سفیران انرژی ظرفیتی برای مدیریت بهینه مصرف برق

مدیر روابط‎ عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان گفت: این شرکت با بهره‌گیری از ظرفیت دانش‌آموزان استان کردستان به‌عنوان «سفیران انرژی» سعی در نهادینه کردن مصرف بهینه‌‌‌ی برق در خانواده‌ها دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری برقآب، به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان؛ رویکرد این شرکت به تبع از شرایط حاکم بر جامعه در ایام پیک که به جهت به مدار آمدن سیستم های خنک کننده و برودتی که زمینه ساز ایجاد ناترازی بین میزان تولید و تقاضا برای مصرف مشترکین است، نهادینه کردن فرهنگ صحیح مصرف برق با محوریت کودکان و نوجوانان به عنوان سفیران انرژی، یکی از برنامه های راهبردی این شرکت است با امید به اینکه مجموعه برنامه های فرهنگی و آموزشی این شرکت به حذف مصارف غیرضرور و مدیریت مصرف برق بینجامد و متعاقبا زمینه ساز تعادل بین تولید و تقاضا برای مصرف در سطح استان گردد.

«کوهسار رسولی تبار» مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان اظهار داشت: به منظور تبیین و تشریح فرهنگ مدیریت مصرف و نهادینه کردن آن در بین آحاد جامعه علی الخصوص کودکان و نوجوانان با بهره گیری از ظرفیت دانش آموزان به عنوان «سفیران انرژی» تلاش می شود هر خانوار فقط در حد نیاز از انرژی برق و یا دیگر عامل های انرژی استفاده نماید.

رسولی تبار افزود: اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و تشویقی در حوزه مدارس یکی از مهم ترین و اثرگذارترین اقدامات این شرکت در طی چند سال اخیر بوده که با همکاری آموزش و پرورش سطح شهرستان ها برگزار می شود.

وی تصریح کرد: این شرکت در همین راستا و در سطح هریک از شهرستان های تابعه اقدام به برگزاری جشنواره «من سفیر صرفه جویی انرژی هستم» نموده است که در این جشنواره بیش از ۴ هزار و ۱۰۰ دانش آموز در سطح ۱۲ مدرسه از طریق اهدا پک نوشت افزاری مورد آموزش و تجلیل قرار گرفتند.

مدیر روابط‎ عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان خاطر نشان کرد: جامعه هدف این طرح، مدارس مقطع ابتدایی سطح شهر و روستای کردستان است که با تعمیم آن در سطح کشور میتوان این طرح را به عنوان یک نهضت فراگیر ملی برای ارتقای فرهنگ عمومی مدیریت مصرف برق معرفی کرد.

رسولی تبار اعلام کرد: در استان کردستان ۷۴۹ هزار مشترک خانگی داریم که در سال جاری ۲ میلیون ۴۰۸ هزار ۶۷۹ صورتحساب صادر شده است که از این تعداد صورتحساب صادر شده ۸۴۰ هزار ۵۶۷ مشترک الگوی مصرف برق را رعایت کرده و همکاری لازم را با شرکت توزیع برق داشتند در همین خصوص بالغ بر ۲۰۲ میلیارد ریال پاداش درست و بهینه مصرف کردن مشترکین در بخش خانگی در طی سال جاری بوده که از طریق صورتحساب ها اعمال و پرداخت شده است.

وی در ادامه گفت: همچنین در سال جاری ۱ میلیون و ۵۶۸  هزار ۱۱۲ صورتحساب  بالای الگوی مصرف شناسایی شده که امیدواریم با اقدامات و فعالیت های فرهنگی در دست اقدام، شاهد همکاری این مشترکان در سال آینده باشیم.

لازم به ذکر است عدم توازن بین تولید و میزان تقاضای کشور برای مصرف برق در تابستان جاری، بالغ بر ۱۴ هزار مگاوات بوده است که در صورت همکاری مشترکان پرمصرف در نحوه ی استفاده صحیح و به موقع از سیستم های خنک کننده و حذف مصارف غیر ضرور، به راحتی میتوان بین این دو بخش توازن ایجاد کرد و شبکه ای پایدار و بدون اعمال خاموشی را در سطح کشور و به تبع آن در سطح استان کردستان مدیریت کرد.