یک تولیدکننده در صنعت پنل‌های خورشیدی خبر داد

سرمایه گذاری برای تکمیل زنجیره ارزش ساخت پنل خورشیدی در ایران

یک تولیدکننده در صنعت پنل‌های خورشیدی از سرمایه گذاری گسترده برای تکمیل زنجیره ارزش ساخت پنل خورشیدی در کارخانه‌ای واقع در شهرستان خمین در استان مرکزی خبر داد و گفت: ظرفیت تولید ۲۳۰۰ مگاوات پنل خورشیدی در سال در حال بهره برداری هستند.

سرمایه گذاری گسترده برای تکمیل زنجیره ارزش ساخت پنل خورشیدی در ایران

به گزارش برقاب، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علی پژوهان با اشاره به توسعه خطوط تولید پنل های خورشیدی در کارخانه با تکنولوژی روز دنیا اظهار کرد: ساخت پنل خورشیدی به عنوان بخشی از خط تولید سلول خورشیدی ۳۵۰ مگاواتی و واحد تولید اکسیژن و نیتروژن فعال است. در خطوط تولید پنل ۷۰۰ واتی بین ۲۰ تا ۲۲ ثانیه، یک پنل توسط یک سیستم کاملاً روباتیک تولید می‌شود. در خط پیشین برای تولید هر ۱۲۵ مگاوات به حدود ۵۶ نفر نیروی انسانی نیاز بود در حالیکه در خط تولید جدید ۹۰۰ مگاواتی به ۳۶ نفر بهره بردار نیاز است، چرا که دست انسان در آن کمترین دخالت را دارد.
وی با اشاره به روند اجرای پروژه ساخت ۲۳۰۰ مگاواتی تولید پنل در کارخانه، ادامه داد: خط تولید پنل ۴۰۰ واتی فعال است و خط تولید جدید با ظرفیت ۱۸۰۰ مگاوات راه اندازی شده است که پنل های ۵۵۰ وات و ۷۰۰ وات تولید می کند که پیشتر وارداتی بوده است.
پژوهان با بیان اینکه خط تولید تا رسیدن به حدود ۱۶۰۰ مگاوات سلول خورشیدی با به روز ترین تکنولوژی دنیا خریداری شده و در ماه‌های آتی وارد کشور می شود، عنوان کرد: برای راه‌اندازی این خط تولیدی منتظر تحویل زمین ۱۰۰ هکتاری هستیم و مهندسی و ساخت تجهیزات آن پیشتر آغاز شده است.
وی از سرمایه‌گذاری گسترده برای تکمیل زنجیره ارزش ساخت پنل خورشیدی در کارخانه واقع در شهرستان خمین استان مرکزی خبر داد و با تشریح روند اجرای طرح‌های تولیدی کارخانه اظهار کرد: ساخت واحدهای آرگون ریکاوری در جنوب ایران، خط تولید آلومینیوم با تمام تجهیزات جانبی، خط تولید “ریبون” و همچنین خط تولید شیشه مصرفی در تولید پنل های خورشیدی در حال اجرا هستند.
تولیدکننده بزرگ زنجیره ارزش فتوولتائیک در ایران ادامه داد: خط تولید پروفیل آلومینیوم با تمام تجهیزات جانبی به صورت کامل خریداری شده است و تا پایان و یا اوایل سال آینده وارد کشور می‌شود.
وی با معرفی (EVA) به عنوان یکی از قطعات تولیدی در ساخت پنل‌های خورشیدی اظهار کرد: سلول‌های خورشیدی بین دو صفحه ی اتیلن ونیل استات در پنل های خورشیدی در یک فضای خلاء تحت فشار قرار گرفته و به عنوان عایق و جلوگیری از نفوذ رطوبت و گرد و غبار و محافظت از سلول خورشیدی در برابر عوامل محیطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده بسیار بادوام و مقاوم در برابر دما، رطوبت و نیز نور خورشید است و با جلوگیری از نفوذ رطوبت و آلودگی، نقش مهمی در عملکرد طولانی مدت پنل دارد. خط تولید EVA قرار است امسال و یا در ماه‌های ابتدایی سال آینده وارد مدار تولید شود.
پژوهان بیان کرد: پروژه خمیر فلزات به عنوان یکی از قطعات مورد استفاده در ساخت پنل های خورشیدی نیز سال آینده به مدار تولید وارد می شود.
وی درباره برنامه کارخانه برای تولید ویفرها به عنوان یکی از محصولات مورد استفاده در ساخت پنل‌های خورشیدی اظهار کرد: ویفرها در فرآیند تولید پنل‌های خورشیدی نقش دارند؛ در این مرحله، شمش سیلیکون به دیسک‌های نازک برش داده ‌می‌شود که ویفر نامیده می‌شود. خط تولید این قطعه حساس سال آینده به مدار تولید کارخانه وارد می‌شود.
پژوهان با بیان اینکه شرکت به دنبال تکمیل زنجیره ارزش تولید نیروگاه های خورشیدی است، تصریح کرد: در تلاشیم خط تولید پلی سیلیکون را احداث کنیم و زنجیره تولید پنل را در کشور به صورت کامل بسازیم. اجرای پروژه پلی سیلیکون به عنوان یک ابر پروژه در زنجیره ساخت پنل های خورشیدی در منطقه مکران در جنوب ایران در نظر گرفته شده است. ساخت این کارخانه ۵ تا ۶ سال زمان می برد. سیلیکون با درصد خلوص بسیار بالا پلی سیلیکون نامیده می شود که دارای محدوده کاربردی بسیار وسیعی در تولید سلول های خورشیدی است.
وی از ایجاد فرصت شغلی برای ۱۰۰۰ نفر در کارخانه تولید پنل های خورشیدی خمین در استان مرکزی خبر داد.