ضرورت مدیریت مصرف آب در پی کاهش بارندگی

کاهش نزولات جوی در سال آبی جاری باعث ادامه روند خشک‌سالی در استان شده است امری که ضرورت مدیریت مصرف و منابع آب را جدی‌تر کرده و زنگ هشدار کمبود آب را به صدا درآورده است. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، مهندس آریانژاد با اشاره به کاهش نزولات جوی، حفاظت از […]

کاهش نزولات جوی در سال آبی جاری باعث ادامه روند خشک‌سالی در استان شده است امری که ضرورت مدیریت مصرف و منابع آب را جدی‌تر کرده و زنگ هشدار کمبود آب را به صدا درآورده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، مهندس آریانژاد با اشاره به کاهش نزولات جوی، حفاظت از منابع آب را ضروری دانست و گفت: منابع آب زیرزمینی که در سال آبی جاری با توجه به کمبود شدید نزولات جوی به شدت افت داشته و این بدان معنا است که شاید در فصول گرم سال با مشکلات جدی تری در حوزه تأمین آب استان به ویژه شهرستانهای، دیواندره، بیجار، دهگلان و قروه مواجه باشیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان به وضعیت بارندگی در سالجاری اشاره کرد و اظهار داشت: میزان بارندگی استان از ابتدای سال آبی تا  کنون حدود ۲۸۱ میلیمتر ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ کاهش داشته است .

وی میانگین بارندگی‌های کردستان در بلندمدت را ۳۴۴ میلی‌متر اعلام و اضافه کرد: متوسط بارش‌های استان در سال زارعی جاری نسبت به بلندمدت ۱۸ درصد کاهش دارد.

مهندس آرش آریانژاد به کاهش بی سابقه آب ذخیره سد سیازاخ دیواندره اشاره کرد و افزود: در راستای پیشگیری از قطع آب مردم شریف این شهرستان در فصول گرم سال و با هدف تامین آب شرب شهرستان دیواندره و مجتمع اوباتو در سال جاری، با جایگذاری استاپ لاگ تونل انحرافی؛ آب سدسیازاخ ذخیره سازی می گردد.

وی هدف از ذخیره سازی سد سیازاخ در مرحله اول تأمین آب شرب شهرستان دیواندره، سپس روستاهای محدوده این شهرستان را عنوان کرد و گفت: درصورت بارندگی مناسب و ذخیره آب کافی، اراضی کشاورزی پایاب این سد نیز تأمین آب خواهند شد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان، آبگیری سد سیازاخ را منوط به تخصیص اعتبار کامل دانست و اظهار داشت: عملیات آبگیری و بهره برداری سد سیازاخ مستلزم تخصیص اعتبار کامل این پروژه است که این شرکت به صورت جدی پیگیر این مهم می باشد.