لزوم رعایت نکات ایمنی هنگام سرویس و راه اندازی کولرهای آبی

مدیر دفتر ایمنی و کنترل ضایعات شرکت توزیع نیروی برق استان فارس خواستار رعایت نکات ایمنی از سوی تمامی شهروندان هنگام سرویس و راه اندازی کولرهای آبی شد. به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، وحید قاضی پور دراین رابطه بیان داشت : هر ساله همزمان با افزایش دمای هوا ،شهروندان اقدام […]

مدیر دفتر ایمنی و کنترل ضایعات شرکت توزیع نیروی برق استان فارس خواستار رعایت نکات ایمنی از سوی تمامی شهروندان هنگام سرویس و راه اندازی کولرهای آبی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، وحید قاضی پور دراین رابطه بیان داشت : هر ساله همزمان با افزایش دمای هوا ،شهروندان اقدام به برپایی و سرویس کولرهای آبی می کنند که این امر شاید در وهله نخست کار ساده ای به نظر برسد، اما در واقع با جان اشخاص در ارتباط است.

قاضی پور در تشریح نکات ایمنی هنگام راه اندازی کولر آبی گفت: به دلیل اتصال مستقیم کولرهای آبی به برق، احتمال برق گرفتگی افراد هم بالاست که این موضوع رعایت نکات ایمنی در زمان راه اندازی این نوع کولرها را دوچندان می کند. وی با بیان اینکه در کولرهای آبی، به دلیل وجود آب که رسانای خوبی برای جریان برق است، احتمال برق گرفتگی افزایش می یابد، افزود: با توجه به احتمال خطر برق گرفتگی هنگام سرویس و راه اندازی کولر آبی منازل، بهتر است برای انجام این کار ازافراد متخصص و تعمیرکاران مجازکمک گرفته و از قطع کامل برق و بی برق شدن کولر اطمینان حاصل کنند.
مدیر دفتر ایمنی و کنترل ضایعات شرکت توزیع برق فارس خاطرنشان کرد: هنگام سرویس مجدد کولر ها نکاتی از جمله قطع برق باید رعایت شود، اما در بسیاری از موارد دیده شده که افراد به علت بی تجربگی قطع کردن برق را فراموش می کنند و دچار برق گرفتگی می شوند.
وی با بیان اینکه نصب فیوز مناسب در کولرها ضروری است، افزود: شهروندان توجه داشته باشند ریختن آب با شیلنگ بر روی پوشال ها می تواند خطرآفرین باشد.
این مقام مسئول، تجهیزساختمان به سیستم ارت مناسب و نصب کلید محافظ جان بعد از سیستم برق، را از دیگر موارد ایمنی در هنگام نصب کولرهای آبی برشمرد و اظهار داشت: شهروندان باید مراقب باشند، هنگام سرویس سالانه کولر،آب روی سیستم برق موتور و پمپ ریخته نشود، زیرا خطر ایجاد اتصالی، برق گرفتگی و حریق کولر وجود دارد.
قاضی پور محل استقرار کولر آبی را از دیگر موارد مهم دانست و ادامه داد: کولر باید در محل بیرون از منزل مانند پشت بام و بالکن نصب گردیده و دقت شود در مکان های امن که خطر سقوط نداشته باشد و با فاصله از دودکش ها نصب شوند.
وی در خاتمه خاطرنشان کرد: نصب سایبان هم از اقداماتی است که مردم می توانند جهت خنک شدن کولر، تبخیرنشدن آب کولر و بهینه شدن مصرف برق در منازل خود انجام دهند.