عملیات احداث واحدهای بخار اولین نیروگاه زغال‌سوز کشور آغاز شد

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به آغاز عملیات ساخت واحدهای بخار نیروگاه زغال‌سوز طبس، گفت:‌ این مجموعه با برخورداری از دو واحد بخار 325 مگاواتی نقش بسیار مهمی در توسعه استان و افزایش اشتغال‌زایی در منطقه خواهد داشت. به گزارش پایگاه خبری شرکت برق حرارتی، محسن طرزطلب در آیین آغاز عملیات اجرایی […]

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به آغاز عملیات ساخت واحدهای بخار نیروگاه زغال‌سوز طبس، گفت:‌ این مجموعه با برخورداری از دو واحد بخار 325 مگاواتی نقش بسیار مهمی در توسعه استان و افزایش اشتغال‌زایی در منطقه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری شرکت برق حرارتی، محسن طرزطلب در آیین آغاز عملیات اجرایی ساخت واحدهای بخار نیروگاه زغال‌سوز طبس با تاکید بر اینکه سال گذشته حدود 36 درصد گاز کشور توسط نیروگاه‌های تولید برق مصرف شده است، گفت: اگر به همین شکل به مصرف گاز و سوخت در کشور ادامه دهیم مسلما در سال 1406 ناچار به واردات گاز برای تولید برق در نیروگاه‌ها خواهیم بود.

وی بر لزوم توجه جدی به موضوع بهینه‌سازی مصرف سوخت تاکید کرد و گفت:‌ بدین منظور در طی دو سه سال اخیر در شورای عالی امنیت ملی، سازمان برنامه و بودجه، کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و مجموعه دولت توجه جدی بر استفاده از سایر منابع انرژی موجود برای تولید برق در کشور شده است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: در همین راستا به منظور بهره‌مندی از منابع سرشار طبیعی در کشور برای تولید انرژی درصددیم تا نخستین نیروگاه زغال‌سوز کشور را به دست متخصصان داخلی در منطقه طبس احداث کنیم.

عملیات اجرایی معدن نیروگاه تابستان امسال آغاز می‌شود

طرزطلب با اشاره به اینکه عملیات اجرایی معدن نیروگاه در تابستان امسال آغاز خواهد شد، گفت:‌ در کشور حدود 2.5 میلیارد تن ذخیره زغال سنگ حرارتی داریم که از میزان حدود1.7  میلیارد تن آن در منطقه طبس واقع شده است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی یادآور شد:‌ پس از مطالعات جامع و کامل توسط مجموعه برق حرارتی بر روی معادن زغال سنگ منطقه، توانسته‌ایم بهترین نقطه زغال‌دار منطقه را شناسایی و پروانه بهره‌برداری این معدن به نام شرکت برق حرارتی صادر شود.

وی اضافه کرد:‌ ذخیره فعلی این معدن حدود 120 میلیون تن است که سوخت بالغ بر 52 سال یک نیروگاه 650 مگاواتی را تامین می‌کند. فراوری این معدن به عنوان بزرگترین معدن زغال سنگ کشور حدود چهار سال زمان خواهد برد تا بتوان به تولید سالانه دو میلیون تن در این مجموعه دست پیدا کنیم.

طرزطلب با اشاره به اینکه درصدد استفاده از باطله زغال سنگ برای تولید محصول ارزشمند “فرو سیلیس آلومینیوم”، هستیم، گفت:‌ در حال حاضر تکنولوژی خاصی در دنیا برای تولید فولاد با استفاده از فرو سیلیس آلومینیوم وجود دارد که مجموعه عرضه کننده این تکنولوژی پس از مذاکره با مجموعه مشخص گردید که بهترین نقطه برای احداث کارخانه تولید این محصول در مجاورت نیروگاه طبس خواهد بود.

اشتغال‌زایی 5 هزار نفری نیروگاه طبس در منطقه

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی اضافه کرد:‌ در این منطقه ضمن وجود برق مورد نیاز برای احداث کارخانه، معدن زغال سنگ مرغوب و منابع انسانی مورد نیاز نیز وجود دارد که بر همین اساس تفاهمات اولیه با این مجموعه شکل گرفته و امیدواریم هر چه سریعتر شاهد اجرایی شدن این مجموعه باشیم.

وی با اشاره به اینکه این نیروگاه نقش بسیار مهمی در افزایش اشتغال‌زایی منطقه خواهد داشت، ادامه داد:‌ تنها در معدن نیروگاه برای استحصال دو میلیون تن ذغال در سال حدود چهار هزار نفر نیروی مستقیم مورد نیاز است.

طرزطلب افزود:‌ برای احداث نیروگاه و کارخانه نیز در فاز اجرایی نیازمند سه هزار نیرو هستیم که بر همین اساس بهره‌برداری از این معدن برای پنج هزار نفر اشتغال‌زایی خواهد کرد.​