لزوم پیشروی صنعت برق به سمت تولید پراکنده

نماینده مردم مشهد و کلات و نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی از شرکت برق منطقه ای خراسان بازدید کرد و با مدیرعامل و سایر مسئولان این شرکت به بحث و تبادل نظر پرداخت. به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان دکتر سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در نشستی با مدیرعامل و سایر […]

نماینده مردم مشهد و کلات و نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی از شرکت برق منطقه ای خراسان بازدید کرد و با مدیرعامل و سایر مسئولان این شرکت به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان دکتر سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در نشستی با مدیرعامل و سایر مسئولان شرکت برق منطقه ای خراسان در خصوص تغییرات ساختاری در وزارت نیرو عنوان کرد: باید توجه داشت تقسیم «بخشی» در هر ساختاری برای تمرکززدایی، امری اشتباه است و باید به سمت تقسیمات «منطقه ای» رفت. در حقیقت لازم است در حوزه موضوعی به سمت ادغام و در حوزه اجرایی به سمت منطقه ای کردن ساختار پیش رفت.

وی تاکید کرد: همچنین نباید مدیریت شرکتی را مانند سازمان ها پیش برد چراکه چنین روشی اشتباه است.

دکتر قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: باید توجه داشت تفکر و رویکرد، مقدمه تغییر است. مهم ترین مساله ما در کشور نیز نداشتن همین رویکردهاست. بدون رویکرد نمی توان تغییری ایجاد کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه لازم است به سمت ایجاد نیروگاه های کوچک مقیاس حرکت کرد، گفت: با مشارکت بخش خصوصی در راه اندازی نیروگاه های کوچک، وزارت نیرو می تواند عمده سرمایه گذاری خود را در راه اندازی نیروگاه های نوین و استفاده از انرژی های نو متمرکز کند.
دکتر قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: توسعه نیروگاهی باید بر مبنای گاز باشد چون نیروگاه های کوچک از بهره وری بالاتری نسبت به مدل های بزرگ مقیاس برخوردار است.
نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم حفظ مراودات اقتصادی و صادرات انرژی به کشورهای همسایه اظهار کرد: مراودات انرژی باید با کشورهای همسایه حفظ شده و توسعه نیز یابد. این مراوده به شکستن حصار تحریم ها کمک می کند.

در ادامه این نشست مهندس رضا ریاحی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان با اشاره به طرح های پیشنهادی جهت تغییر ساختار در صنعت برق کشور اظهار کرد: در سال های 1365 تا 1380 شرکت های توزیع و نیروگاه های خصوصی از شرکت های برق منطقه ای منفک شد و زیر نظر شرکت توانیر قرار گرفت. در همین راستا شرکت مادر تخصصی حرارتی تولید نیروی برق ایجاد شد که نیروگاه ها زیر نظر آن و مشابه شرکت توانیر، شرکت مادر در زمینه تولید است.

موازی کاری ها صنعت برق را با مشکل پاسخگویی در سطح استان ها مواجه کرده است

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان گفت: در حال حاضر عمده تمرکز در صنعت برق به مرکز منتقل شده و بخش های تولید، توزیع و انتقال در مناطق به صورت مستقل از هم عمل می کنند. براساس مدل های اجرا شده در دنیا برای به وجود آمدن رقابت و افزایش بهره وری سه بخش تولید، انتقال و توزیع برق از هم جدا شدند و در کشور، هم این کار انجام شده و این طرح تا مرحله ای به خوبی پیش رفت اما دلیلی نداشت سرنخ های مدیریتی در مناطق نیز به مرکز منتقل شود. چنین ساختاری موجب کاهش انسجام در مناطق و تجمیع و تمرکز کارها در مرکز و در نتیجه از دست رفتن فرصت برای پرداختن به موضوعات کلان و استراتژیک می شود.

مهندس ریاحی با بیان اینکه اگر بتوان این ایراد را در ساختار صنعت برق برطرف کرد که خوشبختانه جزو برنامه های شرکت توانیر در سال 1400 آمده است، مشکلات زیادی حل خواهد شد، عنوان کرد: لازمه اجرای این مدل جدید آن است که منابع مالی از سطح استانی بالاتر نرود. در چنین حالتی مدیریت شرکت های حوزه صنعت برق از حالت سازمانی به شرکت داری تغییر خواهد کرد.

وی اضافه کرد: در ساختار کنونی شرکت های برق منطقه ای در میانه مجموعه های مربوط به تولید و توزیع قرار گرفته است. براساس قانون اساسی بخش های تولید و توزیع باید خصوصی باشد اما لازم است 20 درصد از بخش تولید دولتی باقی بماند. اگر قواعد مربوط به حق ترانزیت برق در شبکه به شکل مناسبی تعریف شود، بخش خصوصی می تواند در این حوزه هم سرمایه گذاری کند. در حال حاضر سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه فوق توزیع یا انتقال هنوز فعال نشده است. البته با راه اندازی بازار برق تلاش شد قیمت واقعی برق مشخص شود. اگر به مرور قیمت برق اصلاح شود، بخش خصوصی حتما برای سرمایه گذاری تمایل خواهد داشت.

مهندس ریاحی خاطرنشان کرد: در حال حاضر صنعت برق به دلیل پایین بودن قیمت متضرر می شود زیرا هزینه های صنعت برق در ساخت وسازها متناسب با عرف روز بازار پرداخت می گردد؛ در حالی که درآمد حاصل از فروش برق به مشترکین به نرخ های تعرفه دار و سوبسیدی دریافت می شود و این عدم تعادل در درآمد و هزینه به دلیل رشد بالای هزینه ها و عدم رشد متناسب درآمدها، هر سال بیشتر شده است.

صنعت برق باید به سمت غیرمتمرکز شدن حرکت کند

وی در بخش دیگری از این نشست با تاکید بر لزوم حرکت صنعت برق به سمت تولید پراکنده گفت: افق آینده صنعت برق در جهان نیز مبتنی بر همین موضوع است. البته باید توجه داشت کشورهای پیشرفته بار پایه مورد نیاز خود را تامین کرده و سپس به سمت تولید پراکنده گام برداشته اند. در حال حاضر به دلیل مشکلات مالی کمی عقب ماندگی در سرمایه گذاری در تولید بار پایه در کشور ما وجود دارد و همین مساله اجازه نمی دهد تامین برق را تنها به حوزه تولید پراکنده بسپاریم.

امکان لازم برای 2 برابر شدن بار مورد نیاز صنعت در استان وجود دارد

وی اضافه کرد: از گذشته تا امروز بستر خوبی برای تولید برق در استان ایجاد شده اما از این بستر به صورت کامل در حوزه صنعت و ایجاد کارخانجات تولیدی استفاده نشده است. در حال حاضر خراسان 600 مگاوات بار صنعتی دارد اما زیرساخت های لازم برای دو برابر شدن این ظرفیت در استان وجود دارد مشروط بر آنکه مصرف کنندگان خانگی و تجاری مدیریت مصرف را در فصل تابستان ساعات اوج بار رعایت کنند.