نیروگاه مقیاس متوسط زاهدان به بهره‌برداری رسید

نیروگاه مقیاس متوسط زاهدان به ظرفیت ۱۲۶ مگاوات و با حجم سرمایه‌گذاری دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان با حضور وزیر نیرو در استان ‌سیستان‌وبلوچستان و به صورت ویدیو‌ کنفرانس توسط سرپرست ریاست‌جمهوری افتتاح شد.

به گزارش برقاب، مهران گلابکش، قائم‌مقام و معاون توسعه طرح‌های شرکت مادرتخصصی برق حرارتی در جریان مراسم افتتاح این پروژه نیروگاهی، گفت: شرکت برق حرارتی به منظور رفع کمبود برق در منطقه جنوب‌شرق کشور، جلوگیری از افت ولتاژ شبکه موجود، اشتغال‌زایی و استفاده از قابلیت‌های پیمانکاران و سازندگان تجهیزات و مشاوران داخلی، پروژه احداث نیروگاه مقیاس متوسط زاهدان به ظرفیت ۱۲۶ مگاوات را در دستور کار قرار داد.
وی با اشاره به اینکه این نیروگاه دارای سه واحد ۴۲ مگاواتی است، ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان میزان مصرف انرژی در پیک تابستان بیشتر از برق تولیدی توسط نیروگاه‌های استان است. بدین منظور افتتاح این نیروگاه کمک مهمی به تامین برق پایدار شبکه سراسری کشور و پاسخگویی به نیاز مصرف برق این منطقه خواهد کرد.
قائم‌مقام و معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی با بیان اینکه این پروژه با حجم سرمایه‌گذاری دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است، گفت: ساخت این نیروگاه بالغ بر ۵۰ نفر اشتغال‌زایی در دوران ساخت و ۵۰ نفر در دوران بهره‌برداری از نیروگاه را به همراه خواهد داشت.
گلابکش با تاکید بر اینکه نیروگاه‌های مقیاس متوسط نقش مهمی در افزایش تولید توان الکتریکی و کاهش افت ولتاژ در نقاط ژرف شبکه خواهد داشت، اضافه کرد: امیدواریم پروژه ساخت نیروگاه مقیاس متوسط زاهدان نقطه عطفی در بومی‌سازی این نوع توربین‌ها بوده و به زودی در اقصی نقاط کشور نیز این اقدام سازنده ادامه یابد.
نیروگاه مقیاس متوسط زاهدان در کیلومتر سه جاده چشمه زیارت و در مجاورت نیروگاه گازی زاهدان واقع شده است که واحدهای این نیروگاه در جریان سفر وزیر نیرو به استان سیستان‌وبلوچستان و به صورت ویدیو کنفرانس توسط سرپرست ریاست‌جمهوری افتتاح شد.