لزوم مشارکت کشاورزان در رعایت الگوی کشت

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان درنشستی که با حضور نمایندگان بهره برداران و تشکلهای آببران داشت به نیاز مشارکت کشاورزان در رعایت الگوی کشت و جلوگیری از کاشت محصولات آبدوست با وجود کاهش نزولات جوی و خشکسالی تاکید نمود. ️به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای لرستان، در این نشست  که باحضور مهرداد ویسکرمی نماینده مردم […]

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان درنشستی که با حضور نمایندگان بهره برداران و تشکلهای آببران داشت به نیاز مشارکت کشاورزان در رعایت الگوی کشت و جلوگیری از کاشت محصولات آبدوست با وجود کاهش نزولات جوی و خشکسالی تاکید نمود.

️به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای لرستان، در این نشست  که باحضور مهرداد ویسکرمی نماینده مردم شهرستان خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی،داریوش حسن نژاد مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان،  معاونین و مدیران جهاد کشاورزی و نمایندگان تعاونی آببران بیرانشهر برگزار گردید،از دیگر موارد مورد بحث رهاسازی آب سد ایوشان دراین نشست بود .
دراین نشست مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان اظهار داشت: کاهش نزولات آسمانی و مواجه با خشکسالی در سال آبی پیش رو، نیاز به مشارکت و همدلی همه آحاد مردم بویژه بهره برداران و کشاورزان عزیز و همه دستگاه ها و سازمانها و … دارد .
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان افزود:برای توزیع عادلانه آب در بین کشاورزان استان لازم است با همکاری جهاد کشاورزی الگوی کشت مناسب بر اساس پروانه بهره برداری از چاه مشخص گردد.
حسن نژاد تاکید کرد: برای مدیریت آب و استفاده بهینه ، باید از ورود کشاورزان غیر بومی و مهاجر و اجاره زمین به این افراد که اقدام به کشت محصولات آبدوست می کنند جلوگیری شود.
وی خاطر نشان کرد: انتقال آب به اراضی دیم باید محدود شود و کلیه چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شوند.
در ادامه صالحی معاون جهاد کشاورزی از نمایندگان تشکلها در خواست کرد ۵۰ درصد از کشت آبی خود نسبت به سال گذشته بکاهند و به جای کشت محصولات آبدوست مثل برنج و سیب زمینی اقدام به کاشت ذرت علوفه ای،سرگوم و سایرگیاهان کم آب بر نمایند.
دکتر ویسکرمی نماینده مردم شریف خرم آباد و‌ چگنی در مجلس شورای اسلامی نیز بیان داشت:مسئله اصلی وجود خشکسالی است و ضروری است مدیریت منابع آب و اصلاح الگوی کشت علاوه بر سال جاری در دستور کار سال آینده شرکتها قرار گیرد و برای انجام آن برنامه ریزی گردد.
نماینده  مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: لازم است ارتباط بین بخشی آب منطقه ای و جهاد کشاورزی مهرداد ویسکرمی با اشاره به اینکه وظیفه نماینده مجلس نظارت بر اجرای قانون است، افزود:برای سال آینده جهاد کشاورزی با همکاری آب منطقه ای طرحی آماده کند و در خصوص تعیین الگوی کشت منطقه بیرانشهر برنامه ریزی نماید .
در این جلسه مقرر شد نمایندگان تعا‌ونی های آببران در خصوص توجیه کشاورزان برای رعایت الگوی کشت اقدام نمایند.