هرمزگان و ظرفیت‌های بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر

محمد نژاد مدیرکل انرژی‌های تجدیدپذیر سازمان ساتبا در دیدار با محمد کریمی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان وضعیت پروژه سامانه‌های خورشیدی طرح حمایتی متصل به شبکه را در این استان بررسی کرد.

 به گزارش خبرگزاری برقاب؛به نقل از روابط‌عمومی شرکت توزیع برق هرمزگان،نشست ظرفیت‌های بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر در هرمزگان برگزار گردید.

در این نشست پروژه پایلوت کشوری نیروگاه تجمیعی یک مگاواتی مربوط به تعداد ۲۰۰ نفر از مددجویان کمیته امداد (طرح حمایتی) در شهرستان میناب، پیشرفت سامانه‌های فتوولتائیک (نیروگاه‌های خورشیدی) ۵ کیلوواتی طرح حمایتی در سال ۱۴۰۲ و راه‌اندازی نرم‌افزار مهرسان و پرداخت صورت‌وضعیت‌های دوره‌ای از طریق نرم‌افزار در وجه سرمایه‌گذاران بررسی شد.

 محمد کریمی مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان، در این نشست با تشریح اقدامات در زمینه تأمین و توزیع برق در استان هرمزگان اظهار داشت: در نیمه نخست امسال بیش از ۵ میلیون و ۲۹۸ مگاوات ساعت مصرف انرژی در استان هرمزگان برآورد شده است که مصرف خانگی با رقمی بیش از ۳ هزار و ۴۸۲ مگاوات ساعت در ردیف نخست است. استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در برخی مناطق ضرورتی انکارناپذیر است.

 مدیرعامل شرکت توزیع برق استان هرمزگان با بیان اینکه استفاده از انرژی‌ تجدیدپزیر در جهان امروز یکی از ضرورت‌های جدی برای درامان‌ماندن محیط‌زیست و به دنبال آن زندگی انسان‌ها از آسیب انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از به‌کارگیری سوخت‌های فسیلی برای تولید برق است گفت: احتمال کاهش عرضه گاز به نیروگاه‌های حرارتی به دنبال افزایش مصرف در بخش خانگی، نیاز بیش از حد نیروگاه‌های حرارتی به آب و انتشار بیش از حد آلاینده‌های زیست‌محیطی این نیروگاه‌ها، ضرورت توسعه انرژی‌ تجدیدپذیر برای کشورمان با وجود ارزانی سوخت‌های فسیلی را اجتناب‌ناپذیر کرده است.

 مدیرکل انرژی‌های تجدیدپذیر سازمان ساتبا نیز با تقدیر از خدمات انجام شده در زمینه بهره‌گیری از انرژی‌ تجدیدپذیر در این استان اظهار داشت: متوسط ظرفیت نیروگاهی جهان در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ۳۰ درصد است که در برخی کشورها به ۷۰ تا ۸۰ درصد نیز می‌رسد.

 جعفر محمد نژاد مدیرکل انرژی‌های تجدیدپذیر سازمان ساتبا، در ادامه از نیروگاه‌های خورشیدی میناب و قشم در استان هرمزگان بازدید کرد.

محمدنژاد مدیرکل انرژی‌های تجدیدپذیر سازمان ساتبا در بازدید از ظرفیت‌های خورشیدی در شهرستان‌های میناب و قشم که با حضور نمایندگان کمیته امداد استان هرمزگان انجام شد، از نزدیک در جریان فعالیت نیروگاه‌ها و شیوه خرید برق و انتقال به شبکه قرار گرفت.