ممنوعیت استفاده از کولرگازی در شرکت های آب و برق

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: استفاده از کولر برای شرکت های آب و برق در ایام پیک ممنوع و برای سایر شرکت ها محدود است در عین حال که کلید گذراز تابستان امسال با رعایت دمای ۲۵ درجه در کولرهای گازی، استفاده از دور کند کولرهای آبی و عدم استفاده از وسایل برقی پرمصرف در […]

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: استفاده از کولر برای شرکت های آب و برق در ایام پیک ممنوع و برای سایر شرکت ها محدود است در عین حال که کلید گذراز تابستان امسال با رعایت دمای ۲۵ درجه در کولرهای گازی، استفاده از دور کند کولرهای آبی و عدم استفاده از وسایل برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف است که به راحتی توسط همه هموطنان قابل اجراست.

به گزارش پایگاه خبری توانیر،  دکتر مصطفی رجبی مشهدی که با شبکه خبر سخن می گفت، با تسلیت جان باختن شش نفر از همکاران صنعت برق درحادثه سیل اخیر در منطقه گلباف کرمان ،  تصریح کرد: جان باختن این شش نفر که از پرسنل بسیار کوشای صنعت برق بودند نشان داد که برای پایدار ماندن شبکه برق و روشن و خنک ماندن خانه های هموطنان، پرسنل برق حتی از جان خود نیز می گذرند.

رجبی مشهدی با بیان این که این واقعه نشان داد که برقرسانی به هموطنان با چه سختی هایی انجام می شود، به رشد ۲۲ درصدی مصرف برق در روزهای سپری شده از سال جاری اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: امسال رشد مصرف ۲۲ درصدی را داشته ایم که عدد قابل توجهی است در حالی که هر ساله این میزان ۵ تا ۷ درصد بوده است.
وی یکی از مهمترین دلایل این رشد مصرف را شروع خوب و پرقدرت صنایع در سال جاری عنوان کرد و افزود: با این حال متاسفانه به دلیل قرار گرفتن در شرایط کم بارشی، شاهدیم که ۳۵ درصد از حجم سدهای کشور خالی است که این موضوع باعث می شود در ساعات های پیک حدود ۴هزار مگاوات از تولید نیروگاه های برق آبی را در اختیار نداشته و دچار کمبود در تولید برق باشیم.
سخنگوی صنعت برق راهکارهای جایگزین برای جبران این میزان کمبود تولید را مورد اشاره قرار داد واظهارداشت: همواره بیش از ۶۰ درصد از مصرف برق در ماه های گرم سال به وسایل سرمایشی اختصاص دارد.
رجبی مشهدی ادامه داد: به منظور بهره گیری از این پتانسیل برای مدیریت مصرف برق، در اقدامی پیشدستانه تصمیم گرفته شد که استفاده از کولردر شرکت های آب و برق زیرمجموعه وزارت نیرو ممنوع و در سایر شرکت ها و ادارات دولتی نیز با همکاری استانداران،  محدود  باشد.
وی افزود: براساس این ابلاغیه که به شرکت های تابعه وزارت نیرو ارسال شده است، این شرکت ها باید مصرف برق خود را نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش دهند .
سخنگوی صنعت برق این اقدام را الگویی برای سایر شرکت و نهادهای دولتی دانست که می تواند به صورت گسترده مورد توجه و اجرا قرار گیرد.
رجبی مشهدی گفت: اگر دمای کولرگازی را یک درجه افزایش دهیم، حدود ۳ درصد از مصرف برق آن کاسته می شود که به عبارت دیگر اگر کولرهای گازی یا دستگاه های سرمایشی روی ۲۵ درجه قرار گیرند، حدود ۲۰درصد از مصرف برق کاهش می یابد.
سخنگوی صنعت برق یاداور شد: امسال پایش ها از دستگاه های اجرایی را تشدید خواهیم کرد و در عین حال از طریق کنتورهای هوشمند و بکارگیری  اینترنت اشیا(IOT) مصرف برق ادارات  کنترل و پس از ساعات کار اداری، برق سیستم های سرمایشی آنان قطع خواهد شد.
سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: که کلید گذراز تابستان امسال  با رعایت دمای ۲۵ درجه در کولرهای گازی، استفاده از دور کند کولرهای آبی و عدم استفاده از وسایل برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف  است که به راحتی توسط همه هموطنان قابل اجراست.
رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: امسال برای هر استان سقف مصرفی در نظر گرفته و به استانداران نیزابلاغ شده است  که مشترکان می توانند در این خصوص مشارکت نمایند.