فوران آب از چاله‌های آسانسور ماهدشت

مدیر آب و فاضلاب کرج با اشاره به اینکه بررسی مشکل بالا زدگی آب از چاله آسانسور مسکن‌های ماهدشت در دستور کار قرار دارد، گفت: ممکن است علت نشت آب در چاله‌های آسانسور از همین عدسی‌های حبس شده زیر خاک باشد. شهرام حافظ، مدیر آب و فاضلاب کرج گفت: طی چند هفته گذشته متوجه شدیم […]

مدیر آب و فاضلاب کرج با اشاره به اینکه بررسی مشکل بالا زدگی آب از چاله آسانسور مسکن‌های ماهدشت در دستور کار قرار دارد، گفت: ممکن است علت نشت آب در چاله‌های آسانسور از همین عدسی‌های حبس شده زیر خاک باشد.

شهرام حافظ، مدیر آب و فاضلاب کرج گفت: طی چند هفته گذشته متوجه شدیم که در مناطقی از مسکن مهر ماهدشت در چاله ای آسانسور مشکل آب گرفتگی وجود دارد و در همین راستا پیمانکاری را به کار گرفتیم.

وی ادامه داد: پیمانکار به کمک سنجش از راه دور و سیستم‌های ماهواره ای حدود 15 تا 20 متر زیر خاک را اسکن می‌کند و اگر ترکیدگی‌های لوله ای زیر خاک وجود داشته باشد را مشخص می‌کند که چس از استقرار پیمانکار متوجه شدیم در سه نقطه از مسکن مهر لوله های نشت آب را دارند.

این مقام مسؤول با بیان اینکه حجم بالا آمدگی آب در چاله آسانسور خانه‌های ماهدشت بررسی شده است، افزود: سعی داریم بررسی کنیم پس از تخلیه این آب‌ها امکان بازگشت مشکل وجود دارد یا خیر؟

مدیرآبفای کرج تصریح کرد: برای تشخیص علت اصلی نشتی آب، نیاز به دو هفته زمان داریم تا ببینیم دوباره آب از همان محل های قبلی نشت می‌کند یا نه و اگر باز این اتفاق افتاد و سطح آب فرقی نکرد، می‌توان متوجه شد که مشکل از شبکه آب نیست.

حافظ با اشاره به اینکه در سطح کرج تنها دو مخزن آب در مرکز کرج و ماهدشت وجود دارد، ادامه داد: بر اساس نمونه برداری‌های انجام شده متوجه شدیم آبی که در آن منطقه است از منطقه مهرشهر تامین می‌شود و با توجه به اینکه خصوصایت مولکولی و ساختاری این دو مخزن متفاوت است استعلام جواب آزمایشات چند روز طول می‌کشد.

مدیر آب و فاضلاب کرج در خصوص اینکه علت نشت آب نمی‌تواند باعث ریزش ساختمان‌ها شود، یادآور شد: در خصوص نشست ساختمان‌ها اگر شاهد آب شستگی نباشیم و نشست نامتقارن ساختمان‌ها اتفاق نمی‌افتد و اما اگر باز هم متوجه شویم که علت نشتی آب از مبدا شبکه آب و فاضلاب نبوده است تمام علم و دانش مجموعه را در اختیار شهرداری جهت حل این مشکل می‌گذاریم.

وی در پایان تاکید کرد: در ماهدشت عدسی‌های آب متعددی در زیر خاک داریم که آب زیرزمینی نیستند بلکه در لایه از خاک به علت برف و بارندگی محبوس شده اند و با ایجاد حفره به صورت زه کشی نمایان شدند که حتی ممکن است علت نشت آب در چاله‌های آسانسور از همین عدسی‌های حبس شده زیر خاک باشد.

 

خبرگزاری فارس