶۳ کیلوولت دژگان و تعویض سیم مسی به کابل خودنگهدار به طول ۱۰۰۰ کیلومتر نیز طرح‌های دیگری است، امروز به مرحله افتتاح و بهره‌برداری رسید.