زیبایی باران بهاری به خسارت بدل شد                               

بارش های بهاری، تگرگ و سیلاب ناشی طی امروز چهارشنبه به شهرستان های فریمان، مشهد، کلات، درگز، سرخس، طرقبه -شاندیز، نیشابور، فیروزه و سرخس خساراتی وارد کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری برقآب، بیشترین خسارات به نیشابور، مشهد و فریمان وارد شده است که به دلیل تگرگ و شدت بارش ها بوده و برآورد خسارت ها به بخش های زیرساختی و کشاورزی زمان بر خواهد بود.در حال حاضر بخشی از جریان سیلاب در منطقه به سمت بند(سد) گلستان واقع در شهرستان “طرقبه شاندیز” هدایت شده و هم اکنون دریچه های بالایی سد باز شده و جریان ورودی آب مدیریت می شود.جاده اصلی فریمان -مشهد قبل از محدوده «فرهادگرد» به علت وقوع سیلاب و ایمن نبودن مسیر تا اطلاع بعدی مسدود است.
بر اساس اعلام هواشناسی خراسان رضوی از عصر دیروز، سه‌شنبه سامانه بارشی جدیدی در استان فعال شده است، این سامانه تا اوایل هفته آینده بارشهای رگباری همراه با رعد و برق و صاعقه، بارش تگرگ توام با وزش باد شدید و آبگرفتگی، رواناب و سیلاب را در پی دارد.
هواشناسی خراسان رضوی همچنین نسبت به بارش تگرگ، کاهش نسبی دما و امکان اختلال در سیستم حمل و نقل استان در این فاصله زمانی هشدار داده است.وزیر کشور به منظور بررسی وضعیت سیلاب‌ و خسارت های ناشی از این پدیده در خراسان رضوی و مشهد دقایقی پیش وارد این شهر شد.در پی این واقعه، معاون اول رییس‌جمهور نیز در تماس تلفنی با استاندار خراسان رضوی آخرین وضعیت این حادثه را بررسی و بر بسیج همه جانبه امکانات و نیز دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان برای کمک به آسیب دیدگان سیل تاکید کرد.

محمد مخبر عصر چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت در این ارتباط تلفنی با اشاره به سیل شهر مشهد، فریمان و چند شهرستان دیگر خراسان رضوی، ضمن اظهار تاسف از جان باختن تعدادی از هموطنان، ارزیابی دقیق مناطق سیل‌زده و بسیج امکانات لازم برای امدادرسانی و اسکان اضطراری برخی حادثه دیدگان را ضروری دانست و از مسوولان اجرایی استان خواست نیازهای ضروری برای پشتیبانی و رفع کمبودهای احتمالی را هرچه زودتر گزارش کنند.

همچنین وزیر کشور نیز چهارشنبه شب در تماس با مسوولان خراسان رضوی آخرین وضعیت استان را پس از بارش‌های سیل‌آسا به ویژه در شهر مشهد مورد بررسی قرار داد.

بر اساس اعلام شهردار مشهد تاکنون آمار قربانیان سیل در مشهد پنج نفر بوده است و منازل حدود ۴۰ خانوار نیز در محدوده خیابان سپاه ۶۹ به دلیل آب افتادگی تخلیه شده است و این شهروندان شب گذشته در مسجد منطقه و سوله های آماده شده اسکان داده شدند