ظرفیت ذخیره سازی ۸۰میلیون مترمکعب سیلاب در البرز فراهم شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز اعلام کرد: با اجرای پنج پروژه تغذیه مصنوعی، ظرفیت مهار و ذخیره سازی ۸۰ میلیون مترمکعب سیلاب و آب سطحی در این استان فراهم شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز اعلام کرد: با اجرای پنج پروژه تغذیه مصنوعی، ظرفیت مهار و ذخیره سازی ۸۰میلیون مترمکعب سیلاب و آب سطحی در این استان فراهم شد.

به گزارش برقآب، به نقل از روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه‌ای البرز “داود نجفیان”  گفت: این پروژه ها در دشت های فردیس، کرج، کردان، فشند و هشتگرد اجرا شده و اکنون به مرحله بهره برداری رسیده است.
وی یادآور شد: پروژه دشت فردیس ۵۵ میلیون مترمکعب، هشتگرد با ۱۵ میلیون متر مکعب و کردان با ۱۲ میلیون مترمکعب بیشترین ذخیره سازی را دارند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز گفت : اجرای این پروژه ها نقش اساسی در مهار سیلاب ها و تقویت سفره های آب زیر زمینی استان را دارد.
وی با بیان اینکه برداشت های بی رویه از منابع آب سطحی و زیر زمینی البرز سبب فقر سفره های زیر زمینی شده است، افزود: بر همین اساس شرکت آب منطقه ای البرز در سال های اخیر برای نجات این سفره ها اجرای پروژه های تغذیه مصنوعی دشت های استان را شتاب بخشید.
نجفیان بیان کرد: سالانه ۸۱۰ میلیون مترمکعب از سفره های آب زیر زمینی استان برداشت می شود که ۲۷۰ میلیون مترمکعب آن از طریق چاه های غیر مجاز ثبت شده است.
وی یادآور شد: برداشت بی رویه آب از سفره های زیر زمینی سبب شده تا میزان دسترسی به این منابع آبی به بیش از ۲۷۰ متر برسد.

استان البرز دارای پنج دشت است که به علت محدودیت منابع آبی به عنوان دشت های ممنموعه محسوب می شود.