رونمایی از نسل جدید کولرهای آبی با 50 درصد صرفه جویی برق در توانیر

نخستين نمونه كولرهاي آبي كم مصرف به طور پايلوت در ساختمان شركت توانیر راه اندازي شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، کولر آبی زیبو محصول یک شرکت ایرانی با حداقل 50 درصد صرفه‌جویی برق و 70 درصد صرفه جویی آب در ساختمان  شرکت توانیر نصب و راه اندازی شد.

 در بازدید “مجید فرمد” مشاور مدیرعامل شرکت توانیر و “عبدالامیر یاقوتی” مدیرکل دفتر مدیریت انرژی و برنامه‌ریزی امور مشتریان این شرکت از مراحل نصب و راه اندازی نسل جدید کولرهای آبی در ساختمان توانیر، قابلیت سرمایشی و مصرف انرژی کولرهای فوق شامل یک دستگاه کولر موجود ارتقا یافته و یک دستگاه کولر نسل جدید با حضور طراح و سازنده این محصول ارائه و عملکرد آن به منظور تامین سرمایش راهروهای دفتر مجامع توانیر مورد بررسی قرار گرفت.
“سید محمود رضا کازرونیان” که کار طراحی و ساخت این محصول را با همکاری پژوهشگاه نیرو طی 4 سال به نتیجه رسانده، از راه اندازی خط تولید این محصول نوآورانه در شهرستان قلعه گنج استان کرمان و فروش محصولات در استان‌های کرمان و یزد طی 2 سال گذشته خبر داد که 50 هزار دستگاه در سال ظرفیت تولید دارد اما به دلیل کمبود سرمایه در گردش، تولید این شرکت به کمتر از هزار دستگاه محدود شده است.
وی توضیح داد: موتور این کولر (BLDC) و از نوع مغناطیس دایم است که بدون استفاده از تسمه، با پره‌ها هم محور شده و به صورت ((direct drive کار می‌کند و با بهره گیری از(inverter drive) ضمن امکان کنترل کامل موتور، از کل اجزای برقی کولر محافظت شده و جریان مصرفی موتور در حداکثر ظرفیت 2.7 آمپر است.
موتورهای تولیدی این سازنده در انواع 250 تا 1400 وات مورد استفاده انواع مصارف از کولرهای خانگی گرفته تا سیستم‌های هواساز برج‌ها و مجتمع‌ها را شامل می‌شود که نوع 450 وات آن در توانیر به کار گرفته شده و به رغم اینکه کولر 5500 محسوب می‌شود اما عملکرد آن معادل یک کولر آبی 11000 عنوان شده و توانسته با 40 درصد توان، دمای 21 تا 22 درجه در محل مورد نظر توانیر را که راهروهای منتهی به فضای باز دفتر مجامع است، به خوبی تامین کند.
کازرونیان با اشاره به اینکه این کولر قادر است در بدترین شرایط محیطی و در دمای 54 درجه سانتی‌گراد و با حداکثر رطوبت 20 درصد، سرمایش مورد نیاز را تامین کند، گفت: حتی در چنین شرایطی نیز نیازی به استفاده از صد در صد توان موتور نیست و با 75 درصد توان موتور سرمایش مورد نیاز تامین می‌شود.
این سازنده کولر ادامه داد: این کولرها با استفاده از 40 درصد توان در روز و 10 درصد توان (در حد 100 وات مصرف) در شب می‌تواند سرمایش مورد نیاز را از طریق پنل قابل کنترل تامین کند که نقش به سزایی در پیک سایی شبکه در دوران اوج بار و فصل گرما دارد.
کازرونیان از دیگر ویژگی‌های این سیستم را استفاده از دو پمپ غرقابی با توان گردش 3.6 متر مکعب آب در ساعت در هر کولر عنوان کرد که اختراع آن به ثبت رسیده است.
وی با اشاره به کاهش شوره زدگی کولر به 30 درصد افزود: کولر زیبو برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به فیلتر هوا و بوگیر قابل شستشو مجهز شده و استفاده از پوشش ضد آب و ضد آفتاب 4 فصل از جنس برزنت کانتینری ،بهره وری انرژی در این تجهیز را به میزان قابل توجهی افزایش داده، همچنین به جای پوشال‌های رایج از پوشال فشرده (snap pad cartridge) که در داخل محفظه قرار گرفته، استفاده شده که به دلیل جذب سریع و دفع دیر هنگام آب، نسبت به پد سلولزی نیز قدرت سرمایشی بالاتری دارد.
وی افزود: شرکت آبفای کرمان در گزارشی به پژوهشگاه نیرو میزان مصرفه جویی آب این کولرها نسبت به کولرهای آبی رایج را 70 درصد اعلام داشته و حداقل 50 درصد صرفه جویی نیز در مصرف برق حاصل شده است.
کازرونیان قیمت کولرهای 5500 زیبو را حدود 2 میلیون تومان ارزانتر از کولرهای 11000 رایج عنوان کرد و افزود: در حال حاضر قیمت موتور 450 وات نسل جدید با عمر مفید 5 سال و 2 سال گارانتی 2 میلیون و 200 هزار تومان است و هر دستگاه کولر 5500 زیبو به قیمت 10 میلیون و 500 هزار تومان درب کارخانه معامله می‌شود که با حمایت توانیر و مسئولان ذی‌ربط، امیدواریم بتوانیم حجم تولید را افزایش و قیمت این محصول را به میزان قابل قبولی کاهش دهیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر امکان خرید کولر نسل جدید یا ارتقای کولرهای آبی موجود برای متقاضیان وجود دارد و هموطنان می توانند با پرداخت 5 میلیون و 600 تا 6 میلیون و 800 هزار تومان نسبت به ارتقای کولرهای آبی موجود خود اقدام کنند.
کازرونیان رونق تولید این محصول کاملا ایرانی را علاوه بر تحقق اهداف پیک‌سایی، برای صنعت برق و مشترکان مفید دانست و گفت: سال گذشته قرار شد با همکاری شرکت توانیر از این محصول در ادارات برق استان‌های کرمان و یزد استفاده شود که متاسفانه اجرایی نشد و با توجه به تصویب طرح در کمیته ذی ربط شرکت توانیر در حال حاضر قرار است با استفاده از ظرفیت‌های بند ط تبصره 15 قانون بودجه امسال تسهیلات لازم را در اختیارمان بگذارند.