طرح مطالعاتی انتقال آب از رودخانه بشار و چشمه شش پیر به شیراز

طرح مطالعاتی انتقال آب از رودخانه بشار و چشمه شش پیر به شیراز به عنوان سومین خط انتقال آب به این کلان شهر در حال مطالعه است ، مقدمات اولیه برای گرفتن این حقابه به نتیجه رسیده و این طرح اکنون در آستانه اجرا و دریافت ردیف بودجه است. مدیر عامل شرکت آب منطقه ای […]

طرح مطالعاتی انتقال آب از رودخانه بشار و چشمه شش پیر به شیراز به عنوان سومین خط انتقال آب به این کلان شهر در حال مطالعه است ، مقدمات اولیه برای گرفتن این حقابه به نتیجه رسیده و این طرح اکنون در آستانه اجرا و دریافت ردیف بودجه است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس روز چهارشنبه در سومین نشست بررسی طرح مطالعاتی انتقال سالانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب از رودخانه بشار و چشمه شش پیر به شیراز با حضور نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: سخت ترین مرحله انتقال آب رودخانه بشار و چشمه شش پیر  به شیراز ،گرفتن این حقابه بوده  که با تلاش‌های صورت گرفته ، موضوع محقق شده است.

حمید رضا دهقانی افزود: این طرح انتقال به عنوان سومین خط انتقال آب به شیراز از این به بعد نیازمند دریافت ردیف بودجه می باشد که می طلبد نمایندگان  شیراز در مجلس پیگیر این موضوع باشند تا ردیف بودجه به طرح یاد شده اختصاص یابد.

دهقانی گفت: رودخانه بشار از کوههای فارس سرچشمه می گیرد و در استان کهگیلویه و بویراحمد جریان دارد. چون قرار است بر روی این رودخانه ، سدی به نام تنگ سرخ احداث شود می بایست حقابه فارس هم در نظر گرفته شود که تلاش ما در شرکت آب منطقه ای فارس برای گرفتن این حقابه محقق شده است. ادامه این روند به گونه ای است که نمایندگان  فارس در مجلس شورای اسلامی  برای گرفتن ردیف بودجه جهت این پروژه ارزشمند تلاش نمایند.

علیرضا پاک فطرت نماینده شیراز  و زرقان در مجلس شورای اسلامی  هم در این نشست بر اجرای دقیق و سریع این طرح مهم با توجه به نیاز مبرم شیراز به آب شرب و تأمیــن آب مورد نیاز کشــاورزی و صنایع مستقر در این کالان شهر تأکید کرد.

پاک فطرت گفت :شرکت آب منطقه ای فارس توان اجرای طرح های آب رســانی را دارد و می تواند با مشارکت بانک و تأمین منابع مالــی دولتی در این خصوص ً قدام کند. اینکه سرمایه گذاربتواند بخش بزرگی از این طرح را اجرا کند خوب و قابل تقدیر است اما باید دید که سرمایه گذار توان اجرای طرحی بــه این مهمی را دارند یا خیر؟ یا اینکه بدانیم مشکل کار سرمایه گذار و کارفرما چیست؟

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز در این  نشست اظهارکرد : بخش عمده پروژه انتقال آب از رودخانه بشار و چشمه شش پیر، شروع آن بود که شرکت آب منطقه ای فارس به خوبی از عهده آن برآمده است. قطعا مشتری های فراوانی برای دریافت سالانه ۷۲میلیون مترمکعب آب از رودخانه بشار وجود داشت و خواهد داشت و چه بسا اگر شرکت آب منطقه ای فارس اقدام به موقع نمی کرد، این میزان آب از استان فارس خارج  می شد و نصیبمان نمی شد.

محمود رضایی کوچی گفت: توقع ما این است که نمایندگان   شیراز در مجلس شورای اسلامی در ادامه کار تلاش نمایند تا این پروژه ردیف بودجه دریافت نماید تا روند انجام آن به سهولت پیش برده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس همچنین خواستار بررسی دغدغه ها تعیین سرمایه گذار برای این پروژه شد.

سد تنگ سرخ  کهگیلویه و بویر احمد هم اکنون ۳۳ درصد پیشرفت فیزیکی  دارد و  امید است  با توجه به پیگیری وزارت نیرو  تا پایان سال پیشرفت این طرح به ۷۰ درصد برسد.

 

 

ایرنا