فارس و جنوب کشوراز توانمندی‌های ویژه تامین و تولید برق برخورداراست

مهندس غلامرضا نصیری مدیر عامل شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر اظهار داشت : وجود  زمینه های اقلیمی و طبیعی ، منابع متنوع تولید و همچنین نیروی متخصص و کارآزموده در دو استان فارس و بوشهر این قابلیت را ایجاد کرده که بتوان از توانمندی های ویژه در این منطقه استفاده بهینه کرد و […]

مهندس غلامرضا نصیری مدیر عامل شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر اظهار داشت : وجود  زمینه های اقلیمی و طبیعی ، منابع متنوع تولید و همچنین نیروی متخصص و کارآزموده در دو استان فارس و بوشهر این قابلیت را ایجاد کرده که بتوان از توانمندی های ویژه در این منطقه استفاده بهینه کرد و آن را  درراستای توسعه به کار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای استان فارس ، مهندس نصیری در دیدار با دکتر فریدون عباسی نماینده مردم کازرون و کوهچنار و رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ضمن خوشآمد و خیر مقدم به رئیس کمیسیون انرژی مجلس بیان داشت : استان های فارس و بوشهر دارای توانمندی های شگرف و بزرگ در زمینه تولید انرژی برق است ، فارس با بهره مندی  از اقلیم پرآفتاب و تابان و بوشهر با بهره مندی از منابع گاز و انرژی هسته ای در نیروگاه اتمی این قابلیت را دارند تا از همه ظرفیت های موجود در جنوب کشور برای به فعل رساندن استعدادهای بالقوه بهره گیری کنند .

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس و بوشهر تاکید کرد: با بهره گیری از دو منبع خورشیدی و گاز در استان های فارس و بوشهر می توان همه برق مورد نیاز جنوب کشور و بخش عمده ای از برق کشور را تامین کرد ، فارس در این زمینه از نیروی متخصص و مهندسان کارآزموده و همچنین مراکز علمی و دانشگاه مرتبط با حوزه برق و انرژی نیز برخوردار است و یک استعداد کم نظیر فنی ، مهندسی و علمی در کشور به شمار می آید.

مهندس نصیری خاطر نشان کرد: با  بهره گیری از ظرفیت وجود منابع گازی در استان بوشهر می توان به ایجاد ظرفیت های بیشتر تامین برق در جنوب کشور امیدوار بود ، استفاده از انرژی گاز در این مناطق و افزایش تولید و تامین برق در واقع بهینه سازی تولید انرژی است که موجب افزایش ارزش افزوده ، افزایش رونق و جهش تولید و حرکت در راستای منویات مقام معظم رهبری است ، سرمایه گذاری در این حوزه قطعا یکی از کارآمد ترین حوزه های سرمایه گذاری اقتصادی قلمداد می شود .

وی گفت: توجه به نقش نظارتی مجلس و نقش قانونگذاری این نهاد تاثیر گذار در جامعه بسیار مهم است ، استان فارس اکنون با حضور موثر در کمیسیون انرژی می تواند در این حوزه بسیار بدرخشد و پیشتاز در کشور در بخش تولید انرژی به ایفای نقش بپردازد. تصویب قوانین جهت رفع مشکلات نقدینگی صنعت برق در کشور بسیار موثر است و کمیسیون انرژی مجلس میتواند با ارائه راهکار و مشاوره موثر در این حوزه بیش از پیش به دولت و بخش صنعت برق کمک نماید.

مهندس نصیری با بیان اینکه در بدنه  وزارت نیرو منابع انسانی بسیار توانمندی وجود دارد گفت:  استفاده از این توان تخصصی برای رفع مشکلات موجود در کشور بسیار کارساز است ، اقتصاد انرژی باید به گونه ای رقم بخورد که   عموم مردم انگیزه های مضاعف برای صرفه جویی در مصرف برق و انرژی داشته باشند. کمیسیون انرژی مجلس می تواند با بهره گیری از دیدگاه‌های موثر و مشورتی متخصص در بدنه وزارت نیرو موضوع اقتصاد صنعت برق را به سامان مناسب برساند.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس و بوشهر با بیان اینکه از جمله مشکلات در این حوزه ناهماهنگی و عدم توازن بین درآمدها و هزینه های تولید انرژی است گفت: سیاست گزاری و قانون گزاری در این عرصه باید به سمتی برود که توازن و هماهنگی بهتری بین  درآمدها و هزینه هادر بخش تولید انرژی برق ایجاد کند ، بخش خصوصی  باید این انگیزهرا  داشته باشد تا در سرمایه‌گذاری ها برای مولدهای مقیاس کوچک و انرژی های تجدید پذیر ورود کند و از طرح های ارائه شده استقبال بیشتری کند.

مهندس نصیری  در ادامه بر لزوم فرهنگ سازی برای مصرف بهینه برق در جامعه تاکید کرد و گفت: صرفه جویی در مصرف در همه اوقات به عنوان یکی از آموزه های معنوی دین مبین اسلام مورد تاکید است ، صرفه جویی در مصرف برق هم همیشه پسندیده است اما  فقط در 200  ساعت از کل سال بشدت مورد تاکید است ، ما باید به سمتی برویم که مردم و قاطبه شهروندان صرفه جویی در این 200 ساعت را سرلوحه کار و زندگی خود قرار دهند.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس و بوشهر اضافه کرد: بیش از آنکه صرفه جویی در مصرف برق  مورد نظر و تاکید کارشناسان باشد ، درست مصرف کردن مطرح است ، درست مصرف کردن به ویژه در ساعات اوج مصرف و مدیریت زمان مصرف یک حلقه اساسی در زنجیره به هم پیوسته تامین و تولید و توزیع نیروی برق است که در راستای حفظ محیط زیست و ایجاد مسولیت اجتماعی و حق شهروندی تعریف می شود.

دکتر فریدون عباسی نماینده مردم کازرون و کوهچنار و رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با تقدیر از خدمات شرکت برق منطقه ای برای تامین و انتقال پایدار برق بیان کرد: مجلس شورای اسلامی و کمیسیون انرژی آمادگی دارد تا با حمایت از طرح های تولید و تامین انرژی در راستای برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت از این صنعت حمایت کند و خلاءهای قانونی را در این عرصه ترمیم نماید.

دکتر عباسی اضافه کرد: کشورمان در زمان کنون در دوران تحریم های ظالمانه قرار دارد اما قطعا این تحریم ها که در حوزه نفت و گاز و انرژی هم تاثیراتی داشته است به نفع کشورمان تمام می شود و می تواند برای شکوفایی اقتصاد و استفاده از استعدادهای در این حوزه باشد.

نماینده مردم کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی همچنین خواستار توجه بیش از پیش به تامین برق و انرژی برای اجرای طرح های توسعه در این دو شهرستان و سایر شهرستان های استان فارس شد و گفت: استان فارس مجموعه ای کامل از استعدادها و توانمندی های توسعه است که باید از سهم برابر در این عرصه در مقایسه با سایر استان ها بهره مند باشد.