سامانه آبرسانی شهر شیراز توسط رئیس جمهور افتتاح شد

در راستای تامین آب شرب سالم و پایدار در دولت سیزدهم، رئیس جمهور به همراه وزیر نیرو سامانه آبرسانی به شهر شیراز را افتتاح کرد که تامین آب شرب سالم و پایدار برای بیش از 2 میلیون نفر را به همراه دارد.

به گزارش برقآب و پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، امروز، جمعه همزمان با دومین سفر استانی رئیس جمهور به استان فارس با حضور آیت‌الله “سید ابراهیم رئیسی” رئیس جمهور و “علی‌اکبر محرابیان” وزیر نیرو، سامانه آبرسانی به شهر شیراز از سد درودزن افتتاح و به مرحله بهره‌برداری رسید.
در این سفر ۳۵ طرح و پروژه عظیم صنعت آب و برق به بهره‌برداری رسید و یکی از مهم‎ترین و اثربخش‌ترین این طرح‌ها که بیش از یک دهه است مسکوت مانده و از زمان اجرای آن می‌گذرد، افتتاح سامانه آبرسانی به شهر شیراز از سد درودزن است.
بحران کم‌آبی و گسترش خشکسالی در فارس، افزایش روزافزون جمعیت کلانشهر شیراز، قطعی‌های مکرر آب در مناطق مختلف این کلانشهر و ضرورت استفاده و بهره‌مندی از آب آشامیدنی مطمئن، سالم و پایدار ضرورت بهره‌برداری از این پروژه را دوچندان کرد.
در حالی که عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۹۰ آغاز شد، مقرر شده بود که این طرح ظرف مدت چهار سال به سرانجام و بهره‌برداری برسد اما با گذشت سال‌ها این طرح عظیم مسکوت ماند و با آغاز فعالیت دولت سیزدهم و تاکید بر تسریع و تکمیل این پروژه مهم، امروز شاهد افتتاح آن به صورت رسمی هستیم که با اثرات و نتایج مثبت اقتصادی و اجتماعی چشمگیری همراه شده است.

این سامانه با صرف اعتباری بالغ بر ۶۰۰۰ میلیارد تومان به منظور افزایش تأمین آب شرب شهر شیراز با ظرفیت ۹۰ میلیون مترمکعب در سال، برای جمعیت ۲ میلیون نفری شیراز و از منابع سطحی دریاچه سد درودزن اجرایی و افتتاح شد.

این طرح شامل ۷۸ کیلومتر خط انتقال با لوله‌های فولادی به قطر ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰میلی‌متر در مسیر کوهستانی صعب العبور، یک ایستگاه پمپاژ شامل ۵ دستگاه الکترو پمپ با فشار ۲۵۰ متر و یک باب تصفیه‌خانه به ظرفیت ۳ مترمکعب درثانیه است،تامین لوله و اجرای عملیات لوله‌گذاری به میزان ۱۵ کیلومتر در کلان‌شهر شیراز با عبور از تاسیسات شهری، تامین و نصب شیرآلات و اتصالات مورد نیاز و تحویل آب به شرکت آبفا استان شیراز در مخازن دوکوهک و معالی‌آباد، تکمیل پست برق ۶۶ به ۶.۳ کیلوولت جهت ایستگاه پمپاژ و انجام بخشی از پوشش تونل انتقال از جمله اقداماتی است که در مسیر بهره‌برداری از این پروژه صورت گرفته است.

تامین آب شرب پایدار بیش از ۴۰ درصد جمعیت کلان شهر شیراز، کاهش وابستگی به منابع آب زیرزمینی از جمله دستاوردهای بهره‌برداری این طرح است.
خط دوم انتقال آب شرب از سد درودزن به شیراز با حدود ۴.۵ کیلومتر تونل انتقال، دارای ایستگاه پمپاژ، تصفیه‌خانه با ظرفیت ۳۰۰۰ لیتر در ثانیه و سه مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی در مجموع ۶۰ هزار متر مکعب است.

لازم به توضیح است: امروز، جمعه ۳۵ پروژه آب و برق با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان همزمان با دومین سفر استانی رئیس جمهور و هیئت دولت به استان فارس افتتاح و به بهره‌برداری رسید که افتتاح سامانه آبرسانی به شهر شیراز از سد درودزن از جمله مهمترین این طرح‌ها است.