ساخت حسگر کاهش مصرف انرژی در سیستم‌های تهویه

پژوهشگران دانشگاه” پردو” (Purdue) موفق به تولید یک حسگر کربن دی اکسید شدند که به کنترل و کاهش مصرف انرژی از طریق سیستم های گرمایشی و تهویه کمک می کند. انتظار میرود این حسگر ارزان کربن دی اکسید، نحوه استفاده از انرژی برای گرم کردن، خنک کردن و تهویه ساختمان های بزرگ و منازل را […]

پژوهشگران دانشگاه” پردو” (Purdue) موفق به تولید یک حسگر کربن دی اکسید شدند که به کنترل و کاهش مصرف انرژی از طریق سیستم های گرمایشی و تهویه کمک می کند.

انتظار میرود این حسگر ارزان کربن دی اکسید، نحوه استفاده از انرژی برای گرم کردن، خنک کردن و تهویه ساختمان های بزرگ و منازل را دگرگون کند.

“جف رودز” (Jeff Rhoads) استاد مهندسی مکانیک کالج مهندسی پردو اظهار‌کرد: کنترل آب وهوا و تهویه مناسب اهمیت بسیاری دارد برای این که اکثر مردم آمریکا بیشتر زمان خود را در روز در فضاهای درونی سپری می کنند تا فضاهای بیرونی.

پروژه پژوهشگران دانشگاه پردو توسط “آرپا- ای” (ARPA- E) که مرکز تحقیقات پیشرفته انرژی است، مورد حمایت قرار گرفته است.

این حسگر میزان انتشار کربن دی اکسید تولید شده در هوا هنگام نفس کشیدن شخص یا اشخاص در داخل یک فضای بسته را شناسایی می کند.

این حسگر، کربن دی اکسید را تشخیص می دهد تا سیستم های گرمایشی و تهویه بتوانند به جای استفاده از انرژی برای کنترل اتاق های خالی، بازدهی آب وهوا را کنترل کنند.

“جف رودز” خاطرنشان کرد: این حسگر جایگزینی عالی برای فن آوری های موجود است که شاید نتوانند به طرز قابل اطمینانی کربن دی اکسید را اندازه‌گیری کنند.

همینطور این حسگر به رفع نگرانی های مربوط به حریم خصوصی در خصوص استفاده از فن آوری دوربین های حرارتی برای تشخیص ورود اشخاص به یک محیط هم کمک می کند.