تا پایان بهمن ماه رقم خورد

صرفه‌ جویی تولید انرژی برق‌آبی با عدم مصرف سوخت‌های فسیلی

معاون بهره برداری شرکت آب و نیرو گفت: انرژی تولید شده توسط نیروگاه‌های برق‌آبی در شرکت آب و نیرو، تا پایان بهمن ماه بالغ بر 8 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی به همراه داشته است.

صرفه‌ جویی تولید انرژی برق‌آبی با عدم مصرف سوخت‌های فسیلی

به گزارش برقاب، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، «وحید ایزدی» معاون بهره‌برداری شرکت آب و نیرو افزود: نیروگاه‌های برق‌آبی که با استفاده از انرژی ناشی از پتانسیل آب ذخیره شده در پشت سدها، انرژی پاک و تجدیدپذیر تولید می‌کنند، سهم ۱۵ درصدی از ظرفیت کل برق کشور را در اختیار دارند.
وی افزود: در این میان نیروگاه‌های برق‌آبی احداث شده توسط شرکت آب و نیرو از ابتدای بهره‌برداری تاکنون با تولید انرژی ۲۰۵ میلیون مگاوات ساعت، ضمن کمک به حفظ پایداری شبکه برق کشور، به دلیل عدم مصرف سوخت‌های فسیلی در تولید انرژی و همچنین عدم انتشار گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از گرم شدن زمین، بالغ بر ۸ میلیارد دلار صرفه‌ جویی ارزی در چرخه اقتصادی کشور به همراه داشته است.
وحید ایزدی یاد آور شد: با این میزان منابع ارزی امکان احداث نیروگاه برق‌آبی با ظرفیت ده هزار مگاوات در کشور وجود دارد.
این گزارش حاکی است شرکت آب و نیرو به عنوان بزرگترین شرکت کارفرمایی در حوزه احداث سد و نیروگاه برق‌آبی، ضمن دارا بودن سهم ۷۵ درصدی ایجاد ظرفیت برق‌آبی در کشور، با وجود محدودیت تأمین منابع مالی و شرایط تحریمی کشور از همه ظرفیت‌های قانونی در جهت احداث و توسعه نیروگاه‌های برق‌آبی استفاده می‌کند.