مردم اصفهان به شعار روز جهانی آب ” ارزش آب” به معنی واقعی عمل کرده و آن را به شعور تبدیل کردند.

مدیر عامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان با توجه به عنوان روزجهانی آب در سال ۲۰۲۱ میلادی گفت: امسال از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی آب که مصادف است با دوم فرودین می باشد (ارزش نهادن برآب ) نامگذاری شده است “ارزش نه فقط به معنای مادی و قیمت‌گذاری این منبع حیاتی، بلکه فراتر […]

مدیر عامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان با توجه به عنوان روزجهانی آب در سال ۲۰۲۱ میلادی گفت: امسال از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی آب که مصادف است با دوم فرودین می باشد (ارزش نهادن برآب ) نامگذاری شده است “ارزش نه فقط به معنای مادی و قیمت‌گذاری این منبع حیاتی، بلکه فراتر از آن در محیط زیست، اجتماع و فرهنگ بشری”. است که در سالهای اخیر مردم اصفهان با کاهش مصرف سرانه به آن به خوبی عمل کردند
مهندس هاشم امینی افزود : سرانه مصرف آب شرب در سال ۱۳۸۹، ۱۸۶ لیتر بر ثانیه برای هر نفر در شبانه روز بوده است که تا سال ۱۳۹۹ به ۱۵۰ لیتر بر ثانیه برای هر نفر کاهش یافت.
وی افزود: ارزش آب بسیار بیشتر از قیمت آن است – آب برای خانوارها ، غذا ، فرهنگ ، بهداشت ، آموزش ، اقتصاد و یکپارچگی محیط طبیعی ما دارای ارزش بسیار زیاد و پیچیده ای است. اگر هرکدام از این مقادیر را نادیده بگیریم ، خطر سو ء مدیریت این منبع محدود و غیر قابل تعویض را داریم. هدف توسعه پایدار اطمینان از آب و بهداشت برای همه است. بدون درک جامع از ارزش واقعی و چند بعدی آب ، نمی توانیم از این منبع حیاتی به نفع همه محافظت کنیم.
وی با اشاره به اینکه دردهه گذشته فعالان صنعت آبفا در استان اصفهان به جهت وقوع خشکسالی های پیاپی تلاش های بسیاری را به منظور تامین پایدار آب شرب مردم در سطح استان در دستور کار قرار دادندعنوان کرد:در سال ۱۴۰۰ به دلیل بارندگی های محدود شرایط سختی از لحاظ تامین پایدار آب شرب مردم در سطح استان داریم اما همچون سنوات گذشته با مدیریت مصرف بهینه آب می توان بر این چالش غلبه نمود.
مهندس امینی افزود: میزان آبی که از زاینده رود برای شرب از ۱۰ سال پیش تاکنون تخصیص یافته است باوجود اضافه شدن نزدیک به یک میلیون واحد به میزان مشترکین حدود ۱۰ میلیون مترمکعب کاهش مصرف داشته است.
وی با بیان اینکه تغییرات اقلیمی یکی از مسایل مهمی است که باعث ایجاد تغییرات مستقیم در منابع آب، بروز سیلاب‌، خشکسالی و … می‌شود اعلام کرد: اما مسئله پیش‌بینی ‌نشده سال گذشته قبل از هر دغدغه دیگری همه‌گیری ویروس کرونا بود که با توجه به توصیه‌های نخستین سازمان بهداشت جهانی و معرفی راه‌های مقابله با این ویروس، منجر به افزایش چشم‌گیر مصرف گردید.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به کاهش درصد آب بدون درآمد در این استان، گفت: با توجه به اهمیتی که آب شرب و بهداشت مردم دارد، مدیریت سازمانی آب و فاضلاب استان به گونه‌ای عمل کرد که امروز میزان پرت شبکه‌های اصفهان کمترین پرت آب “هدر رفت” را در کشور دارد و از ۳۴ درصد به ۱۶ درصد در سال ۹۹ رسیده است که به دلیل اصلاح شبکه‌ها، نشت گیری و همکاری خوب مردم اصفهان بوده است.
مهندس امینی تاکید کرد: با توجه به اینکه امسال بارش‌های قابل توجهی رخ نداد، مخزن سد زاینده‌رود ذخیره مناسبی ندارد و بدون شک مردم در مصرف آب باید دقت لازم را داشته باشند و تابستان پیش رو را باید با دقت بیشتری سپری کنیم.
مدیر عامل شرکت آبفا استان اصفهان با بیان اینکه تولید محتوای مناسب و آموزش‌های مستمر به تمامی اقشار و سنین جامعه در راستای اصلاح سبک زندگی در استفاده از آب ضروری می باشد اظهار داشت:، آشنایی بیشتر مردم با زیرساخت‌های منابع آب کشور، بالا بردن آگاهی‌ از فرایند پیچیده و پرهزینه تصفیه آب سالم و آشامیدنی و در قدم بعدی تصفیه فاضلاب، تولید و کاربردهای پساب و بسیاری از نکات کلیدی و ملموس دیگر صنعت آب و فاضلاب است، که باید از سوی روابط‌عمومی‌ها با بهره‌گیری از وسایل ارتباط‌جمعی به شکل کلان، و شبکه‌های اجتماعی به شکل خاص، مورد توجه و بازنگری، قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه مردم اصفهان به شعار روز جهانی آب ” ارزش آب” به معنی واقعی عمل کرده و آن را به شعور تبدیل کردند، گفت: در سالهای اخیر رسانه‌های نوشتاری و صدا و سیما نیز در حوزه مدیریت مصرف آب و فرهنگ‌سازی مصرف شرب بسیار خوب همکاری نمودنداین درحالیست که در کشور ما و با توجه به آموزه‌های دین اسلام، سابقه تاریخی و تجربه زیسته مردم، ارزش و اهمیت آب از دیرباز مورد توجه بوده است، شعار روز جهانی آب امسال می‌تواند در امتداد این آموزه‌ها، بازتعریف و منتشر شود.

افزایش آگاهی آحاد مردم به مسئله آب، به عنوان اولین و مهم‌ترین منشا زندگی، گسترش آموزش‌های همگانی و همراه کردن جریان‌های اجتماعی با این رویکرد می‌تواند منجر به قدم نهادن در راه روشنی برای آینده مردم کشورما و جهان باشد.