سمینار تحقیق و بررسی طراحی اتوماسیون شبکه فشار متوسط

سمینار پروژه تحقیقاتی خاتمه یافته "تحقیق و بررسی در راستای طراحی اولیه اتوماسیون شبکه فشار متوسط شرکت توزیع نیروی برق شیراز" در سالن امیرکبیر دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز برگزار شد.
با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان شرکت توزیع نیروی برق شیراز، اعضای هیئت علمی، تیم پژوهشی و دانشجویان دانشگاه شیراز، سمیناری با عنوان “تحقیق و بررسی در راستای طراحی اولیه اتوماسیون شبکه فشار متوسط” در محل دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی توزیع نیروی برق شیراز، دکتر علی اکبر صفوی، اولین سخنران و مدیر تیم پژوهشی پروژه مطالعاتی و تحقیقاتی که به مدت سه سال بطول انجامید، در سمینار اختتامیه گفت با توجه به سیر حرکت جوامع و تحولات روز افزون در حوزه های مرتبط با انفورماتیک و اتوماسیون، بدون تردید توسعه و تکمیل اتوماسیون شبکه های فشار متوسط از نیازهای مهم صنعت برق می باشد

دکتر سید علی‌اکبر صفوی، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز گفت با وجود اینکه مطالعه موردی این طرح شرکت توزیع برق شیراز می باشد، اما با توجه به فراگیری موضوع توسعه اتوماسیون و مشترک بودن ادبیات تحقیق، این تحقیق می تواند به عنوان یک سند راهبردی در راستای توسعه اتوماسیون در کشور مورد استفاده قرار گیرد

در ادامه مدیر دفتر تحقیقات شرکت توزیع نیروی برق شیراز نیز این پروژه کلان تحقیقاتی را به عنوان یک ابر پروژه و یک منبع و ماخذ علمی قلمداد کرد و ضمن قدردانی از اعضای تیم پژوهشی این پروژه، نتایح حاصله از این تحقیقات را برای حضار تشریح کرد و توضیح داد.

مهندس رئیس زاده، در بخشی از سخنان خود گفت: امروزه استفاده از سیستم اتوماسیون توزیع، روش کارآمدی برای افزایش قابلیت اطمینان شبکه، کاهش تلفات شبکه، کاهش زمان خاموشی ها، افزایش راندمان و بهبود کیفیت خدمات رسانی به مشترکین است.

او اضافه کرد: در راستای اجرای طرح اتوماسیون توزیع، لازم است ابتدا یک تحقیق و بررسی جامع در مورد تاریخچه اجرا و راهکارهای اجرایی جهت تحقق این اهداف انجام شود.

رئیس زاده گفت: علاوه بر شرایط فعلی، یک افق بلند مدت را باید مد نظر قرار داد و تحقیق در راستای مطالعات خرید تجهیزات، پیاده سازی بسترهای ارتباطی و نرم افزارهای مورد نیاز را نیز بر اساس آن قرار داد تا علاوه بر اقتصادی و بهینه بودن طرح اتوماسیون پیشنهادی، باعث اجرای بهتر پروژه های اتوماسیون جدید شود.

او ادامه داد: براساس موارد گفته شده، بررسی دقیق در راستای تهیه یک نقشه راه به عنوان اولین قدم از مطالعات اتوماسیون توزیع ضروری به نظر می رسد. طبیعی است که این نقشه راه باید تمام نیازهای آینده سیستم توزیع را پیش بینی و برنامه ریزی کند.

رئیس زاده یادآور شد: پس از مشخص شدن نقشه راه و انجام تحقیقات لازم، باید مطالعات و طراحی اولیه‌ای از اجزا سیستم اتوماسیون اعم از تجهیزات اندازه گیری و کلیدزنی، شبکه ارتباطی و مرکز کنترل با جزئیات انجام شود. به گفته این مقام مسئول، طراحی تجهیزات اندازه گیری و کلیدزنی شامل دو بخش عمده است یکی موقعیت مناسب کلیدها یعنی نقاط مستعد و بهینه اتوماسیون در شبکه توزیع و دوم مناسبترین مشخصات فنی کلید.

مدیر تحقیقات شرکت توزیع نیروی برق شیراز گفت: برای دسته بندی شرایط مختلف در پیاده سازی اتوماسیون، لازم است در ابتدا مناطق مستعد اتوماسیون بر مبنای اهداف استراتژیک و بررسهای انجام شده تعریف و شناسایی گردند.

او اضافه کرد: یکی دیگر از موارد مورد نیاز مطالعات اتوماسیون توزیع، تعیین مشخصات فنی سیستم مخابرات و پیشنهاد بهترین بستر در شرایط حال حاضر و آتی محسوب می شود؛ با توجه به شرایط و موقعیت جغرافیایی اجزای اتوماسیون و همچنین پروتکلهای متنوع ارتباطی، مطالعات سیستم مخابراتی برای اتوماسیون توزیع الزامی است.

رئیس زاده گفت: تحقیق و مطالعات جامع اتوماسیون توزیع، طراحی اولیه مرکز کنترل اتوماسیون توزیع شامل تعیین ویژگی های نرم افزاری و سخت افزاری سیستم، چارچوب سیستم اتوماسیون، طراحی پایگاه داده، توابع کاربردی اتوماسیون و طراحی سیستم مدیریت توزیع است.

برپایه این گزارش، در بخشی از این جلسه اعضای تیم پژوهشی پروژه تحقیقاتی یاد شده، گزارشی از روند اجرا و دستاوردهای حاصله را ارائه کردند.

بخش پایانی این سمینار، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز ضمن ابراز تشکر از همکاری تیم پژوهشی و واحدهای مرتبط در شرکت بر اهمیت به کارگیری نتایج پروژه و پیاده سازی آن با همکاری معاونت برنامه ریزی و مهندسی و بهره برداری و دیسپاچینگ تاکید کرد.

مهندس محمدرضا سلاحی ابراز امیدواری کردند که شاهد توسعه و رشد ارتباط برد – برد میان شرکت توزیع نیروی برق و دانشگاه باشیم.