ساخت داخلی دستگاه ایزولاتور در صنعت برق

مدیر بازار برق شرکت برق منطقه ای خراسان از تولید دستگاه ایزولاتر (AR803 – M )به صورت بومی در صنعت برق خراسان برای بی نیازی از خارج و رفع نیازهای صنعت برق خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان حمیدرضا نی ساز در خصوص تولید دستگاه Isolator and Repeater در صنعت […]

مدیر بازار برق شرکت برق منطقه ای خراسان از تولید دستگاه ایزولاتر (AR803 – M )به صورت بومی در صنعت برق خراسان برای بی نیازی از خارج و رفع نیازهای صنعت برق خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان حمیدرضا نی ساز در خصوص تولید دستگاه Isolator and Repeater در صنعت برق خراسان اظهار کرد: در حال حاضر ایزولاتوری که در سطح دنیا از آن استفاده می شود، 100تا70 دلار قیمت دارد که با محاسبه قیمت ریالی آن، هزینه خرید هر دستگاه آن به 2 میلیون و 200 هزار تومان می رسد. این ایزولاتور بین تجهیزاتی مانند کنتور و مودم قرار می گیرد تا اگر پالسی بخواهد به تجهیزات آسیب وارد کند، اجازه عبور آن پالس را ندهد.
وی ادامه داد: پیش از استفاده از این دستگاه برخی از مودم های APN یا مبدل های 485 با اترنت در پست ها که برای قرائت کنتور قرار گرفته بود، دچار آسیب زیادی می شد. به همین جهت مدیریت شبکه برق ایران پیشنهاد کرد از ایزولاتور AR803 – M استفاده کنیم. این دستگاه از طریق 2 پورت جریان را ایزوله کرده و این ایزوله کردن به صورت فیوزی است. با این حال هنگامی که پالس های جریانی و ولتاژی زیاد می شد، این دستگاه و تجهیزات آسیب شدیدی می دید به نحوی که دیگر امکان استفاده از ایزولاتور وجود نداشت.
مهندس نی ساز خاطرنشان کرد: به همین جهت تجهیز جدیدی توسط پیمانکاران ساخته شد که یک Isolator and Repeater است. 2 طرف این ایزولاتور مانند نمونه خارجی آن است ولی این 2 بخش از هم منفک بوده و به صورت اپتیکال عمل می کند. در واقع داخل آن سیستم الکترونیکی به نور تبدیل شده و نور نیز به پورت می رود و دوباره به جریان الکترونیکی تبدیل می شود.
مدیر بازار برق شرکت برق منطقه ای خراسان با بیان اینکه دستگاه ساخته شده در صنعت برق خراسان مشکل ایزولاتورهای خارجی را نداشته و در صورت عبور ولتاژ بالا از بین نمی رود، گفت: این دستگاه یک Repeater است؛ یعنی اگر طول مسیر طولانی باشد و جریان با افت ولتاژ مواجه شود، این ایزولاتور از طریق یک پاور، منحنی ولتاژ را بازسازی کرده و آن را تقویت می کند.
وی تصریح کرد: پس از ساخت این دستگاه، 14 نمونه از آن به شرکت مدیریت شبکه برق ایران ارسال شد و آن ها نیز این دستگاه را برای مناطق مختلف در کشور ارسال کردند که بازخورد  مثبتی داشت و خواهان تهیه 1000 دستگاه از این نمونه شدند.
مهندس نی ساز خاطرنشان کرد: پیمانکار سازنده این دستگاه آن را با 550 هزار تومان تولید کرده که یک چهارم قیمت نمونه خارجی است.
مدیر بازار برق شرکت برق منطقه ای خراسان در خصوص علل ساخت این دستگاه در داخل و مزایای آن نسبت به نمونه خارجی عنوان کرد: علت اصلی ساخت این تجهیز تحریم بود که اجازه واردات محصول خارجی را به ما نمی داد. مساله دیگر اینکه نمونه خارجی این وسیله بسیار گران بود و برخی مواقع پاسخ مورد نیاز ما را نمی داد. در واقع به دلیل طول زیاد خطوط در برخی مناطق و به جهت اینکه نمونه خارجی این دستگاه تنها ایزولاتور بوده و Repeater نداشت، ما دنبال امکان Repeater نیز بودیم که با ساخت نمونه داخلی، مشکل ما حل شد.

وی ادامه داد: مزایای نمونه داخلی ایزولاتور این است که از امکان Repeater برخوردار است؛ همچنین برخلاف نمونه خارجی به صورت اپتیکال عمل می کند و قیمت مناسب تری نسبت به نمونه خارجی آن دارد. علاوه بر این، ایزولاتور داخلی متناسب با تجهیزات صنعت برق داخل ساخته شده و کاملا پاسخگوی نیاز ماست.