رکورد خرید بیش از 17 هزار زنجیره مقره سیلیکونی برای مقاوم‌سازی شبکه برق خوزستان در مقابله با گرد و غبار‎‎

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان از خرید بیش از 17 هزار و 117 زنجیره مقره سیلیکونی برای بهینه‌سازی شبکه انتقال و فوق توزیع استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خوزستان، محمود دشت‌بزرگ اظهار کرد: با هدف اصلاح و بهینه‌سازی شبکه برق انتقال و فوق توزیع خوزستان و مقاوم‌سازی آن در مقابله با گرد و غبار و شرایط جوی، تعویض مقره‌های پرسیلنی و شیشه‌ای با مقره‌های سیلیکونی که از سال‌های قبل شروع شده شدت بیشتری گرفته است.

وی افزود: در همین راستا قرارداد خرید 4 هزار و 750 مقره سیلیکونی عبوری و کششی با ارزش سرمایه‌گذاری بیش از 170 میلیارد ریال جهت خطوط 230 کیلوولت ناحیه مرکز خریداری که تاکنون تعداد 2 هزار و 763 زنجیره مقره تحویل این شرکت شده و در حال نصب در شبکه هستند.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان بیان کرد: در بخش خطوط 400 کیلوولت نیز قرارداد خرید یک هزار و 253 زنجیره مقره سیلیکونی 400 کیلوولت به ارزش سرمایه‌گذاری بیش از 70 میلیارد ریال جهت خط 400 کیلوولت شمالغرب ـ میلاد ـ ماهشهر اصلی منعقد که تاکنون تعداد 614 زنجیره تحویل این شرکت شده است.

دشت‌بزرگ با بیان اینکه مناقصه خرید 11 هزار و 114 زنجیره مقره‌ جدید (360 میلیارد ریال ) نیز در حال برگزاری است، تصریح کرد: تعویض زنجیره مقره خطوط در مناطق آلوده باعث می‌شود که شبکه در مقابله با گرد و غبار و رطوبت از مقاومت لازم برخوردار گردد و حوادث ناخواسته‌ای که باعث خاموشی می‌شود در شبکه رخ ندهد.

وی تاکید کرد: در سال‌های اخیر یکی از اقدامات مداومی که در شبکه خوزستان در حال انجام بوده مقابله با گرد و غبار است که در این راستا تعویض زنجیره مقره خطوط، پوشش عایقی پست‌ها (RTV)، احداث 15 پست به صورت GIS و شستشوی شبانه روزی تجهیزات در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان گفت: این دیگر به یکی از وظایف اصلی ما تبدیل شده و همانقدر که برای ایجاد ظرفیت جدید در شبکه و حفظ شبکه موجود لازم است هزینه و وقت صرف شود، برای مقابله با گرد و غبار نیز باید وقت و هزینه کرد و این از ویژگی‌های خاص شبکه برق خوزستان می‌باشد که در سایر نقاط کشور با این شدت و تکرار، کمتر به چشم می‌خورد.