مدیر عامل آبفا فارس خبر داد:

شناسایی بالغ بر ۱۵ هزار و ۶۰۰ فقره انشعاب غیر مجاز در سال ۱۴۰۲

مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس گفت:

به گزارش برقاب، مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس گفت: درسال ۱۴۰۲ بالغ بر ۱۵ هزار و ۶۴۷ فقره تخلف در برداشت غیر قانونی آب، انشعاب و شیر برداشت های غیرمجاز در استان شناسایی و به انشعاب مجاز تبدیل شده است که این تعداد رشد ۲۶۴ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱را نشان می دهد.

دکترعلی جان صادق پور با بیان اینکه انشعاب های غیرمجاز تضییع حقوق مشترکین قانونی می گردد، گفت: وصل انشعاب غیرمجاز تخلف محسوب می شود و دارای مجازات های قانونی است؛ زیرا علاوه بر اختلال در خدمات رسانی منظم، به دلیل برداشت های بی رویه منجر به تضییع حقوق سایر مشترکین، احتمال آلودگی در شبکه های توزیع آب، کاهش عمر و افت فشار در شبکه های توزیع می شود.

مدیر عامل شرکت آبفا فارس با ارائه تعریفی کلی از استفاده کنندگان غیر مجاز(سرقت آب) از آب شرب، به مجازات های قانونی این اشخاص نیز اشاره کرد و گفت: این اصطلاح به آن دسته از اشخاص حقیقی یا حقوقی اطلاق می‌شود که بدون داشتن پروانه انشعاب از تأسیسات آبرسانی استفاده می‌کنند و یا مصرفی مغایر با کاربری تعیین شده، دارند.

وی افزود: از طرفی بر اساس فتاوی بسیاری از مراجع تقلید، استفاده غیرمجاز(سرقت آب) از آب، غیرجایز و حرام اعلام شده است.

رئیس هیأت مدیره شرکت آبفا فارس ادامه داد: بر اساس ماده یک قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز از آب، هر شخصی که بدون دریافت انشعاب قانونی آب، به استفاده از آن اقدام و یا با داشتن انشعاب قانونی، مبادرت به استفاده غیرمجاز کند، علاوه بر الزام به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت و سایر حقوق مربوطه، مجازات هایی برای متخلف در نظر گرفته شده است.

وی با هشدار به استفاده کنندگان از انشعابات غیر مجاز، افزود: به منظور جلوگیری از اختلال در روند آب رسانی به مشترکین، در سال گذشته شناسایی انشعابات غیر مجاز را با شدت و جدیت در دستور کار قرار دادیم و در سال ۱۴۰۳ نیز بطور مستمر و مضاعف پیگیری خواهیم کرد.

مقام ارشد آب و فاضلاب استان فارس تأکید کرد: رای کلیه کسانی که اقدام به وصل انشعابات غیر مجازنمایند(سرقت آب)، بدون اغماض پرونده قضایی تشکیل و برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

مدیر عامل شرکت آبفا فارس خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۴ قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب در صورت داشتن شرایط لازم، امکان واگذاری انشعاب به دارندگان انشعابات غیرمجاز قبلی وجود دارد، لذا کسانی که از اجرای قانون پیروی نکنند و بر استفاده از انشعابات غیرمجاز اصرار داشته باشند، به جبران خسارت، جزای نقدی ، قطع انشعاب و برخورد قانونی محکوم می شوند.

وی افزود: براساس آمار، تیم شناسایی انشعابات غیرمجاز، در سال ۱۴۰۲ ، موفق به شناسایی و تبدیل حدود ۵ هزار و۶۹۶ فقره انشعاب غیرمجاز به انشعاب مجاز و نیز شناسایی قریب به ۹ هزار و۹۵۱ تخلف و برداشت غیر مجاز از شبکه های آبرسانی گردیده است.

به گفته ی رئیس هیأت مدیره آبفا فارس، شناسایی این تعداد انشعاب و برداشت غیر مجاز آب نسبت به سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۶۴درصد رشد داشته است و در همین راستا تعدادی از این تخلفات به مراجع قضایی معرفی شده اند.

گفتنی است: با اقدامات صورت گرفته مشکل تعداد قابل توجهی ازمناطقی که به علت تخلفات صورت گرفته دچار مشکل کم آبی بودند، با جمع آوری انشعابات غیر قانونی( سرقت آب) مرتفع شده است