فاز 2 بزرگ ترین آب شیرین کن کشور در بندرعباس افتتاح شد

دقایقی پیش، به دستور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور مستقیم معاون معاون امو آب و آبفا وزارت نیرو در دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته الف _ب_ایران؛  فاز 2 بزرگترین آب شیرین کن کشور به ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندرعباس به بهره […]

دقایقی پیش، به دستور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور مستقیم معاون معاون امو آب و آبفا وزارت نیرو در دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته الف _ب_ایران؛  فاز 2 بزرگترین آب شیرین کن کشور به ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندرعباس به بهره برداری رسید.

مهندس قاسم تقی زاده خامسی صبح پنج شنبه فاز 2 پروژه آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی بندرعباس را با هدف تامین آب شرب بندرخمیر و  بخشی از آب شرب مورد نیاز کلان شهر بندرعباس از آب خلیج فارس را مورد بهره برداری قرار داد.

معاون آب و آبفا وزارت نیرو حاشیه این مراسم بیان داشت: ظرفیت تولید آب این پروژه در پایان اجرای فاز دوم، 40 هزار مترمکعب در شبانه روز است که تا پایان شش ماهه اول امسال این ظرفیت به 60 هزار مترمکعب ارتقاء می یابد.

وی ادامه داد: فاز دوم این پروژه  با سرمایه ای بالغ بر 4500 میلیارد ریال توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا شده است.

تقی زاد خامسی گفت: در سایت آب شیرین کن بندرعباس، آب شور خلیج فارس از طریق فرآیند مدرن اسمز معکوس (Reverse Osmosis) نمک زدائی می شود.

به گفته وی؛ با توجه به اینکه 90 درصد تجهیزات آب شیرین کن بندرعباس خریدار ی شده است، با بهره برداری از فاز نهایی این پروژه تا پایان شش ماهه دوم امسال، شاهد انتقال آب با کیفیت به مخازن ذخیره آب داماهی و توزیع همگن آب در کلان شهر بندرعباس، بندر خمیر و روستاهای مسیر خواهیم بود.تقی زاده خامسی با اشاره به افزایش ظرفیت تولیدی آب شیرین کن ها در سطح استان، اظهار داشت: در ابتدای دولت تدبیر و امید، میزان آب تولیدی آب شیرین کن ها 8 میلیون متر مکعب در سال بود در حالی که اکنون با افتتاح فاز دوم آب شیرین کن بندرعباس این میزان به 45 میلیون متر مکعب در سال افرایش یافته است.

معاون وزیر نیرو افزود: تا پایان دولت دوازدهم میزان آب تولیدی آب شیرین کن ها به 89 میلیون متر مکعب خواهد رسید که از این میزان 51 میلیون مترمکعب آن در شهر بندرعباس است.

وی در پایان افزود: 54 پروژه در بخش نمک زدایی  به ارزش 13 هزار و 543  میلیارد ریال اجرا یا در دست اجراست که با توجه به توسعه روز افزون جمعیت و سرمایه گذاری ها نیازمند اعتبارات بیشتری در این زمینه هستیم.

 

ضرورت تامین پایداری آب شرب مردم هرمزگان

  رئیس جمهور در آیین بهره برداری از فاز 2 بزرگترین آب شیرین کن بندرعباس، ضمن قدردانی از دست اندرکاران، مهندسین و سرمایه گذاران بخش آب استان هرمزگان  را از استان های استراتژیک کشور خواند و پروژه های در دست اجرای وزرات نیرو و بهره برداری از آن ها در سال آینده را نوید بخش دانست.

دکتر روحانی هچنین با اشاره به افتتاح فاز 2 آب شیرین کن بندرعباس، تصریح کرد: بسیار مهم است که وزارت نیرو  با در نظرگرفتن منابع آبی ذخیره این اطمینان را به مردم هرمزگان بدهد که از آب سالم و پایداری برخوردار هستند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی ، منابع ذخیره وجود داشته باشد و لطمه ای به پایداری آب نخورد.

در ادامه این آیین، وزیر نیرو اظهار داشت: توفیقی است در پنج شنبه های پویش #هرهفته_الف_ب_ ایران نوبت به استان هرمزکان رسید و کشتی پویش در سواحل هرمزگان لنگر انداخت.

رضا اردکانیان از افتتاح 6 طرح بزرگ صنعت آب و برق در استان هرمزگان در مجموع با اعتبار 2667 میلیارد تومان خبر داد و گفت: بهره برداری از این طرح ها و پروژه ها حاکی از سیر طبیعی فعالیت های اقتصادی کشور و عدم اتکا صد در صدی به صادرات نفت است و فعال بودن بخش خصوصی در سال جهش تولید است.

اردکانیان بااشاره به طرح های آبرسانی در استان هرمزگان، طرح ملی آبرسانی از سد جگین به بشاگرد را طرح های مهم و پیچیده ای خواند و گفت: این طرح با اعتبار یکهزار و 810 میلیارد ریال شامل خط انتقال به طول 81 کیلومتر خط انتقال و دو باب ایستگاه پمپاژ اجرا شده و تامین کننده نیاز آبی شهر سردشت و روستاهای مسیر را با ظرفیت 30 لیتر بر ثانیه است.

وزیر نیرو در ادامه به با اشاره به  بزرگترین آب شیرین کن کشور در شهر بندرعباس، افزود:  امروز فاز 2 پروژه آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی بندرعباس با هدف تامین آب شرب مورد نیاز کلان شهر بندرعباس و بندر خمیر مورد بهره برداری قرار گرفت.